Dieta bez soi - przepisy
Alergia na soję należy do dosyć popularnych alergii pokarmowych. Nie za każdym razem reakcja alergiczna na soję będzie taka sama, ponieważ różne rodzaje produktów zawierających soję wywołują reakcje o mniejszej lub większej intensywności. Dla przykładu sfermentowana soja typu tempeh wywoła mniej intensywną reakcję alergiczną niż soja nieprzetworzona. Aby uniknąć nieprzyjemnych reakcji alergicznych, najlepiej stosować dietę bez soi. Przepisy znajdziesz poniżej.
1. Czego nie jeść przy alergii na soję?
Jeśli masz alergię na soję wyeliminuj ze swojego menu nasiona soi, tempeh, tofu, mleko sojowe, ser sojowy, sojową mąkę, sosy itd. Po prostu nie ryzykuj i nie jedz niczego co zawiera proteiny soi, nawet jeśli niektóre z tych pokarmów wywołują tylko niewielkie reakcje alergiczne. Unikaj również produktów zawierających hydrolizowane proteiny warzywne, ponieważ mogą one pochodzić z soi. Unikaj ponadto chińskich i japońskich restauracji, gdzie soja i jej produkty są bardzo powszechnie używane.
Nie daj się nabrać na etykiety na produktach, które mówią o „naturalnym dodatku smakowym”, ponieważ mogę to być pochodne soi. Kiedy natomiast jesteś w restauracji pytaj o składniki potraw, których nie jesteś pewien. Bardzo często używa się tam mąki sojowej. Soja używana jest również do produkcji kosmetyków, np. mydła.
2. Przepisy w diecie bez soi
Gotowanie przy alergii na soję może być o tyle skomplikowane, że za każdym razem, gdy udasz się na zakupy musisz uważnie czytać etykiety na produktach, by wyeliminować spożycie soi. Dieta bez soi wymaga wyeliminowania takich produktów jak: wszelkie produkty zawierające olej warzywny, lecytynę sojową, masło orzechowe, masło, sery. Jeśli twoje ulubione przepisy zawierają takie składniki zastąp je olejem canola. Jeśli przepis wymaga mleka użyj mleka ryżowego.
Polecane dania:
- sałatki owocowe, które przyrządzisz z ulubionych owoców sezonowych i cytrusowych; na koniec sałatkę skrop sokiem z cytryny i staraj się jej nie dosładzać cukrem ani słodzikami,
- domowa zupa warzywna, do której wrzucisz ulubione świeże warzywa pochodzące z ekologicznych plantacji, aby mieć pewność, że są nieszkodliwe,
- potrawy grillowane - ekologiczne warzywa, owoce (np. banany) i chude mięsa,
- ciasta przyrządzone z pozbawionych soi składników, a więc pamiętaj o użyciu odpowiedniej mąki (pozbawionej sojowych dodatków), a także o czytaniu składu wszystkiego, co chcesz dodać, aby uniknąć reakcji alergicznej.
Pizza dla uczulonych na soję
Do wykonania ciasta użyj 300 g mąki pszennej (nigdy nie używaj mąki sojowej!), najlepiej jest przeczytać skład na opakowaniu, aby się upewnić, że nie ma w mące żadnych dodatków sojowych. Ciasto uformuj z mąki, 1,5 szklanki letniej wody i ok. 20 g drożdży. Do ciasta dodaj odrobinę soli i dwie łyżeczki oliwy z oliwek. Uformowane ciasto zostaw na 20 minut w cieple. Następnie wałkuj ciasto do czasu uzyskania pożądanego kształtu i grubości, po czym ułóż je na wcześniej natłuszczoną blachę.
Sos wykonaj z roztartego pomidora, oliwy, posiekanej cebuli i czosnku. Dodaj przyprawy: pieprz, sól i paprykę. Na wierzch pizzy połóż swoje ulubione składniki upewniając się, że nie zawierają hydrolizowanych protein warzyw ani soi. Wszystko posyp startym serem i piecz w 220 stopniach przez ok. 12 minut.
3. Dieta bez soi dla dzieci
Alergia na soję u niemowląt wymaga wyeliminowania produktów bogatych w proteiny soi. Najczęściej bowiem alergia dotyczy protein soi a nie olejów czy lecytyny. Należy też skonsultować się z lekarzem, bo być może od 3. roku życia zaleci on powolne wprowadzanie produktów sojowych do jadłospisu dziecka.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów i przekąsek pozbawionych soi przeznaczonych dla dzieci z alergią na soję, np. pozbawione soi płatki śniadaniowe.
Dieta bez soi nie musi być nudna i skomplikowana. Wystarczy nawyk sprawdzania i kupowania bezpiecznych produktów a następnie gotowanie z nich ulubionych potraw. Osoby z alergią pokarmową skazani na dietę bez soi na pewno znajdą dla siebie wiele przepisów zadawalających ich gusta.