Wady i zalety diet odchudzających
Diety odchudzające są ogromnie popularne we współczesnym świecie ogarniętym szałem idealnego wyglądu. Większość kobiet ma na swoim koncie co najmniej jedną dietę odchudzającą. Ale czy wszyscy zdają sobie sprawę jak odchudzać się skutecznie, ale zarazem bezpiecznie oraz, jak uniknąć skutków ubocznych odchudzania, jak np. efekt jojo?
1. Skuteczne odchudzanie a bezpieczne odchudzanie
Przez lata zmieniały się trendy w odchudzaniu propagujące różne rodzaje diet odchudzających jako najskuteczniejsze na pozbycie się zbędnych kilogramów w szybkim czasie. Jednakże, aby dieta odchudzająca była i skuteczna i bezpieczna nie licz na szybką utratę kilogramów, która może zrujnować organizm oraz wywołać efekt jojo, który zniweczy cały wysiłek.
Diety odchudzające opierają się na jedzeniu pokarmów z danej grupy, przestrzeganiu godzin spożywania posiłków oraz innych rygorystycznych zasad. Między innymi dlatego tak trudno jest wytrzymać na diecie.
Czytaj więcej
2. Zalety diet odchudzających
Czasem przejście na dietę odchudzającą oznacza jedzenie pokarmów, po które zazwyczaj nie sięgamy, a które oferują ważne urozmaicenie codziennej diety, tj. duża ilość świeżych lub gotowanych warzyw, owoców oraz ograniczenie spożycia słodyczy oraz fast-foodów. Diety odchudzające zazwyczaj opierają się na wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych, które w naturalny sposób poprawiają przemianę materii i sprzyjają odzyskaniu lub osiągnięciu pięknej i zdrowej sylwetki.
Diety odchudzające opierające się na spożywaniu mniejszej ilości tłuszczów a nie węglowodanów są lepsze dla naszego zdrowia. Węglowodany są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a skutkiem ubocznym ich niedostatku może być zmęczenie i problemy z koncentracją. Natomiast dieta niskotłuszczowa wyeliminuje te niepożądane skutki, gdyż organizm spala wtedy tłuszcz, a nie węglowodany.
Jeśli mamy nadwagę lub, co gorsza, można już mówić o otyłości przejście na dietę odchudzającą oraz rozsądne jej zastosowanie oznacza poprawienie stanu zdrowia całego organizmu. Zmniejszenie spożycia tłuszczów oraz soli (co jest zaleceniem większości diet odchudzających) zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów oraz problemów układu krążenia.
3. Skutki uboczne diet odchudzających
Zła dieta charakteryzuje się niewłaściwym dobraniem spożywanych składników pokarmowych. O ile w diecie niskotłuszczowej dopuszczalne jest spożywanie węglowodanów, należy pamiętać, że nie wszystkie węglowodany są sobie równe. Np. częste spożywanie cukru w czasie diety odchudzającej utrudni utratę wagi.
Poza tym skuteczna dieta odchudzająca musi być zróżnicowana, gdyż organizm potrzebuje różnorodnych składników pokarmowych do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też całkowite wyeliminowanie z diety jakiegokolwiek składnika może być ryzykowne. Na przykład skutki uboczne odchudzania ograniczającego spożycie tłuszczów to nieprawidłowo przebiegające procesy hormonalne.
Diety odchudzające, które zabronią spożywania niektórych pokarmów mogą pozbawić nas źródeł witaminy A, E oraz K, które znajdują się w tłustych produktach. Jeśli twoja dieta odchudzająca trwa dłuższy okres czasu warto uzupełnić niedobory witamin przyjmując suplementy diety.
W dzisiejszym świecie diety odchudzające wiodą prym wśród nastolatek i młodych kobiet, które pragną wyglądać jak światowe sławy. Warto zdać sobie sprawę, że dieta odchudzająca jest skuteczna i bezpieczna tylko, jeśli jest przeprowadzona mądrze i dostosowana do potrzeb konkretnego organizmu. Lepiej nie ryzykować, że wpadnie się w pętlę skutków ubocznych diety i zasięgnąć opinii dietetyka.