2 z 6Olej i siemię lniane
Zbawienny wpływ na kondycję jelita cienkiego ma tłoczony na zimno (i tak też stosowany w kuchni) olej lniany. Tłuszcz ten jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 o działaniu przeciwzapalnym, które mają niebagatelne znaczenie dla funkcjonowania przewodu pokarmowego. Im więcej produktów zawierających substancje przeciwzapalne spożywamy, tym niższe ryzyko zachorowania na nowotwór.
Olej lniany pomaga też w chorobie wrzodowej dwunastnicy i stanach zapalnych jelit o charakterze przewlekłym. Dlaczego? Wzmacnia i regeneruje błony śluzowe, które wyściełają przewód pokarmowy na całej jego długości.
Do diety oprócz oleju możemy włączyć siemię lniane, z którego warto przygotować napój o działaniu oczyszczającym. W tym celu potrzebujemy tylko dwóch składników:
- 2 łyżek siemienia,
- szklanki maślanki lub chudego kefiru.
Sposób przygotowania:
Mielimy siemię lniane w zwykłym młynku do kawy. Łączymy z maślanką lub kefirem. Tak przygotowany napój pijemy rano, na czczo. Najlepiej pół godziny przed śniadaniem.
Dobroczynne działanie na kondycję jelita cienkiego mają też soki z warzyw i owoców. Ten z jabłek i marchwi udrażnia jelita - warto pić go na pusty żołądek codziennie po przebudzeniu.
Zobacz też: Pokłócili się o prezent dla nauczyciela. "Biedota niech nosi kwiatki"