Wegetarianizm - wpływ na zdrowie, założenia, składniki
Wegetarianizm jest popularny na całym świecie, ale wiele osób nie wyobraża sobie życia na diecie bezmięsnej. Wegetarianie przekonują, że dieta wegetariańska jest na tyle różnorodna, że nie odczuwają braku mięsa. Niektórzy z nich przechodzą nawet na bardziej radykalną dietę – wegańską. Wówczas rezygnują ze spożywania jaj i nabiału, by w ich codziennym menu nie było nic bezpośrednio od zwierząt. Dlaczego wegetarianizm staje się coraz bardziej popularny? Wiele osób decyduje się na wegetarinizm ze względu na swoje przekonania. Sądzą, że zwierzęta mają duszę i nie powinny być zabijane.
1. Wpływ wegetarianizmu na zdrowie
Badania wykazały, żewegetarianizm jest zdrowy. Wegetarianie spożywają mniej tłuszczów nasyconych i cholesterolu. W rezultacie są mniej narażeni na otyłość, choroby serca, wysokie ciśnienie, cukrzycę i niektóre rodzaje raka. Dieta wegetariańska może być zdrowsza od tradycyjnej, jeśli w spożywanych potrawach znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli jednak dania są bardzo kaloryczne i zawierają duże ilości tłuszczów nasyconych, z pewnością nie przysłużą się zdrowiu.
2. Na czym polega wegetarianizm
Na czym polega wegetarianizm? Wszystko zależy od przekonań i upodobań. Niektórzy ludzie rezygnują z mięsa, ponieważ nie odpowiada im jego smak. Ich wybór sposobu odżywiania nie jest podyktowany względami ideologicznymi. W takim przypadku wiele osób opiera swoją dietę na warzywach, nabiale, roślinach strączkowych, rybach, kaszach i makaronach.
Wegetarianizm nie musi być nudny i monotonny. Wegetarianie często eksperymentują w kuchni i wymyślają różne dania – wariacje na temat znanych potraw. Sprawa komplikuje się, gdy wegetarianin przechodzi na dietę wegańską, rezygnując również z nabiału i ryb. Jednak pomysłowość ludzka nie zna granic. Wegetarianizm obfituje w przepisy na różne dania przygotowywane z użyciem zamienników. Bez jaj można nawet upiec placek.
3. Składniki odżywcze w diecie wegetariańskiej
Jakie składniki odżywcze powinny znaleźć się w diecie wegetariańskiej?
- białko – należy uzupełniać jego niedobory powstałe na skutek nie jedzenia mięsa;
- rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, warzywa, orzechy i kiełki zawierają niezbędne aminokwasy;
- żelazo – wegetarianie znajdą je w fasoli, szpinaku, drożdżach i suszonych owocach;
- witamina B 12 – w naturze występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego warto przyjmować ją z suplementami diety;
- wapń – jest w szpinaku, brokułach i niektórych roślinach strączkowych;
- cynk – jest konieczny, by zdrowo rosnąć, można znaleźć go w ziarnach, orzechach i roślinach strączkowych.
Wegetarianizm nie każdemu przypadnie do gustu, ale zwolennicy zdrowego odżywiania powinni wypróbować przynajmniej kilka przepisów diety wegetariańskiej. Wegetarianie są często bardzo pomysłowymi i kreatywnymi kucharzami, dlatego niejedną osobę może czekać miła niespodzianka po skosztowaniu dania wegetariańskiego.