Co się dzieje, gdy codziennie jesz mięso?
1 z 6Dużo mięsa w diecie
Chociaż coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm, nadal większość z nas nie wyobraża sobie bezmięsnej diety. Z danych GUS dotyczących bilansowego spożycia żywności wynika, że w latach 1999-2014 konsumpcja mięsa w naszym kraju nie tylko nie zmalała, a wzrosła o 9 proc.
W tych samych statystykach czytamy, że Polak spożywa średnio 73.9 kg mięsa rocznie. Na naszych talerzach najczęściej ląduje wieprzowina. Uwielbiamy też wędliny – statystycznie spożywamy je 18 razy w miesiącu.
Kanapki z szynką na śniadanie, kotlet schabowy na obiad, a na kolację koniecznie parówki – czy twój jadłospis wygląda podobnie?
- W 2015 roku eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) opublikowali raport, w którym przestrzegają przed jedzeniem czerwonego mięsa. Według naukowców, popularne hot-dogi czy niskiej jakości sklepowe wędliny prowadzą do zachorowań na raka jelita grubego. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC) umieściła natomiast przetworzone mięso na liście czynników zwiększających ryzyko zachorowana na raka. Zaraz obok tytoniu czy azbestu - tłumaczy Joanna Stachowicz-Skałecka, dietetyk i autorka strony "Trenerka Zdrowej Diety".
Na kolejnym slajdzie obejrzysz WIDEO.
Zobacz również: Kardiolog: Polacy biorą leki dopiero wtedy, gdy otrą się o śmierć