Czy dieta Ewy Chodakowskiej jest skuteczna i zdrowa? Sprawdziliśmy
W mediach społecznościowych Ewa Chodakowska publikuje zdjęcia osób, które schudły, stosując Be Diet - dietę odchudzającą sygnowaną jej nazwiskiem. Czy proponowane przez znaną trenerkę fitness jadłospisy rzeczywiście są skuteczne? Swoimi wrażeniami po stosowaniu diety Chodakowskiej podzieliła się z nami Katarzyna. O wypowiedź na temat planu żywieniowego, którego musiała przestrzegać, poprosiliśmy też dietetyka, dr Krystynę Pogoń.
1. Odchudzanie na diecie Chodakowskiej
Be Diet to dieta, którą można nabyć on-line (przepisy na posiłki znajdziemy po zalogowaniu się na konto w serwisie bebio.pl). Plan żywienia na 2 miesiące to wydatek rzędu 99 zł. Kupujący otrzymuje jadłospis na każdy dzień, może też korzystać z pomocy dietetyka, kontaktując się z nim za pośrednictwem czatu albo poczty e-mail.
- Dietę Chodakowskiej kupiłam na 2 miesiące. Po tym czasie zauważyłam pierwsze efekty, dlatego zdecydowałam się wykupić abonament na kolejne trzy — mówi 29-letnia Kasia.
Jak organizm zareagował na zmianę w sposobie odżywiania?
- Na początku musiałam się przyzwyczaić do jedzenia w regularnych odstępach czasu. Czułam się dobrze. Nie byłam wzdęta. Zauważyłam też, że wyregulował mi się cykl miesiączkowy - odpowiada Katarzyna.
Dziewczyna jadła 5 posiłków dziennie (o ich liczbie można samodzielnie zdecydować). Były to: pierwsze i drugie śniadanie, lunch, obiad i przekąska. Pierwszy posiłek spożywała o godz. 9:30, kolejne - co 3 godz.
Przed ustaleniem jadłospisu trzeba podać informację, czy prowadzi się aktywny tryb życia. W przypadku Katarzyny były to zajęcia fitness, na które chodziła 2 razy w tygodniu. Każdorazowo przeznaczała na ćwiczenia 1 godzinę.
Kaloryczność diety Be Diet zależy od liczby kilogramów, które chcemy zrzucić. W przypadku Kasi było to 1500 kcal dziennie. Waga wyjściowa wynosiła 70 kg przy wzroście 165 cm.
- Zaletą tej diety jest na pewno to, że do każdego posiłku dołączona jest lista produktów, które trzeba kupić, co jest dużym ułatwieniem. Poza tym można wyeliminować te, których nie lubimy i zastąpić je innymi, które nam smakują. Ponadto jedzenie się nie marnuje. Jeśli rano do przygotowania śniadania zużyłam pół awokado, to druga połowa stanowiła składnik kolacji albo śniadania w kolejnym dniu — zdradza Kasia.
Jak wyglądał przykładowy dzienny jadłospis na diecie Chodakowskiej?
2. Przebieg odchudzania
Zdaniem Katarzyny posiłki na diecie Be Diet nie były trudne w przygotowaniu ani czasochłonne.
- Niektóre przygotowywałam w 10 minut, inne w pół godziny. Zamawiając jadłospis, można określić, ile czasu chcemy i możemy poświęcić na gotowanie. W większości przypadków potrawy, które jadłam, były smaczne — mówi nasza bohaterka.
Przykładowe dzienne menu na diecie Ewy Chodakowskiej dopasowane indywidualnie do potrzeb Katarzyny obejmowało:
- pierwsze śniadanie: omlet owsiany z dwóch jaj z sałatką z pomidorów i ogórków kiszonych (365 kcal, porcja 444 g),
- drugie śniadanie: kakaowy koktajl bananowy na bazie maślanki (210 kcal, 322 g),
- lunch: sałatka owocowa z orzechami i kanapka z chleba pełnoziarnistego z serkiem twarogowym (210 kcal, 322 g),
- obiad: spaghetti pełnoziarniste z czosnkiem i papryką (443 kcal, 233 g),
- przekąska: serek wiejski z otrębami (143 kcal, 137 g).
Rozkład makroskładników w tym dniu:
- białko: 68 g,
- węglowodany: 195 g,
- tłuszcze: 58 g
Jakie efekty przyniosło stosowanie Be Diet przez 5 miesięcy w połączeniu z aktywnością fizyczną?
- Schudłam 10 kg. Niestety, po zaprzestaniu stosowania tej diety kilogramy wróciły. To pewnie wina tego, że znów nie jadłam regularnie (po zakończeniu Be Diet powinno się stosować dietę podtrzymującą uzyskane efekty), a na skutek upadku podczas jazdy na rowerze mocno się potłukłam i na dłuższy czas zmuszona byłam zrezygnować z treningów — przyznaje Katarzyna.
3. Dieta Ewy Chodakowskiej — opinia dietetyka
O wypowiedź na temat fragmentu planu dietetycznego, który stosowała Katarzyna, poprosiliśmy dr Krystynę Pogoń, kierownika Zespołu Dietetycznego Dietific.
Kaloryczność diety
- W przypadku pani Kasi dieta była dobrana odpowiednio pod kątem kaloryczności. Jednak biorąc pod uwagę dość niską aktywność fizyczną, lepszą taktyką mogłoby być zróżnicowanie kaloryczne na dni bez treningu i te z treningiem. Jest to jednak trudniejsze dla osób korzystających z jadłospisów, stąd też rzadziej stosowane w planach dietetycznych dla odchudzających się. Przedstawioną kaloryczność należy więc uznać za prawidłową — mówi nasz ekspert.
Rozkład posiłków
- Jadłospis został oparty na 5 posiłkach z odpowiednio dobranymi porami ich spożywania. Ogólnie można uznać ich rozkład za prawidłowy. Lepiej byłoby jednak, gdyby cechował się on mniejszymi wahaniami kalorii w ramach danego posiłku w poszczególnych dniach. Organizm lepiej pracuje, jeżeli zachowujemy regularność nie tylko w porach jedzenia, ale również spożywamy porównywalne pod kątem wartości odżywczej dania — kontynuuje dr Krystyna Pogoń.
Rozkład makroskładników
- Jest on bardzo nieregularny. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna się cechować mniejszymi wahaniami makroskładników, szczególnie że w dniach, w których wypada mała ilość białka i tłuszczu, te ilości są w ogóle poniżej zapotrzebowania organizmu. To poważna nieprawidłowość, gdyż uniemożliwia dostarczenie niezbędnych dla organizmu składników budulcowych i tych potrzebnych dla prawidłowego przebiegu procesów fizjologicznych. Tak duże wahania należy uznać za nieprawidłowość w przypadku normalnej diety, a w odniesieniu do diety odchudzającej są one dość poważnym błędem. Mogą bowiem zaburzać funkcjonowanie organizmu i przebieg procesów metabolicznych, a co za tym idzie redukcję tkanki tłuszczowej — dodaje dr Pogoń.
Dobór surowców
- Jest on prawidłowy, tzn. w jadłospisie nie pojawiają się artykuły spożywcze, które można uznać za niewartościowe. Zauważalny jest jednak brak wielu produktów, które są zdrowe i powinny się znaleźć w diecie, takie jak np. kasze czy ryby oraz nasiona roślin strączkowych, a także łatwo dostępne i bardzo wartościowe warzywa jak buraki.