Czy ziemniaki wrzucamy do zimnej czy gorącej wody? Pewnie popełniasz ten błąd
Wydawałoby się, że gotowanie ziemniaków, to jedna z najprostszych czynności, jakie wykonujemy w kuchni. A jednak i przy tym zadaniu można popełnić poważny błąd.
1. Jak ugotować ziemniaki?
Sztuka kulinarna to bardzo wymagająca dziedzina, w której rzadko kiedy jest miejsce na improwizację. Znaczenie podczas gotowania ma każda przyprawa, szczypta soli, szklanka mąki, łyżka miodu – to wszystko jest bardzo ważne w procesie przygotowywania potrawy. Okazuje się, że nawet to, czy podczas gotowania wrzucamy ziemniaki do zimnej czy gorącej wody, jest bardzo ważne i może wpłynąć na efekt końcowy.
Na polskich straganach już pojawiły się pierwsze młode ziemniaczki. Kto z nas nie lubi tego przysmaku? Wrzucamy je do chłodnika, posypujemy koperkiem i dodajemy do obiadu, albo jemy popijając zimnym kefirem. Młode ziemniaczki to klasyka polskiej kuchni. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ich znakomitym smakiem i cennymi składnikami, które dostarczają, powinniśmy je odpowiednio przygotować.
Jak nie popełnić błędów?
Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednią temperaturę wody, do której zostaną wrzucone ziemniaki. Obrane i oczyszczone ziemniaczki wrzucamy do wrzącej, a nie do zimnej wody. Warto też pamiętać, by była ona delikatnie posolona.
Dzięki wrzuceniu ich do gorącej wody ziemniaki nie stracą cennych witamin i składników mineralnych. Ziemniaki to bogate źródło witamin z grupy B, witaminy A, C, K, E i PP oraz potasu, żelaza, magnezu, manganu, fosforu i wapnia. Po umyciu i obraniu, również nie wolno trzymać ziemniaków w wodzie, gdyż to też sprawi wypłukanie najważniejszych substancji. Szefowie kuchni przypominają też, by kartofle gotować na średnim ogniu, bo wtedy ugotują się równomiernie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl