Trwa ładowanie...

Czym są kolacje węglowodanowe? Rozmowa z dietetykiem

Jesz na kolację jogurt z owocami? Jesteś passe. Teraz modne stają się posiłki węglowodanowe. Czym są? Jak wpływają na zdrowie? Kto może sobie na nie pozwolić? Zapytaliśmy o to Paulinę Limanowską, dietetyka.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Wirtualna Polska, Ewa Rycerz: Kolacje węglowodanowe, czyli te złożone z produktów bogatych w węglowodany złożone, to nowy hit. Do tej pory mówiło się o tym, że ostatni posiłek przed snem powinien być lekkostrawny, tymczasem nowa moda "nakazuje" jedzenie ich w bardziej kalorycznej postaci. Jak pani myśli, skąd ta popularność?

Paulina Limanowska, dietetyk sportowy: Kolacja składająca się z węglowodanów złożonych może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które w porach wieczornych uprawiają aktywność ruchową. Takie posiłki wpływają na regenerację organizmu, pomagają także uzupełnić zapasy glikogenu utraconego podczas treningu. Wiele osób odczuwa także efekt lepszego snu po spożyciu większej ilości węglowodanów na kolację.

Czy rano będziemy jeszcze odczuwać skutki takiej kolacji?

Rozwiązanie może być także stosowane w przypadku intensywnego treningu porannego. Spożycie węglowodanowej kolacji w dzień poprzedzający aktywność pomoże zgromadzić większe zasoby energii w postaci glikogenu.

Sprawdź także:

System węglowodanowych kolacji wpisuje się w modne w ostatnim czasie podejście "Carb Back Loading", gdzie całą dzienną pulę węglowodanów wprowadza się w ostatnim posiłku w ciągu dnia, będącym często posiłkiem potreningowym.

Każdy może stosować takie posiłki?

Kolacja, gdzie główny udział energii w posiłku pochodzi własnie z węglowodanów nie będzie polecana osobom nieaktywnym oraz chorym na cukrzycę, z insulinoopornością oraz hipoglikemią reaktywną. U takich osób może dojść do spadku glukozy we krwi w czasie snu, co skończy się wybudzeniem i złym samopoczuciem.

Przeczytaj także:

Przychodzi z pomocą, gdy inne metody zawodzą. Powinna go mieć każda mama

W takim razie cukrzycy powinni zupełnie zrezygnować z węglowodanów na kolację?

Nie. Dozwolony jest dodatek węglowodanów złożonych do posiłku zawierającego białko i tłuszcz, zadbać należy jednak o niski ładunek glikemiczny potrawy.

Co zatem należy jeść przed snem, by była to kolacja węglowodanowa?

Na typową węglowodanową kolację można spożyć wszelkiego rodzaju kaszę, ryż basmati czy pieczywo żytnie pełnoziarniste z dodatkiem warzyw. W zależności od kompozycji makroskładników w całym dniu, do posiłku dodać można źródła tłuszczy i białek, np. ryby, mięsa, pestki, oliwę, sery itd.

Produkty, dzięki którym wzbogacisz swoją dietę w białko
Produkty, dzięki którym wzbogacisz swoją dietę w białko [7 zdjęć]

Białko, to podstawowy budulec naszego ciała. Jest głównym składnikiem narządów, gruczołów, skóry i mięśni....

zobacz galerię

Jest wiele grup, które mogą skorzystać z włączenia do kolacji węglowodanów, jednak w dietetyce nie ma rozwiązania idealnego dla wszystkich. Typ kolacji należy więc zawsze dobierać do stanu zdrowia, poziomu aktywności ruchowej, rozkładu makroskładników w ciągu dnia i indywidualnych upodobań. 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.