Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Dieta Strażników Wagi

Dieta Strażników Wagi
Dieta Strażników Wagi

Dieta Strażników Wagi (Strażnicy Wagi), określana także jako dieta punktowa, to zdrowa dieta odchudzająca. Jej podstawą jest podział produktów żywnościowych na trzy grupy kolorystyczne – zieloną, żółtą i czerwoną, z której każda ma określoną wartość punktową. Dieta punktowa zakłada zatem, że dzienne spożycie posiłków nie może przekroczyć ilości 20 punktów. Jest to zdrowa dieta odchudzająca, w której utrata wagi następuje stopniowo. Strażnicy Wagi to zbilansowana dieta, choć na jej efekty trzeba trochę poczekać.

spis treści

1. Strażnicy Wagi

Większość diet odchudzających bazuje na niskiej kaloryczności posiłków. Jeśli jednak nie cierpisz liczyć kalorii, zastanawiać się, co możesz jeść, a czego powinnaś sobie odmówić, to dieta Strażników Wagi (Weight Watchers) jest właśnie dla ciebie. Autorzy tej diety obiecują, że trzymając się zasad, można stracić ok. 10 procent wagi wyjściowej w 3 miesiące. Podstawą tej diety odchudzającej jest podział produktów na trzy grupy: zieloną, żółtą i czerwoną. Każdy produkt ma przypisaną wartość punktową, a maksymalną ilość punktów przydziela się w zależności od wieku, płci, wagi. Kaloryczność diety Strażników Wagi waha się od 1250 do 1750 kalorii dziennie. Wartość całodziennego wyżywienia dla osoby ważącej 71-80 kg wynosi 20 punktów. Codziennie można odłożyć na czarną godzinę maksymalnie 4 punkty. Liczba punktów przypisanych danemu produktowi zależy od jego kaloryczności oraz zawartości tłuszczu.

Tabela punktów

Dieta Strażników Wagi opiera się na przeliczaniu pokarmów na punkty, a nie na kalorie. Tabela punktów określa ilość punktów dla wszystkich produktów spożywczych.

Zobacz pełną tabelę punktów

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Przelicznik punktów a dieta Strażników Wagi

Dieta odchudzająca będzie skuteczna, jeśli podzielisz produkty na grupy kolorystyczne. Dla każdej z nich przyznawane są punkty – nie bez powodu nosi ona nazwę dieta punktowa.

  • W grupie zielonej znajdują się owoce i warzywa, tóre mają 0 punktów. Możesz jeść ich wiele, nie mają ograniczeń ilościowych. Należą do klasy zdrowego odżywiania. Jednakże wyjątkiem są: kukurydza, fasola i groszek oraz banany. Do grupy zielonej należą również soki warzywne i owocowe, oczywiście niesłodzone.
  • W grupie żółtej są produkty dość kaloryczne, o niewielkiej zawartości tłuszczu. Mają średnio po 2 punkty. Należą tutaj: ziemniaki, chude mięso, ryby, pieczywo, odtłuszczony nabiał, groszek, kukurydza. Nabiał powinno się jeść 2 razy dziennie, zaś tłuszcze roślinne 2-3 razy dziennie.
  • W grupie czerwonej są składniki, których należy unikać. Są to: słodycze, słodzone serki homogenizowane i owocowe jogurty, tłuste mięso, wędliny, konserwy, filety rybne w panierce, alkohol. Możesz sobie pozwolić na 6 ich porcji w ciągu tygodnia.

Dietę najłatwiej rozpocząć korzystając z przykładowego jadłospisu.

Czytaj więcej

3. Efekty diety Strażników Wagi

Ogromną zaletą diety Strażników Wagi jest ograniczenie słodyczy, tłustych potraw, alkoholu. Dieta jest łatwa, ponieważ nie trzeba liczyć kalorii. Dieta odchudzająca jest bogata w warzywa i owoce, ryby, chudy nabiał. Gwarantuje zdrowe odchudzanie, w którym elementarnym składnikiem są witaminy oraz błonnik. Istotna jest regularność posiłków. Amerykańscy dietetycy przestrzegają przed jedzeniem fast foodów. Dieta Strażników Wagi to hit zza oceanu. Podobnie jak dieta zone czy dieta gwiazd, jest skuteczna w odchudzaniu, stosuje ją coraz więcej mieszkańców Ameryki Północnej. Stała się sposobem na życie, stylem bycia.

Jest wiele diet i możliwości odchudzania. Prawie każda kobieta marzy o idealnej sylwetce i próbuje tego, co uważa za najlepsze dla siebie. Dieta Montignaca, dieta kopenhaska, dieta śródziemnomorska – to różne metody odchudzania. Zdrowych diet jest wiele. Z pewnością dieta Strażników Wagi jest również dla ciebie. Chudnie się powoli (1 kg na tydzień), za to nie ryzykuje się efektu jojo. Wystarczy popatrzeć na Sarah Ferguson, która straciła 25 kg dzięki diecie Strażników Wagi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze