3 z 7Mleko pasteryzowane
Na początek przyjrzyjmy się pasteryzacji. Możemy mówić o tej niskiej i wysokiej.
- Pasteryzacja niska, czyli krótkotrwała, to proces podgrzewania mleka, który odbywa się w temperaturze do 80 stopni Celsjusza. Mleko podgrzewa się przez ok. 15 sekund. Z kolei podczas pasteryzacji wysokiej, podgrzewamy je w temperaturze ponad 80 stopni Celsjusza przez ok. 10 sekund – wyjaśnia prof. Antoni Pluta ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
- Ale przy mleku dobrej jakości, a takie mamy w Polsce, zazwyczaj stosuje się pasteryzację niską. Pogrzewa się więc mleko do temperatury ok. 72 – 80 stopni Celsjusza – dodaje.
W czasie pasteryzacji następuje eliminacja enzymów peroksydazy i katalazy. Otrzymujemy więc produkt bez sprzyjających psuciu się mleka drobnoustrojów.
Mleko pasteryzowane ma też dość krótki termin przydatności do spożycia. Zazwyczaj wynosi on kilka dni, przy czym produkt należy trzymać w lodówce.
Pasteryzacja niszczy 99,5 proc. mikroflory mleka. Jednocześnie nie zapewnia jednak eliminacji form przetrwalnikowych bakterii. Dlatego też nie jest ona w pełni bezpiecznym i skutecznym procesem.
Na następnym slajdzie obejrzysz WIDEO
Przeczytaj także: Najlepsze paliwo dla mózgu, dzięki któremu będzie działał na wysokich obrotach