Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jadłospis rocznego dziecka - produkty żywnościowe, owoce i warzywa

Avatar placeholder
16.04.2021 16:38
Jadłospis rocznego dziecka - produkty żywnościowe, owoce i warzywa
Jadłospis rocznego dziecka - produkty żywnościowe, owoce i warzywa

Jadłospis rocznego dziecka odgrywa istotną rolę w jego prawidłowym wzroście i rozwoju. Powinien zawierać w odpowiednich ilościach wszystkie niezbędne składniki odżywcze (białko, tłuszcze, węglowodany) oraz witaminy i sole mineralne. W przeciwnym wypadku nastąpią zaburzenia w rozwoju dziecka, które w przyszłości będą negatywnie wpływać na jego zdrowie.

spis treści

1. Jadłospis rocznego dziecka - produkty żywnościowe

Układ pokarmowy rocznego dziecka jest przystosowany do trawienia pokarmów jak organizm osoby dorosłej. Dlatego też roczne dziecko może spożywać większość dostępnych produktów. Ważne w procesie odżywiania dziecka jest regularne podawanie posiłków, by dziecko nie miało ochoty na podjadanie niezdrowych, zawierających puste kalorie pokarmów. Jadłospis rocznego dziecka powinien zawierać pełnowartościowe białko, gdyż zapewnia ono prawidłowy wzrost dziecka, jest bowiem niezbędne do budowy komórek i tkanek. Źródłem białka wysokiej jakości są: mleko i jego przetwory, mięso (indyk, królik, kurczak, cielęcina, młoda wołowina lub schab wieprzowy). Białko dobrej jakości występuje również w nasionach roślin strączkowych (soczewica, fasola biała, soja, groch). Ich obecność w potrawie może zastąpić mięso w jadłospisie rocznego dziecka.

Jadłospis rocznego dziecka musi zawierać tłuszcze. Tłuszcze pokarmowe nie tylko dostarczają kalorii, ale również budują komórki, a dokładniej błony komórkowe oraz osłonki mielinowe komórek nerwowych. Tłuszcze powinny dostarczać około 30% dziennego zapotrzebowania na kalorie. Około 50% wszystkich tłuszczów w jadłospisie rocznego dziecka powinny stanowić niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, których głównym źródłem są oleje roślinne (oliwa z oliwek, olej lniany, olej słonecznikowy), a także orzechy (laskowe, włoskie) oraz ryby. Ze względu na dużą zawartość dioksyn i rtęci nie wszystkie gatunki ryb można podawać dzieciom. Najbezpieczniejsze są ryby oceaniczne, do których należą dorsz, morszczuk oraz łosoś norweski.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Węglowodany dostarczają głównie energię oraz odżywiają komórki układu nerwowego i erytrocyty. W jadłospisie rocznego dziecka węglowodany powinny być obecne w postaci kasz (manna, jęczmienna, kuskus, gryczana) oraz pieczywa pełnoziarnistego i makaronów razowych. Kasze stanowią również źródło błonnika, który warunkuje prawidłową pracę jelit oraz zapobiega zaparciom.

2. Jadłospis rocznego dziecka - owoce i warzywa

Dziecko powyżej 1 roku życia może jeść wszystkie warzywa i owoce, z wyjątkiem tych, na które ma alergię. Codzienny jadłospis rocznego dziecka powinien obejmować 5 porcji warzyw i owoców, które można podawać w postaci soków, przecierów, musów, galaretek z owocami, ryżu z owocami czy naleśników oraz surówek i sałatek. Jeżeli od małego przyzwyczaimy malucha do spożywania wszystkich warzyw i owoców, ten zdrowy nawyk będzie towarzyszył mu przez całe życie. Warzywa i owoce są źródłem cennych witamin, soli mineralnych oraz flawonoidów. Powyższe składniki są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka, ale również wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz poprawiają koncentrację i zdolności uczenia się.

Oprócz pokarmu ważne jest także nawadnianie organizmu. Roczne dziecko wodę powinno dostawać w postaci soków, najlepiej świeżo wyciśniętych, oraz wody mineralnej. Można podawać dziecku do picia również zioła:

  • miętę, która poprawia procesy trawienia,
  • rumianek, która wykazuje działanie rozkurczające – przy zaparciach,
  • koper włoski, gdy wystąpią wzdęcia.

Ponadto można podawać herbatki owocowe oraz nauczyć dziecko spożywać zieloną herbatkę.

Zapewne wielu rodziców zastanawiało się, czy podawać dziecku słodycze. Można, ale najlepiej wybierać te zdrowe. Należą do nich: kakao, batoniki musli, czekolada z orzechami, galaretki z owocami i bitą śmietaną oraz lody (źródło wapnia i białka). Jednakże nie należy ich podawać dziecku częściej niż co 2-3 dzień.

Odpowiednio zbilansowany jadłospis rocznego dziecka warunkuje optymalny start w dorosłe życie.

Następny artykuł: Śniadania dla dzieci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze