Trwa ładowanie...

Dietetycy alarmują: picie tych napojów zabija 184 tysięcy ludzi rocznie

Picie słodkich gazowanych napojów może być jeszcze bardziej niebezpieczne niż do tej pory sądziliśmy. Tak wynika z nowego badania amerykańskich naukowców opublikowanego w czasopiśmie Circulation. Według ekspertów gazowane napoje słodzone cukrem mogą być przyczyną niemal 184 tysięcy zgonów rocznie na całym świecie.

spis treści

1. Gazowane napoje na cenzurowanym

We wspomnianym badaniu, przeprowadzonym przez bostońskich ekspertów Tufts University, naukowcy przeanalizowali nawyki żywieniowe niemal 612 tysięcy osób z różnych krajów na świecie na przestrzeni 30 lat, od 1980 do 2010 roku. Szukali skutków, jakie na ludzki organizm wywierały napoje gazowane, napoje owocowe, izotoniczne i energetyczne oraz mrożona herbata i domowe napoje, takie jak kompoty. W 240 mililitrach każdego analizowanego napoju miało znajdować się przynajmniej 50 kalorii.

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Oczywiście picie jednej szklanki ulubionego napoju raz na tydzień nie zaszkodzi naszemu zdrowiu. Inaczej jest jak sięgamy po słodkie napoje codziennie. Wbrew pozorom "słodkim ulepkiem" wcale nie zgasimy pragnienia, a tylko podniesiemy poziom cukrów w naszym organizmie. Pragnienie gasimy czystą wodą!

Naukowcy oszacowali liczbę zgonów i przypadków niepełnosprawności związanych ze spożywaniem słodkich napojów, opierając się na analizach istniejących już badań dotyczących wpływu napojów na zdrowie. Mając wgląd do tych danych, badacze byli w stanie oszacować bezpośredni wpływ słodzonych napojów na cukrzycęchoroby serca, nowotwory oraz problemy związane z otyłością. W ostatnim roku badań oszacowali, że na przestrzeni 30 lat słodkie gazowane napoje były przyczyną 133 tysięcy zgonów z powodu cukrzycy, 45 zgonów spowodowanych chorobami serca oraz 6450 zgonów z powodu raka.

2. Słodkie bąbelki, gorzkie życie

W 330 ml gazowanego napoju znajdziemy 10 łyżeczek cukru. Dla porównania w takiej samej ilości napojów izotonicznych są 3 łyżeczki cukru, w wodzie smakowej 2,5, w mrożonej herbacie 3, w 100% soku pomarańczowym prawie 6, a w wodzie 0
W 330 ml gazowanego napoju znajdziemy 10 łyżeczek cukru. Dla porównania w takiej samej ilości napojów izotonicznych są 3 łyżeczki cukru, w wodzie smakowej 2,5, w mrożonej herbacie 3, w 100% soku pomarańczowym prawie 6, a w wodzie 0
Napoje, które służą i szkodzą twojej figurze
Napoje, które służą i szkodzą twojej figurze [12 zdjęć]

Wiele osób uważa na to, co je, ale nie na to, co pije, kiedy są na diecie – to błąd. Przeciętnie w płynach

zobacz galerię

Problem nadmiernego spożywania słodkich napojów dotyczy już niemal wszystkich krajów na całym świecie, jednak największe spustoszenie sieje wśród narodów o niskim bądź średnim rozwoju, np. w Meksyku, gdzie już 30% zgonów poniżej 45. roku życia spowodowanych jest przez napoje gazowane. Nic dziwnego, szacuje się, że każdego dnia Meksykanie wypijają dziennie nawet 3,5 miliona puszek gazowanych napojów.

W związku z tak wysokim poziomem śmiertelności wśród młodych ludzi meksykańskie władze nałożyły dodatkowy podatek na słodzone napoje, w ramach walki z otyłością. Problem z gazowanymi napojami nie wygląda dużo lepiej w Europie. Statystyczny Irlandczyk wypija 126 litrów napojów gazowanych rocznie, Norweg 120 litrów, a Belg 103 litry. I chociaż Polacy coraz częściej sięgają po wodę, a według badań każdy z nas wypija rocznie "jedynie" 56 litrów, co daje około 150 ml napojów bąbelkowych dziennie, to problem picia zbyt dużych ilości gazowanych napojów jest wciąż poważny i grozi nadwagą, otyłością, cukrzycą i problemami z sercem u coraz młodszych osób.

Amerykańscy naukowcy alarmują, że więcej krajów powinno pójść w ślady Meksyku i wprowadzić dodatkowy podatek od gazowanych napojów. Dietetycy informują, że dorosły człowiek nie powinien spożywać więcej niż 5 łyżeczek cukru dziennie, natomiast w jednej 330 ml puszce napoju jest ich aż 10. Nie ma już więc miejsca na cukier, którego dostarczamy organizmowi przy okazji spożywania innych produktów. Zamiast słodkich gazowanych napojów sięgnijmy więc po wodę z cytryną czy świeżo wyciskane soki. Nie tylko lepiej ugaszą pragnienie, ale też pozwolą nam dłużej żyć.

Źródło: yahoo.com/health

Dietetycy alarmują: picie tych napojów zabija 184 tysięcy ludzi rocznie
Dietetycy alarmują: picie tych napojów zabija 184 tysięcy ludzi rocznie (Zdjęcie napoju / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.