Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Dieta pudełkowa – czym jest, dla kogo, minusy, czy warto

 Magdalena Pietras
16.04.2021 10:22
Dieta pudełkowa to nic innego jak korzystanie z cateringu dietetycznego
Dieta pudełkowa to nic innego jak korzystanie z cateringu dietetycznego (Grafika / Shutterstock)

Coraz więcej osób znanych z pierwszych stron gazet przyznaje się do stosowania tzw. diety pudełkowej. Wśród nich możemy wymienić Kasię Cichopek, Agatę Młynarską, Czesława Mozila, Marcina Prokopa, Agnieszkę Popielewicz. Czy wiesz, czym charakteryzuje się ten sposób odżywiania? Sprawdź i zainspiruj się.

spis treści

1. Dieta pudełkowa - czym jest?

Dieta pudełkowa to nic innego jak korzystanie z cateringu dietetycznego. Firma dostarcza nam z samego rana (zazwyczaj między godziną 5 a 7) paczkę z gotowymi daniami na cały dzień. Można poprosić o dostawę do mieszkania lub biura. W paczce znajdziemy boxy ze śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadem, podwieczorkiem i kolacją. Jedzenie znajduje się w pudełkach termicznych, dlatego może długo zachować swoją temperaturę. Czy istnieje lepsza dieta dla zapracowanych?

Jeśli jesteśmy zainteresowani takim sposobem żywienia, powinniśmy najpierw zdecydować się na dobrą firmę cateringową. Wybór z pewnością nie będzie prosty, jednak z pomocą mogą nam przyjść znajomi. Być może ktoś z najbliższego otoczenia był lub jest na diecie pudełkowej – warto popytać o to w pracy czy w gronie przyjaciół. Warto przejrzeć również fora internetowe i opinie o diecie pudełkowej.

Zobacz film: "Pomysł na biznes: Prywatny kucharz na zamówienie"

Dieta pudełkowa z dostawą do domu jest przeznaczona dla osób, którym nie tylko zależy na wygodzie, ale również na zdrowym odżywianiu. Dlatego po wybraniu dostawcy warto ustalić sobie jadłospis. Większość firm ma programy dietetyczne i zgodnie z ich założeniami dostarcza jedzenie. Może to być dieta 1000 kcal, dieta bezglutenowa, dieta antycellulitowa bądź wegetariańska.

Niektóre firmy cateringowe oferują jednak znacznie lepsze rozwiązanie – w celu ustalenia jadłospisu można skonsultować się z dietetykiem. Dzięki temu dieta pudełkowa może być w pełni dopasowana do naszych potrzeb.

Dieta 1000 kalorii - zasady
Dieta 1000 kalorii - zasady

Wśród wielu rodzajów diet odchudzających, ta oparta na spożywaniu 1000 kalorii dziennie nadal cieszy

zobacz galerię

2. Dieta pudełkowa - dla kogo?

Catering dietetyczny jest idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych. To wygodny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Dzięki niemu nie musimy zastanawiać się nad kalorycznością przygotowanych dań. Nie poświęcamy też czasu na wymyślanie potraw, a następnie zakupy oraz przygotowanie. Dieta pudełkowa to oszczędność czasu.

Zaletą diety pudełkowej jest jej skuteczność. Wiele osób potwierdza, że dzięki niej udało im się schudnąć. Wszystko to dzięki umiejętnemu rozplanowaniu jadłospisu. Klient otrzymuje 5 niewielkich, dietetycznych porcji, które powinien spożywać średnio co 3 godziny.

Kolejna zaleta diety pudełkowej to jej różnorodność. Każdego dnia serwowane są inne dania, czasem bardzo wyszukane. Niektórych potraw z pewnością nie chciałoby nam się przygotowywać w domu.

3. Dieta pudełkowa - minusy

Tym, co może nas skutecznie odstraszyć od takiego sposobu odżywiania, jest cena diety pudełkowej. Średni koszt zestawu na jeden dzień to 50 zł, a więc w ciągu miesiąca musimy wydać około 1500 zł. Dla wielu osób to przeszkoda nie do przeskoczenia. Jakie są inne wady diety pudełkowej?

Kolejnym minusem jest to, że jesteśmy całkowicie zdani na obsługującą nas firmę. Niestety, zdarzają się sytuacje, że dostawca zapomina o swoim kliencie. Oczywiście wyjście do sklepu po jakąś przekąskę czy zamówienie szybkiego dania nie stanowi problemu, jednak niweczy to nasze starania, jakie już podjęliśmy w celu schudnięcia.

Ponadto nie mamy większego wpływu na to, jakie produkty są używane do przygotowania poszczególnych dań. Tak naprawdę nie ma stuprocentowej gwarancji, że wszystkie składniki są świeże.

Dieta pudełkowa może stanowić wyzwanie dla osób, które wiele razy w ciągu dnia przemieszczają się z miejsca na miejsce. Wożenie ze sobą pudełek po całym mieście czy oczekiwanie na dostawę w różnych punktach może być męczące i stresujące.

4. Dieta pudełkowa - czy warto?

Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie sami. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii: czy tak naprawdę stać nas na to, czy nasz tryb życia pozwoli nam na taki sposób odżywania, czy jesteśmy w stanie przez tydzień, miesiąc czy nawet kwartał odżywiać się w taki sposób.

Dieta pudełkowa jest ciekawym sposobem na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze