2 z 11Kawa rozpuszczalna
Naturalna, prawdziwa kawa parzona jest źródłem przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami, dodatkowo wspaniale smakuje i cudownie pachnie. Niestety znana już od lat 50-tych XX wieku kawa rozpuszczalna nie może poszczycić się takimi wartościami. Kawa rozpuszczalna stała się powszechna głównie ze względu na jej szybkość wykonywania. Jednak, by taka kawa powstała trzeba wiele procesów produkcyjnych.
Zaczyna się od tego, że wybiera się najbardziej uszkodzone palone ziarna kawowca, które poddawane są kruszeniu, a później zostają przepuszczane przez gorącą wodę pod ciśnieniem. W ten sposób powstaje ekstrakt z kawy, który następnie poddawany jest oczyszczaniu, przefiltrowaniu i osuszeniu. Dodatkowo, by kawa miała formę granulek zostaje zaparzona, a następnie wtłoczona do specjalnego zbiornika, w który zostaje suszona rozpyłowo poprzez gorące powietrze i w ten sposób tworzą się granulki. Następnie dodawane są polepszacze smaku, aromaty, stabilizatory i zagęszczacze.
W ten sposób zawartość opakowania kawy rozpuszczalnej to tak naprawdę jedynie 20 proc. czystej kawy, a zawartość kofeiny jest nawet dwukrotnie mniejsza niż w kawie parzonej. Obecnie największe spożywanie kawy rozpuszczalnej jest w Wielkiej Brytanii, bo aż 75 proc., w Polsce to jedynie 10 proc.
Zobacz także: Kawa może uchronić przez chorobami wątroby?