Trwa ładowanie...

Czy należy usuwać "końcówkę" bananów?

Masz ochotę na banana. Sięgasz po niego, myjesz i automatycznie wręcz odcinasz jego zakończenie. Robisz tak od zawsze. A dlaczego? Boisz się zatrucia czy może pasożytów, które - według powszechnej wiedzy - namnażają się właśnie w końcówce tego owocu?

Banany są smaczne i zdrowe. Zawierają ogromne ilości potasu i pektyn. Przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi i stężenia cholesterolu LDL. Poprawiają trawienie, łagodzą objawy wrzodów żołądka. Pobudzają wydzielanie śluzu, który tworzy warstwę ochronną jelit. W ten sposób neutralizują działanie soków żołądkowych i zmniejszają ryzyko powstawania mikrouszkodzeń przewodu pokarmowego.

Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie?
Co się stanie, gdy będziesz jadł dwa banany dziennie? [5 zdjęć]

Większość z nas niechętnie sięga po banany. Są wysokokaloryczne i bardzo słodkie, przez co zwiększają

zobacz galerię

Zobacz film: "Oto dlaczego warto kupować banany"

Nic zatem dziwnego, że tak wielu z nas sięga po te intensywnie żółte owoce codziennie. Zanim jednak je zjemy, z mistrzowską precyzją, wręcz odruchowo, odcinamy "czarną końcówkę". Czy faktycznie, jak głosi przekazywana z pokolenie na pokolenie wiedza, to siedlisko pasożytów i miejsce rozwoju tropikalnych pajęczaków?

Przeczytaj również:

1. Zła sława bananów

Końcówka banana to najstarsza jego część. A zatem nie wszystkim smakuje. Może stąd jej zła sława? Z całą jednak pewnością nie ma tam ani pająków, ani pasożytów. Nie ma również ogoniastka jelitowego, pierwotniaka z grupy wiciowców, który wywołuje jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych u ludzi i zwierząt – lambliozę. To właśnie ze strachu przed tą dolegliwością wiele osób odcina zakończenia banana.

Okazuje się jednak, że zupełnie niepotrzebnie. Pasożyty wywołujące lambliozę nie byłyby w stanie dostać się do wnętrza owocu. Należy jednak pamiętać, że przed obraniem go ze skórki należy bezwzględnie banana umyć. Na jej powierzchni bowiem znajdować się mogą pasożyty, podobnie zresztą jak w przypadku innych owoców.

Ogoniastek jelitowy (Giardia lamblia) bytuje w dwunastnicy i jelicie cienkim. Objawy lambliozy mogą pojawiać się co jakiś czas. Niepokój powinny wzbudzić: bóle brzucha, bóle głowy, zmęczenie, wysypki, biegunki, duży apetyt na słodycze. Diagnozę stawia się w oparciu o badanie laboratoryjne kału.

Przeczytaj również:

2. Złośliwe pajęczaki

Wiele osób nie wierzy w historię o bytujących w końcówce banana pasożytów. Mimo wszystko odcina ją przed spożyciem. Może dlatego, że sądzi, iż jest zatruta? Istnieje bowiem teoria, która zakłada, że pająki czy też węże wstrzykują w zakończenie owocu swój trujący jad. Pytanie tylko, w jakim celu, skoro zwierzęta wydzielają go po to, by odstraszyć, sparaliżować lub uśmiercić swoją ofiarę. Czy widzą zagrożenie w bananie? A zatem i tę historię możemy włożyć miedzy bajki.

Nie ma zatem podstaw, by przed spożyciem pozbawiać banana zakończeń. Pamiętać jednak należy o dokładnym myciu owoców.

Mgr Marianna Hall
Wiele osób odcina końcówki banana przed spożyciem
Wiele osób odcina końcówki banana przed spożyciem (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.