Trwa ładowanie...

Czy sól uzależnia?

Nikt nigdy nie wpadłby na pomysł, żeby zaszufladkować uzależnienie od narkotyków i chęć zjedzenia czegoś słonego do tej samej kategorii. Okazuje się jednak, że substancje uzależniające przejmują te same komórki i połączenia nerwowe mózgu, które regulują dzienne zapotrzebowanie organizmu na sól. Nowa wiedza może przyczynić się do walki z uzależnieniem od narkotyków i nikotyny oraz okazać się pomocna w leczeniu chorób metabolicznych, takich jak otyłość.

spis treści

1. Instynkt a uzależnienie

W celu zbadania, jak chęć na słone potrawy wpływa na mózg, naukowcy z Australii przeprowadzili badania na myszach. Badacze wykorzystali w tym celu hormon stresu - kortykotropinę (ACTH), aby sztucznie zwiększyć zapotrzebowanie organizmu na sól. Testy ujawniły sposób, w jaki niektóre geny są regulowane przez podwzgórze. Jest ono odpowiedzialne za równowagę chemiczną w organizmie, a więc równowagę soli, wody i energii. Badania wykazały, że połączenia genowe aktywowane poprzez wywołanie instynktownego apetytu na sól, są usytuowane w tym samym miejscu, co geny związane z uzależnieniem od kokainy lub heroiny.

Zobacz film: "Sól kuchenna pod lupą"

Kryształki soli
Kryształki soli

Badania wykazały, że połączenia genowe aktywowane poprzez wywołanie instynktownego apetytu na sól, są

zobacz galerię

Chociaż instynkty, takie jak apetyt na sól, są sprawą procesów genetycznych, zdarza się czasem, że razem z procesem poznania, zachowania tego typu zmieniają się na wyuczone. Wraz z przebiegiem programu genetycznego odczucia te stają się częścią charakterystycznego zachowania danej osoby. Niektórzy naukowcy spekulują więc, że uzależnienie od narkotyków związane jest z tymi samymi drogami nerwowymi co zachowania instynktowne. Jednym z takich zachowań jest właśnie potrzeba zjedzenia czegoś słonego. Takie odkrycie otwiera nowe horyzonty w walce z uzależnieniem od narkotyków.

2. Nowe perspektywy w walce z uzależnieniem i otyłością

Kolejne badania pierwotnych instynktów mogą wyjaśnić, dlaczego leczenie uzależnienia, którego głównym celem jest powstrzymanie się od spożywania narkotyków, jest tak trudne. Ingerencja w połączenia genowe odpowiedzialne za uzależnienia mogłaby zaowocować całkowitym wyleczeniem. Byłoby to możliwe bez konieczności abstynencji – dzięki substytucji. Heroina zostałaby bowiem zastąpiona metadonem - silnym, nieuzależniającym lekiem przeciwbólowym wykorzystywanym w leczeniu uzależnienia od opioidów, a papierosy – gumą nikotynową.

Badania nad genami związanymi z zachowaniem instynktownym mogą okazać się zbawienne nie tylko w leczeniu uzależnień od narkotyków. Okazuje się bowiem, że blokada dróg nerwowych związanych z uzależnieniem może wpłynąć także na regulację zapotrzebowania na sód, który jest składnikiem pokarmów odpowiedzialnych za rozwój otyłości.

Mgr Monika Konieczna
Czy sól uzależnia?
Czy sól uzależnia?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.