Trwa ładowanie...

Chroni przed cukrzycą i wspiera serce. Kiler komórek nowotworowych

 Patrycja Pupiec
23.12.2023 14:06
Antynowotworowe warzywo
Antynowotworowe warzywo (Getty Images)

Ma w sobie wiele cennych witamin i minerałów bez których organizm nie byłby w stanie funkcjonować. Przyczynia się do śmierci komórek nowotworowych i bakterii, które mogą powodować raka. Mimo to należy do jednych z najbardziej znienawidzonych warzyw świata.

spis treści

1. Zabija komórki nowotworowe. Chroni przed cukrzycą

Eksperci z Uniwersytetu Newcastle w Wielkiej Brytanii wzięli pod lupę skład świątecznych dań. Jednym z warzyw, które szczególnie docenili naukowcy, była brukselka. Efekty analiz opublikowano w czasopiśmie "Critical Reviews in Food Science and Nutrition".

Autorzy badań odkryli, że gotowana brukselka na parze zachowuje w sobie glukozynolany, co może pomóc organizmowi w walce z wieloma schorzeniami, takimi jak cukrzyca oraz nowotwory.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Glukozynolany to ważne cząsteczki, które mogą naprawiać uszkodzone DNA i powodować śmierć komórek w guzach nowotworowych. Najwięcej tych cennych związków znajduje się w surowej brukselce.

Zarówno gotowanie, jak i pieczenie sprawiają, że warzywo traci cenne substancje, ale badanie brytyjskich naukowców wykazało, że gotowanie na parze pozwala zachować większość zdrowych składników, jakie w sobie zawiera.

2. Dobre źródło minerałów i witamin

Często nazywane mini kapustą brukselki znajdują się na listach najbardziej znienawidzonych warzyw. Wszystko przez gorzki smak, za który odpowiadają związki zawierające siarkę.

Nadmierne gotowanie brukselki sprawi, że jej zapach i smak się wzmocni. Dlatego nie powinno się z tym przesadzać. Brukselka to źródło cennych witamin i minerałów.

Zawiera m.in. witaminę C, witaminę K, kwas foliowy. Jest także bogata w karotenoidy, takie jak beta-karoten, luteina i zeaksantyna. Jest również źródłem błonnika.

3. Wspiera walkę z rakiem. Ochrania serce i układ oddechowy

Brukselka należy do rodziny warzyw krzyżowych, do których zalicza się także kalafior, jarmuż, kapusta czy brokuły. Ta rodzina roślin jest źródłem sulforafanu, czyli związku, który wspiera walkę z rakiem na różnych etapach choroby nowotworowej. Związek ten wykazuje działanie ochronne przed nowotworem, ponieważ pobudza enzymy detoksykacyjne, a także zapobiega uszkodzeniom DNA.

To jednak nie koniec zalet sulforafanu. Związek ma działanie ochronne w przypadku schorzeń układu krążenia, układu oddechowego oraz cukrzycy.

Jego działanie powoduje również wzrost enzymów odpowiedzialnych za oczyszczenie organizmu. Ma także właściwości przeciwbakteryjne, np. wobec Helicobacter pylori, czyli przyczynie raka żołądka.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze