Dieta zgodna z grupą krwi
W latach 90. wiodła prym, ale wciąż w sieci można znaleźć wiele informacji na jej temat. Do zastosowania diety zgodnej z grupą krwi zachęca indywidualne podejście, dzięki czemu możemy poczuć się wyjątkowo. Twórca diety – dr Peter D’Adamo przedstawił zalecenia w sposób łatwy i zrozumiały, a do tego dołączył pseudonaukowe twierdzenia, które na pierwszy rzut oka wydają się być bardzo wiarygodne.
Dieta zgodna z grupą krwi opiera się na tezach, że wszystko co jemy, wchodzi w reakcje chemiczne z krwią, przez co niektóre produkty mogą być dla niektórych osób szkodliwe. Autor diety podparł stosowność zastosowania diety zgodnej z grupą krwi teorią lektynową. Tłumaczy ją tym, że kiedy spożywamy żywność posiadającą lektyny (konkretne antygeny zdolne do wzbudzenia reakcji naszego układu odpornościowego) niezgodne z naszą grupą krwi, doprowadzamy do zlepiania krwinek. W konsekwencji, według autora, nieprawidłowa dieta, niedopasowana do grupy krwi spowoduje szereg problemów zdrowotnych (przewlekły ból, problemy z trawieniem, alergie), pogorszenie samopoczucia i brak skuteczności diet odchudzających.
Twórca diety przypisał odpowiednie modele żywieniowe, w których podzielił produkty żywnościowe na trzy grupy: wskazane, neutralne oraz przeciwwskazane dla osób o danej grupie krwi. Nie narzuca on liczenia kalorii czy odważania porcji, co wydaje się być zachęcające do zastosowania diety. Grupie krwi „0” zaleca wysoką podaż białka zwierzęcego (chudego mięsa oraz ryb), warzyw i owoców, a ograniczenie produktów zbożowych (szczególnie glutenu) oraz strączków.
Dieta zbliżona do wegetariańskiej jest według autora odpowiednia dla osób z grupą krwi „A”, zaleca się w niej przede wszystkim warzywa, tofu, owoce morza, zboża, strączki czy owoce. Posiadacze grupy krwi „B”, komponując swoją dietę mogą sięgać po mięso, ryby oraz produkty mleczne, a także owoce, warzywa, owoce morza i nasiona roślin strączkowych. Dla grupy krwi „AB” natomiast zaleca się zmodyfikowaną dietę wegetariańską, która będzie kompilacją diety dla osób z grupą krwi A i B. Geny, a w szczególności wpływ żywności na nie jest wciąż badany.
Dieta dopasowana do naszego genotypu to daleka przyszłość i chociaż dieta zgodna z grupą krwi również się do niego odwołuje to posiadamy zbyt małą wiedzę i znikome dowody naukowe, aby szerzyć te zalecenia. Dr Peter D’Adamo odwołuje się również do naszych przodków i ich sposobu żywienia, jednakże nie bierze pod uwagę tego, czy to co jedli faktycznie było dla nich dobre i czy nie było jedynie wynikiem dostępności pokarmu.
Obecny stan wiedzy nie wskazuje na to, że grupa krwi wykazuje związek z naszymi możliwościami trawiennymi pokarmów. Nie ma także żadnych naukowych potwierdzeń, mimo wielu prac naukowych, że istnieje korzystny wpływ diety zgodnej z grupą krwi na zdrowie człowieka. Niezależnie od tego, jaką grupę krwi mamy, zbalansowana dieta, oparta na roślinach, ale zawierająca źródła białka (roślinne lub odzwierzęce), jest, wg aktualnej wiedzy naukowej, optymalnym sposobem żywienia. Taką dietę, dostosowaną do stanu zdrowia i naszych celów żywieniowych, możemy uzyskać w ramach abonamentu na platformie peater.wp.pl. Wygenerowany plan posiłków jest zdrowy, smaczny i urozmaicony, a dodatkowo pozwala dobrze planować zakupy i gotować dla całej rodziny.
Kamila Pawłowska – w zespole Peatera odpowiada za tematy z obszaru dietetyki sportowej. Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku Dietetyka. Pasjonatka aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Certyfikowany Instruktor Fitness. Jej konikiem jest żywienie osób aktywnych fizycznie. Wiedzę z tego obszaru zdobywa uczestnicząc w licznych szkoleniach i warsztatach. Interesuje się również psychodietetyką, a temat zgłębia studiując na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS.