Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta na ładną cerę

Dieta na ładną cerę
Dieta na ładną cerę (Zdjęcie portretowe pięknej kobiety / Shutterstock)

Dieta na ładną cerę nie jest mitem. Poprzez właściwe odżywianie można znacznie poprawić stan skóry. Prawidłowe odżywianie i nawadnianie skóry są niezbędne, by cera była gładka i świeża. Optymalna dieta na piękną skórę powinna zawierać witaminy A, z grupy B, C, E i D, sole mineralne, takie jak: cynk, żelazo, miedź i selen oraz aminokwasy egzogenne. Dieta dla skóry powinna być stosowana codziennie, ponieważ proces tworzenia nowych komórek skóry oraz jej regeneracja zachodzą każdego dnia.

spis treści

1. Pielęgnacja i odżywianie skóry

Skóra jest narządem pełniącym różne funkcje w organizmie. Odbiera bodźce ze środowiska, reguluję temperaturę ciała, chroni narządy wewnętrzne. Procesy chorobowe toczące się w ogranizmie, a także niedożywienie czy niedobór witamin zazwyczaj objawiają się niekorzystnym wyglądem skóry włosów czy paznokci.

Nasza skóra jest odżywiana przez krew, która dostarcza jej substancji energetycznych, budulcowych i pomocniczych (witaminy, minerały i składniki odżywcze). Płynąca krew w naczyniach włosowatych doprowadza

substancje odżywcze do brodawek skóry (zawierają zakończenia naczyń włosowatych i włókien nerwowych) i wolnej przestrzeni międzykomórkowej. Stamtąd wnikają do wnętrza komórek. Brodawki skóry dostarczają substancji odżywczych komórkom. Poprzez naczynia limfatyczne odprowadzane są produkty przemiany materii (toksyny) oraz drobnoustroje.

Zobacz film: "#dziejesienazwyo: Dieta na wiosnę"

Pierwsze oznaki starzenia się organizmu można zauważyć na podstawie zmian zachodzących w skórze i na skórze, która staje się wiotka, traci jędrność, a także pojawiają się zmarszczki i siwieją włosy. Pielęgnacja ciała opiera się głównie na stosowaniu kosmetyków bezpośrednio na powierzchnię skóry. Jednak to nie wystarcza. Kosmetyki odżywiające nie zastąpią zdrowej diety, ponieważ na skórę należy oddziaływać nie tylko z zewnątrz, ale także od wewnątrz.

2. Witaminy dla skóry

Witaminy z grupy B znajdują się w wątróbce, chudym mięsie, orzechach, bananach, jajkach, ziemniakach, pieczywie pełnoziarnistym i roślinach strączkowych. Witamina B łagodzi podrażnienia i nawilża skórę, a także zapobiega jej przetłuszczaniu i pojawianiu się zaskórników. Zdrowa skóra potrzebuje ich regularnego dostarczania w diecie.

Witaminę E można znaleźć w wytłaczanych na zimno olejach roślinnych, miękkich margarynach, maśle, kiełkach, pestkach dyni i słonecznika. Witamina E opóźnia pojawianie się zmarszczek, dodaje blasku skórze. To przeciwutleniacz neutralizujący wolne rodniki, odpowiedzialne za niszczenie komórek, nie tylko skóry.

Witamina C - jej źródła to papryka, brokuły, brukselka, czarne porzeczki, kiwi, pomarańcze, cytryny, mandarynki. Witamina C odmładza skórę, działa antyoksydacyjnie. Dotlenia komórki skóry i wzmacnia naczynia krwionośne. Kwas askorbinowy odgrywa również ważną rolę w wytwarzaniu kolagenu, czyli białka odpowiadającego za gęstość skóry.

Beta-karoten to prowitamina A, przekształcająca się w witaminę A dopiero w organizmie, pochodząca z warzyw i owoców. Występuje w marchwi, suszonych morelach, szpinaku, brzoskwiniach, czerwonej papryce i brokułach. „Prawdziwa” witamina w swojej docelowej formie jest natomiast obecna tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego - w wątróbce i jajkach. Dieta dla skóry może uwzględniać obie lub tylko jedną z form witaminy A.

Witamina A, niezależnie od jej formy, opóźnia proces starzenia się skóry (jest przeciwutleniaczem), chroni błony komórkowe, wspomaga funkcjonowanie tkanki nabłonkowej. Jest bardzo ważna dla dobrego stanu skóry, włosów, paznokci, wzroku i kości.

3. Składniki diety dla skóry

Oprócz witamin, ważne są także minerały i pierwiastki śladowe oraz składniki odżywcze.

  • Selen - produkty bogate w selen to drożdże, ryby morskie, kukurydza, orzechy oraz produkty zbożowe. Bierze on udział w produkcji przeciwutleniaczy, które chronią przed uszkodzeniami błony komórkowe i krwinki czerwone. Selen ma także właściwości przeciwnowotworowe.
  • Jod - jego główne źródło to ryby morskie. Brak tego pierwiastka objawia się szorstką skórą, która ma skłonności do łuszczenia się.
  • Żelazo - występuje w większości zielonych i czerwonych warzyw, jego najlepszym naturalnym źródłem jest wątróbka. Jego dostarczanie jest szczególnie ważne dla kobiet obficie miesiączkujących, gdyż podczas krwawienia jest on tracony.
  • Kwasy omega-3 i omega-6 - znajdują się przede wszystkim w tłustych rybach, tranie, pestkach dyni, orzechach, oleju z pestek winogron i oliwie z oliwek. Odpowiadają za zatrzymywanie wody w naskórku, czyli za stan jej nawilżenia.
  • Likopen to substancja chroniąca przed szkodliwym działaniem promieniowania UV - a to one jest często odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry i jej przesuszenie. Według niektórych badań ma także działanie przeciwnowotworowe. Likopen jest barwnikiem obecnym w czerwonych roślinach - pomidorach, arbuzach, czerwonych grejpfrutach i owocach dzikiej róży.
  • Resweratrol to silny przeciwutleniacz. Skutecznie spowalnia proces starzenia się komórek, także tych znajdujących się w skórze. Znaleźć go można w winogronach, szczególnie w ich skórce, czerwonym winie, czarnej porzeczce oraz orzeszkach ziemnych.

Aby równocześnie dostarczyć skórze kilku ważnych minerałów, można skorzystać z medycyny ludowej i pić napar ze skrzypu polnego (suplementy diety gorzej się wchłaniają). Taka ziołowa herbatka zawiera krzem, potas, a także bioflawonoidy. Z kolei napar z pokrzywy zawiera sole mineralne niezbędne skórze do utrzymywania zdrowego kolorytu.

4. Porady dietetyczne na piękną cerę

W dbaniu o prawidłową pielęgnację skóry warto pamiętać, że skórze nie służy kawa, czekolada, kakao, alkohol ani żywność z dużą ilością konserwantów i cukru. Ostre przyprawy, takie jak pieprz czy chili, najkorzystniej jest zamienić na łagodniejsze, np. tymianek czy kminek. Tłuszcze zwierzęce oraz tłuszcze trans, powstające z tłuszczy nienasyconych po przetworzeniu, także wyjątkowo źle wpływają na cerę - mogą wywołać przesuszenie, przebarwienia, a nawet wypryski.

Negatywnie wpływają na stan skóry: stres, niedobór snu, dym papierosowy, a także długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skóra nie lubi intensywnego opalania, promienie słoneczne wysuszają skórę i przyśpieszają pojawienie się zmarszczek. Dla osób cierpiących na suchą skórę polecamy picie co najmniej 8 szklanek wody mineralnej dziennie. Nawilży ona skórę "od środka" i poprawi jej jędrność.

Następny artykuł: Dieta Perricone
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze