Trwa ładowanie...

Czy czosnek obniża cholesterol?

Avatar placeholder
28.12.2018 12:50
Czy czosnek obniża cholesterol?
Czy czosnek obniża cholesterol?

Czosnek to roślina słynąca licznych właściwości leczniczych. Mocny aromat sprawia, że zwykle stosuje się go do przyprawiania potraw. Ze względu na zawartość związku chemicznego o nazwie allicyna, czosnek ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany jest również w obniżaniu poziomu cholesterolu.

 

1. Czosnek a cholesterol

Suplementy diety z czosnkiem są popularne wśród osób, które chcą obniżyć poziom cholesterolu. Czy to naprawdę działa? Większość badań sugeruje, że czosnek pomaga zmniejszyć cholesterol – obniża poziom całkowitego cholesterolu i trójglicerydów nawet o 20 mg/dL, przy czym poziom złego cholesterolu jest nieznacznie niższy, a poziom dobrego cholesterolu pozostaje bez zmian.

Działanie czosnku na cholesterol wydaje się jednak zależeć od jego dawki. Im więcej czosnku spożywamy, tym niższy będzie poziom cholesterolu. Badania dotyczące długoterminowego wpływu tego warzywa na organizm wykazały jednak, że efekt obniżenia cholesterolu jest krótkotrwały. Skuteczność czosnku może zależeć również od jego postaci. Sproszkowany czosnek zawiera bowiem mniej allicyny.

Zobacz film: "Badania krwi - cholesterol"

2. Jak stosować czosnek?

Opinie na temat wpływu czosnku na stężenie cholesterolu we krwi wciąż są podzielone. Mimo to warto włączyć to warzywo do codziennej diety. Naukowcy są pewni, że czosnek podnosi odporność organizmu i działa antybakteryjnie.

 

Jeśli zamiast świeżego czosnku chcesz przyjmować suplementy diety z wyciągiem z tej rośliny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, czy preparat nie wchodzi w reakcję ze stosowanymi już lekami. Szczególną ostrożność należy zachować przyjmując leki rozrzedzające krew.

Czy istnieje dawka czosnku, która może zaszkodzić? Badania wykazały, że dziennie nie należy przekraczać ilości odpowiadającej 0,5 g na każdy kilogram ciała. W przeciwnym razie można narazić się na uszkodzenie wątroby.

Czosnek spożywany w rozsądnych ilościach jest zdrowy i może przynieść wiele korzyści niemal każdej osobie.

 

Następny artykuł: Ryby
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze