Chirurgiczny sposób na niechciane fałdki
Zrzuciłaś dobrych parę kilogramów? W końcu udało ci się osiągnąć wymarzoną wagę. Jest sukces! Prawie… bo niestety po nadmiarze kilogramów został ślad. Twój brzuch szpeci obwisły luźny fałd skóry. Na szczęście tego kłopotu można się pozbyć. Jak? Z odpowiedzią przychodzi dr n. med. Ryszard Mądry, chirurg plastyczny ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.
Kiedy powstaje fałd brzuszny?
Fałd brzuszny, czyli nawis skóry na brzuchu, bardzo często powstaje w skutek szybkiej utraty wagi. To efekt uboczny intensywnego zrzucania kilogramów. Wygląd takiej skóry pomimo stosowania ćwiczeń i diety nie ulega poprawie. Z takim problemem notorycznie borykają się zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Skoro ćwiczenia i diety nie pomagają, jak sobie radzić z tym problemem?
Osobom borykającym się z nadmiarem skóry na brzuchu dedykowana jest operacja plastyczna powłok brzusznych. Jest to zabieg chirurgiczny, który ma na celu zredukowanie obwisłego brzucha i skóry na brzuchu. Do zabiegu kwalifikują się także osoby z dużą ilością tkanki tłuszczowej na brzuchu oraz kobiety po przebytej ciąży, które nierzadko muszą radzić sobie z nadmiarem skóry w okolicy podbrzusza. Nie mogą być to jednak pacjentki i pacjenci z wyraźną nadwagą i otyłością. Z operacją wstrzymać powinny się także kobiety, które planują jeszcze zajść w ciążę.
Na czym polega plastyka powłok brzusznych?
Redukcje obwisłego podbrzusza wykonuje się poprzez wycięcie nadmiaru tkanki skórno-tłuszczowej zlokalizowanej poniżej pępka i dokonanie plastyki mięśni prostych brzucha. Cały zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a wszystkie cięcia przebiegają w okolicy podbrzusza.
Koniecznie przeczytaj:
Jak przygotować się do zabiegu?
Tego typu operacja nie jest zabiegiem błahym, dlatego należy ściśle trzymać się zaleceń lekarza. Na dwa tygodnie przed ustalonym terminem zabiegu powinno się odstawić wszelkiego rodzaju używki (tytoń, alkohol) oraz leki przeciwbólowe. Należy też zrezygnować z bardzo rygorystycznych diet. Potraktowanie tych instrukcji po macoszemu, może przyczynić się do powikłań w czasie operacji, a także do wydłużenia procesu rekonwalescencji.
A rekonwalescencja po zabiegu?
Po zabiegu pacjent musi liczyć się jeszcze z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu. Szwy usuwane są zazwyczaj do 14 dni po zabiegu. Pacjent jest zobowiązany do noszenia przez kolejne 6 tygodni specjalnego ubrania uciskowego, które pomaga w rekonwalescencji i eliminacji opuchlizny. Plastyka powłok brzusznych to bardzo rozległy zabieg, dlatego operowany musi mieć na uwadze wystąpienie obrzęku, siniaków i bólu w okolicy operowanej. Pacjent może czuć się osłabiony i doświadczać zaburzeń czucia. Wszystkie te dolegliwości stopniowo zanikają w ciągu kilku miesięcy po zabiegu. Po operacji należy być pod stałym nadzorem lekarza prowadzącego.
Czy po operacji pozostają blizny?
Należy liczyć się z tym, że blizna po takiej operacji jest trwała i nie zniknie w czasie rekonwalescencji. Aby jak najbardziej zminimalizować ślady skalpela chirurg plastyczny może umieścić szwy poniżej linii majtek lub w przypadku kobiet – jeżeli jest taka możliwość - w starej bliźnie po cesarskim cięciu.
Zobacz także
Czy zamiast plastyki powłok brzusznych można wykonać liposukcję?
To zupełnie dwa różne zabiegi – wykonuje się je w inny sposób, inne są także ich cele i rezultaty. Liposukcja pozwala na zredukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Z kolei plastyka powłok brzusznych dodatkowo rozprawia się z obwisłymi fałdami brzusznymi. Ta druga metoda jest zdecydowanie bardziej inwazyjna. Podczas liposukcji powstają jedynie małe, około półcentymetrowe cięcia. Natomiast podczas plastyki pacjent musi liczyć się z głębokimi ranami, które goją się nawet kilka miesięcy. Niemniej obie metody mogą być rozwiązaniem dla pacjentów chcących pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej i można je w wybranych przypadkach łączyć.
Czy oba te zabiegi można uznać za „lekarstwo” na otyłość?
Ani plastyka powłok brzusznych, ani liposukcja nie są lekarstwem na otyłość. Po obu zabiegach pacjent uzyskuje satysfakcjonującą go sylwetkę. Będzie to jednak efekt nietrwały, jeżeli po operacji nie zastosuje odpowiedniej diety i ćwiczeń. Dalsze modelowanie figury sprawi, że rezultaty zabiegu nie przepadną.