Co zakwasza organizm - objawy, równowaga, dieta
Równowaga kwasowo-zasadowa pozwala utrzymać organizm w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Produkty, które spożywamy mogą powodować wiele dolegliwości i chorób. Należy więc zwracać uwagę na to co jemy i w jakich połączeniach. To co zakwasza organizm może mieć wpływ na pojawienie się takich schorzeń jak: cukrzyca, osteoporoza, a nawet nowotwory. Poza tym, przy nadmiarze pokarmów zakwaszających organizm możemy źle się czuć, być osłabieni i gorzej sypiać. Zakwaszenie organizmu ma także wpływ na stan naszych stawów, skłonności do infekcji, jak też może rzutować na zdrowie psychiczne.
1. Objawy zakwaszenia organizmu
Zakwaszenie organizmu może skutkować różnymi dolegliwościami. Przede wszystkim dana osoba może mieć wrażenie ciągłego zmęczenia. Jest też osłabiona i fizycznie i nie ma sił, ani energii nawet w wykonywaniu prostych czynności. To co zakwasza organizm może przyczyniać się do niestrawności, a nawet nudności. Czasami na języku występuje nalot, a w ustach czujemy gorycz
Osoba z zakwaszonym organizmem często ma też zawroty i bóle głowy oraz czuje jakby krew do niej uderzała. Mogą także występować zaburzenia widzenia i mroczki przed oczami. Odporność spada i następuje skłonność do przeziębień. Z wizualnych objawów najczęściej mogą wystąpić krosty i pryszcze na twarzy, a pod oczami pojawiają się ciemne kręgi.
2. Co zakwasza organizm?
Na pytanie co zakwasza organizm możemy odpowiedzieć, że jest to pożywienie, a konkretnie niewłaściwe odżywianie. Jedząc produkty wysoko przetworzone, czyli to, co zakwasza organizm, powodujemy zaburzenie tzw. równowagi kwasowo-zasadowej. To jest bezpośrednią przyczyną różnych schorzeń, chorób, zwyrodnień i dolegliwości zdrowotnych. Właściwe funkcjonowanie organizmu jest uzależnione od pH krwi. Powinno ono utrzymywać się na poziomie od 7,35 do 7,45.
To musisz wiedzieć
Jeśli występuje nadmiar kwasów, wtedy możliwości obronne organizmu są niewystarczające. W takim wypadku dochodzi do zaburzeń równowagi kwasowo - zasadowej i nadwyżka ta skutkuje różnymi konsekwencjami, co odbija się na naszym zdrowiu. Dlatego warto wyeliminować z diety to, co zakwasza organizm.
3. Dieta przy zakwaszeniu organizmu
Wiemy już, że to co zakwasza organizmy, to przede wszystkim produkty wysoko przetworzone. Zalicza się do nich produkty zbożowe, wyroby cukiernicze, słodycze, ale także sery. Również produkty z wysoką ilością solisą szkodliwe dla człowieka i należą do grupy pokarmów, które zakwaszają organizm.
Jeśli zachowujemy rozsądek i umiar, to organizm sam potrafi sobie poradzić z zachowaniem równowagi. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy pożywienie zakwaszające jest stałe w naszej diecie. Może dojść do tzw. demineralizacji, czyli do procesu obniżania zawartości minerałów w organizmie. Przez to pojawiają się opisane wyżej dolegliwości. Dlatego ważne jest, aby spożywać zbilansowane posiłki.
Do produktów, które w dużym stopniu wpływają na zakwaszenie organizmu można zaliczyć cukier i sztuczne słodziki. Sól w nadmiarze też jest szkodliwa. Ponadto dużą kwasowością charakteryzują się sery żółte, ale także biały ryż i mąka pszenna biała.
Spożywanie w każdym posiłku mięsa i wędlin także może doprowadzić do szkodliwych skutków. Uważać należy też z napojami takimi jak kakao, kawa, czy czarna herbata.