Zakażenie Salmonellą. Sprawdź, czy nie popełniasz najczęstszych błędów
Zakażenie bakteriami z rodziny Salmonella, to w Polsce jedna z najczęstszych przyczyn zatruć pokarmowych. Dla dzieci czy seniorów mogą być naprawdę groźne. A jak się przed nimi ustrzec? Nie wystarczy tylko unikać spożywania surowego czy niedogotowanego mięsa.
1. Salmonella – unikaj tych błędów
1.1. Jajka – nie tylko jedzenie surowych może zaszkodzić
Bakterie Salmonella bytują na skorupkach, a także w ich wnętrzu. Jednak to te z powierzchni jaja są największym zagrożeniem z uwagi na ich liczebność. Dlatego zawsze należy dokładnie myć ręce po kontakcie ze skorupką, a także przechowywać jaja w lodówce z dala od produktów, które spożywamy bezpośrednio – np. masło, wędliny, warzywa czy sery.
Jest jednak coś jeszcze – im wyższa temperaturę, tym lepsze warunki patogeny będą miały do namnażania. Dlatego kupując w sklepie jajka spoza lodówki, potencjalnie narażamy się na zakażenie salmonellozą.
Uwaga! Choć producenci lodówek umieszczają pojemniki na jaja na drzwiczkach, nie jest to najlepsze miejsce. Okazuje się, że temperatura w tym miejscu lodówki nie jest odpowiednia, by zapobiec namnażaniu się bakterii.
1.2. Mycie rąk a salmonelloza
Myć skorupki jaj czy nie myć? Eksperci nie są jednomyślni – podczas gdy część uważa, że każde jajko należy przed użyciem umyć pod bieżącą wodą, inni podkreślają, że w ten sposób groźne patogeny mogą z łatwością osadzić się na zlewie, kuchennym blacie, naczyniach, garnkach itd.
Jedno na pewno nie ulega wątpliwości. Za każdym razem, kiedy sięgamy po jajka, trzeba myć ręce. Nie należy rąk wycierać ręcznikiem czy kuchenną ścierką, bo w ten sposób dajemy szanse Salmonelli na przetrwanie. Ciepła woda i mydło wystarczą, nie tylko w sytuacji gdy mamy kontakt z jajkami.
Bakterie mogą bytować na innych produktach spożywczych, a nawet na powierzchniach w domu czy w sklepie, w tym na blatach, poręczach i klamkach.
1.3. Mięso – jak je przechowywać?
Surowe czy niedogotowane mięso może zawierać bakterie Salmonelli. By je zneutralizować, wystarczy odpowiednia obróbka cieplna. Jak się jednak okazuje, również przechowywanie mięsa ma znaczenie.
Jak podaje amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC), nie należy wkładać do lodówki mięsa poddanego obróbce termicznej w dużym kawałku. Mięso należy najpierw podzielić na mniejsze części i schłodzić maksymalnie po dwóch godzinach od pieczenia, smażenia czy gotowania.
1.4. Salmonella a warzywa i kiełki
Salmonella może się także namnażać na warzywach i owocach, dlatego także ich mycie jest istotne. A co z modnym ostatnio kiełkowaniem? Jest bardzo zdrowe – bez pestycydów, bez jakiejkolwiek innej chemii, za to z mnóstwem witamin.
Eksperci jednak zwracają uwagę, że namaczanie nasion oraz ziaren w wodzie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów, które mogą nam zaszkodzić. To także bakterie Salmonelli. Jak się przed nimi ustrzec? Jedno z badań, które ukazało się na łamach "Food Safety News", wskazuje, że użycie zimnej wody do kiełkowania, schłodzenie pojemnika z kiełkami i wreszcie dodanie niewielkiej ilości soli mogą zapobiec namnażaniu się bakterii.
2. Objawy zatrucia
CDC ostrzega, że pierwsze objawy zatrucia mogą pojawić się już po kilku godzinach od zakażenia, a u niektórych osób – dopiero po sześciu dniach. W niektórych przypadkach infekcja może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Najczęściej zatrucie mija samoistnie, jednak niektórym zalecana jest antybiotykoterapia. To przede wszystkim:
- osoby z ciężkimi chorobami przewlekłymi,
- niemowlęta,
- osoby z obniżoną odpornością,
- osoby powyżej 50. roku życia z chorobami serca,
- seniorzy powyżej 65. roku życia.
CDC przypomina, że objawy zakażenia to gorączka, biegunka i bóle brzucha. Jednak niektóre szczepy bakterii Salmonella mogą powodować także infekcje układu moczowego, krwi, kości, stawów, a nawet układu nerwowego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl