Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Marta Bednarska

Dieta po operacji woreczka żółciowego

Dieta po operacji woreczka żółciowego
Dieta po operacji woreczka żółciowego (Zdjęcie kobiety u lekarza / Shutterstock)

Operacja woreczka żółciowego nie jest zbyt skomplikowana. Właściwie już kilka dni po zabiegu można wrócić do domu, a po dwóch tygodniach do pracy. Niestety istnieje także konieczność stosowania specjalnej diety, która dla niektórych jest prawdziwą udręką. Nie można jej jednak pominąć, jeśli chce się w pełni wrócić do zdrowia. W diecie po operacji woreczka żółciowego, przede wszystkim należy wyeliminować tłuste, ciężkostrawne potrawy, ostre przyprawy, alkohol, tytoń oraz kawę i herbatę. Ograniczenia wymaga natomiast spożywanie niektórych mięs, a także tłustego nabiału. Nowa dieta oparta jest głównie na zwiększonym spożywaniu warzyw, owoców oraz chudych produktów pochodzenia zwierzęcego. Na szczęście wybieranie potraw z nowej, ograniczonej karty dań nie trwa zbyt długo. Kilka miesięcy i organizm znów jest w stanie przyjmować dawne potrawy.

spis treści

1. Co można jeść po operacji woreczka żółciowego?

Często już przed operacją woreczka żółciowego pacjent musi stosować dobrą dietę, więc specjalny jadłospis po zabiegu nie robi na nim większego wrażenia. Zwłaszcza że jest bardziej urozmaicony niż ten wcześniejszy. Niektórzy chorzy rozpoczynają jednak przygodę z wyjątkowym odżywianiem dopiero po usunięciu woreczka. Trzymanie się pewnych zasad może być dla nich problemem.

Dieta po operacji woreczka żółciowego powinna być lekkostrawna. Zaleca się eliminację tłustych mięs, serów oraz śmietany i pełnotłustego mleka. Nie należy sięgać po produkty kwaśne typu kefir czy maślanka. Ograniczeniu powinny ulec również produkty wzdymające, takie jak warzywa strączkowe, kapustne, cebula, seler czy czosnek.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

Dieta po operacji woreczka żółciowego to przede wszystkim wyeliminowanie:

  • kwaśnych napojów, jak maślanka czy kefir;
  • śmietany i tłustych serów;
  • tłuszczu;
  • warzyw kapustnych, strączkowych, cebuli i czosnku;
  • mocnych wywarów mięsnych i warzywnych;
  • kawy czy herbaty, zwłaszcza mocnej;
  • alkoholu;
  • ostrych przypraw;
  • tytoniu.

Dieta po operacji woreczka żółciowego wymaga także ograniczenia spożywania:

  • mięsa z wyjątkiem drobiu, cielęciny i ryb;
  • mleka pełnotłustego i nabiału (z wyjątkiem chudych rodzajów).

To musisz wiedzieć

  • Po operacji woreczka żółciowego należy unikać alkoholu.
  • Dieta po usunięciu woreczka żółciowego wyklucza mocną kawę.
  • Unikaj cebuli.
  • Zalecany jest nabiał chudy o zawartości tłuszczu 0,5-1,5%.

Dozwolone w jadłospisie po zabiegu są natomiast:

  • ugotowane i obrane warzywa i owoce;
  • marchewka, buraki, szparagi, szpinak, jagody, borówki, jabłka, banany, cytrusy, brzoskwinie.

Zaleca się spożywanie produktów mlecznych i przetworów (sery twarogowe chude) o zawartości tłuszczu 0,5-1,5%. Z mięs i wędlin należy jeść tylko chude podroby drobiowe, cięlecinę czy młodą wołowinę. Dozwolone są także ryby. Zaleca się spożywanie dużej ilości owoców i gotowanych warzyw. Nie zaleca się spożywania dużej ilości słodyczy, ale dozwolone są desery, np. galaretki owocowe, kisiele i budynie domowej roboty, desery mleczne czy suflety. Z napojów natomiast bawarka, słaba herbata, soki owocowe i warzywne, napoje mleczne, woda niegazowana.

Rozwiąż nasze testy i dowiedz się:

2. Jak długo trwa dieta po operacji pęcherzyka żółciowego?

Po usunięciu woreczka żółciowego należy dbać, by posiłki nie były zbyt ciepłe ani zbyt zimne. Dania powinny być jedzone powoli i spokojnie, tak by każdy kęs został dokładnie przeżuty. Najlepiej przygotowywać potrawy w parowarze, ewentualnie dusić je, smażenie jest surowo zabronione. Jeśli musimy coś upiec, to tylko w folii aluminiowej. Optymalna dieta po operacji woreczka żółciowego powinna trwać kilka tygodni. Po tym czasie można zacząć dokładać do swojego jadłospisu inne produkty i obserwować reakcje organizmu. Warto pamiętać, że nowe potrawy muszą być wprowadzane stopniowo, zwłaszcza jeśli chodzi o tłuste, ciężkostrawne dania.

PYTANIA I ODPOWIEDZI EKSPERTÓW NA TEN TEMAT

Pytania innych osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Następny artykuł: Dieta pooperacyjna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze