Co siedzi w kebabie?
Masz czasami ochotę na kebaba? Najczęściej sięgamy po niego, gdy brakuje nam pomysłu na ciepły obiad lub dopada nas ochota na fast food. Jest jednym z ulubionych "szybkich" dań Polaków. Wiele osób uważa jednak, że jest tuczący i niezdrowy, i woli przygotowywać własną wersję popularnej potrawy w domu. Inni uważają, że można pozwolić sobie na niego nawet będąc na diecie odchudzającej. Sprawdźmy więc, co tak naprawdę siedzi w kebabie.
1. Kebab – danie orientalne
Kebab jest jedną z potraw kuchni orientalnej. Z języka tureckiego oznacza „mięso pieczone na szpikulcu”. Nazwa ta określa ok. 20 różnych odmian tego dania.
Na pomysł potrawy wpadł w latach 70. XIX wieku Iskender Efendi – mieszkaniec Bursy, miasta w północnej Turcji. Wynalazł on pionowy obracany grill. Mięso przygotowywane w ten sposób było zdrowe, ponieważ wydobywający się z niego tłuszcz spływał w dół.
Największą popularnością w Polsce cieszy się „doner kebab”, czyli potrawa turecka. Charakterystyczne dla niej jest mięso (baranina, cielęcina, drób) skrawane z rożna. W tym wypadku nie może to być wieprzowina. Podaje się ją z surówką oraz z serem owczym. Współczesna wersja jest nieco inna – mięso wkłada się do pity lub bułki, miesza z surówką i polewa różnego rodzaju sosami.
2. Kaloryczność kebaba
Po kebaba często sięgają także osoby na diecie, złudnie myśląc, że jest to danie niskokaloryczne. Zawiera ono bowiem tylko cienki placek pieczywa, mięso, warzywa i trochę sosu. Prawda jest jednak inna.
Kaloryczność tego dania różni się od jego wielkości i składników. Kebab ważący ok. 450 gram to średnio ok. 700-900 kcal. Bardziej „dietetyczne” są te podawane w cienkiej tortilli, ale wciąż jest to ok. 680 kcal.
Przeciętna wartość odżywcza takiego dania to: 38,70 g białka, 24,75 g tłuszczu (najczęściej niezdrowego, wielonasyconego) oraz 78,30 g węglowodanów.
3. Składniki kebaba
Bułka lub tortilla – składa się w większości z mąki pszennej niskiej jakości, wzmacniaczy oraz ulepszaczy. Bułka pita posiada średni indeks glikemiczny wynoszący 57. W związku z tym powoduje szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, co prowadzi do otyłości i może być niebezpieczne dla osób chorych na cukrzycę. Pieczywo to jest najczęściej przechowywane w zamrażalkach, więc o jego świeżości nie ma co dyskutować.
Mięso – baranina i wołowina, które kuszą zdrową nazwą w menu budek z kebabami nie są czystym mięsem jednego gatunku. Producenci najczęściej mieszają je z innymi rodzajami mięs, a następnie tworzą bryłę, którą widzimy w budce nadzianą na metalowy kij. W jej skład wchodzą, oprócz mięsa: polepszacze, utrwalacze i wzmacniacze smaku.
Sosy – wysokokaloryczne, łagodne lub ostre. Ich podstawą jest np. majonez lub olej. Polacy najczęściej wybierają sos czosnkowy, który ze zdrowymi właściwościami czosnku nie ma nic wspólnego. Smak i zapach zawdzięcza wyłącznie sproszkowanym przyprawom o dużej zawartości konserwantów. W sosach znajdziesz również takie składniki jak syrop glokozowo - fruktozowy oraz glutaminian sodu.
Warzywa – najczęściej są to: pomidor, ogórek, papryka, cebula, oliwki czy sałata. Jednak i one nie są dobrym źródłem witamin i składników mineralnych. Często krojone kilka godzin przed podaniem, tracą swoje wartości odżywcze. Warzywa z puszki często są dosładzane i dosolane.
4. Zdrowa wersja kebaba
Kebaba możemy przyrządzić samodzielnie w domu. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że danie zostało przygotowane z najwyższej jakości składników i bez zbędnych dodatków chemicznych.
Składniki:
- gotowe chlebki pita lub tortille,
- duża pierś z kurczaka,
- łyżka oliwy z oliwek,
- przyprawy według uznania,
- 1/2 małej kapusty czerwonej,
- świeże warzywa według upodobań, np. pomidor, ogórek, cebula,
- jogurt naturalny,
- czosnek.
Mięso kroimy i marynujemy w oliwie i przyprawach, następnie wkładamy na ok. godzinę do lodówki. Kapustę siekamy i ugniatamy z dodatkiem soli. Odstawiamy, by zmiękła. Kurczaka smażymy na patelni bez dodatkowej ilości tłuszczu. Jogurt mieszamy z wyciśniętym czosnkiem, solą oraz pieprzem. Kolejnym krokiem jest nakładanie na placki mięsa, surówki i sosu czosnkowego.
Wartość kaloryczna takiego dietetycznego kebaba wynosi 339 kcal, a w tym: 25,4 kcal białka, 8 g tłuszczu, 50 g węglowodanów, 9 g błonnika pokarmowego i 42,3 mg cholesterolu. To źródło potasu, wapnia, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, cynku oraz witamin C, E oraz tych z grupy B.