Trwa ładowanie...

Czekolada gorzka – rodzaje, zdrowie, ile jeść

Avatar placeholder
16.04.2021 10:17
Czekolada gorzka – rodzaje, zdrowie, ile jeść
Czekolada gorzka – rodzaje, zdrowie, ile jeść

Zwykliśmy jeść gorzką czekoladę dla przyjemności, gdy mamy gorszy humor. I faktycznie działa ona w taki sposób. Niewiele osób jednak wie, że ma ona o wiele szersze zastosowanie. Jakie?

spis treści

1. Czekolada gorzka – rodzaje

Abyśmy mogli cieszyć się wszystkimi dobroczynnymi właściwościami gorzkiej czekolady, musimy wiedzieć, jak wybrać tę najlepszą. Przede wszystkim warto się jej przyjrzeć. Dobra czekolada gorzka jest błyszcząca i jedwabista, a także wydziela bardzo delikatny zapach. Jeśli zatem poczujemy aromat kawy, wówczas możemy mieć podejrzenia, iż nie jest to odpowiedni produkt. Kolejna sprawa, to konsystencja gorzkiej czekolady – przy jej łamaniu winniśmy usłyszeć charakterystyczny trzask. Miejsce, w którym czekolada się złamała powinno pozostać gładkie. Dobry produkt nie powinien się kruszyć ani wyginać. Może to oznaczać, że jest już po terminie przydatności lub ma zły skład. Ostatnia zasada dobrej czekolady gorzkiej, to jej smak. Powinna się rozpływać w ustach i stwarzać cierpki smak, a po czasie powinna się pojawić nutka słodkości.

Czekolada
Czekolada [7 zdjęć]

W wyrobie czekoladopodobnym tłuszcz kakaowy zastąpiony jest innym tłuszczem roślinnym, np. olejem rzepakowym

zobacz galerię
Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

2. Czekolada gorzka – zdrowie

Gorzka czekolada jest źródłem cennych dla organizmu substancji odżywczych. Warto ją spożywać, by poprawić procesy myślowe, a także pamięć, wzmocnić koncentrację i czas reakcji. Z tego względu dzieci nie powinny spożywać jej zbyt dużo, bowiem mogą czuć się nazbyt pobudzone. Gorzka czekolada dodaje energii, ponieważ w jej składzie obecne są: magnez, potas i żelazo. Za to cukru w niej nie uświadczymy, co potęguje jej wartość. Kolejnym dobroczynnym działaniem tego produktu jest zapobieganie poważnym chorobom. Spożywając gorzką czekoladę zmniejszamy ryzyko zapadnięcia na miażdżycę, nowotwory, a także powstawania zakrzepów. Za to wszystko za sprawą obecności flawonoidów.

Gorzka czekolada wpływa pozytywnie na pracę serca.
Gorzka czekolada wpływa pozytywnie na pracę serca.

Gorzką czekoladę warto spożywać w okresie ryzyka zarażenia się infekcjami, ale również zapatrzeć się w nią, jeśli planujemy intensywny wysiłek fizyczny. Świetnie działa na napięcie mięśni i naczyń krwionośnych, zapobiega sklejaniu się płytek krwi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko udaru. Ma to również związek z tym, że gorzka czekolada działa wzmacniająco na serce. A to za sprawą polifenoli, które obniżają ciśnienie krwi. Spożywając zatem gorzką czekoladę nie powinniśmy zapaść na zawał serca. Gorzką czekoladę powinni regularnie jeść ci, którzy mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem nerek. Substancje zawarte w produkcie przyczyniają się do ich filtrowanie poprzez pobudzanie do pracy. Czekoladę gorzką można nazwać środkiem moczopędnym, który pomaga w złagodzeniu infekcji dróg moczowych. Wreszcie ostatnim dobroczynnym działaniem jej na organizm jest hamowanie kaszlu. Warto po nią sięgać, gdy dopadnie nas przeziębienie.

Czekolada dobra dla serca
Czekolada dobra dla serca [8 zdjęć]

Rozpoczynając dietę w pierwszej kolejności wykluczamy słodycze. Uznawane za tuczące i niezdrowe, powinny

zobacz galerię

3. Czekolada gorzka – ile jeść?

Choć gorzka czekolada ma tak dużo zalet, to warto jeszcze trochę ich dodać, dzięki temu, że wybierzemy te z zawartością suszonych owoców lub z bakaliami. Świetnie sprawdzi się ona jako deser, a nawet leczniczo, gdy będzie spożyta po ciężkim posiłku. By poznać dobroczynnego działania gorzkiej czekolady wystarczy zjeść dwie kostki. Należy zwrócić uwagę na to, czy nie mamy alergii na jakieś składniki, przede wszystkim na kakao, a także na to, że od czekolady gorzkiej można się uzależnić.

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze