Dla tętnic nie ma nic lepszego. Obniżają cholesterol, zmniejszają sztywność naczyń
Badacze odkryli, że obecne w owocach jagodowych antocyjany mają potencjał w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Już jedna szklanka truskawek, malin czy borówek dziennie może zmniejszyć ryzyko tych schorzeń nawet o 15 proc.
1. Owoce jagodowe - mniejsze ryzyko chorób serca
Na łamach "American Journal of Clinical Nutrition" pojawiły się wyniki pracy naukowców z University of East Anglia w Wielkiej Brytanii. Do badania zrekrutowano 115 uczestników w wieku 50-75 lat. Wszyscy zmagali się z nadwagą lub otyłością i zespołem metabolicznym. To zbiór zaburzeń, które nierozerwalnie wiążą się z nieprawidłową masą ciała i niewłaściwym stylem życia. Mowa o nadciśnieniu tętniczym, nieprawidłowym profilu lipidowym czy upośledzonej tolerancji glukozy.
Uczestnikom podzielonym na trzy grupy podawano przez pół roku jedną szklankę dziennie liofilizowanych jagód, pół szklanki owoców w tej samej postaci, a w grupie placebo – proszek zawierający głównie dekstrozę, maltodekstrynę i fruktozę.
W grupie spożywającej szklankę owoców jagodowych odnotowano poprawę funkcji naczyniowych i zmniejszenie sztywności tętnic, a także poprawę w zakresie profilu lipidowego.
Naukowcy oszacowali, że uczestnicy w ten sposób zmniejszyli ryzyko chorób serca o 12-15 proc.
2. To źródło antocyjanów
- Wcześniejsze badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie jedzą jagody, mają mniejsze ryzyko rozwoju chorób, w tym cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia – przyznaje główny autor badań, prof. Aedin Cassidy.
Te właściwości owoce jagodowe zawdzięczają flawonoidom – antocyjanom. To barwniki w kolorze niebieskim, czerwonym i fioletowym - naturalnie występujące w warzywach i owocach.
Im ciemniejszy, bardziej intensywny kolor owoców i warzyw, tym więcej kryje się w nich flawonoidów.
- Flawonoidy są antyoksydantami, czyli substancjami, które dosłownie wymiatają z organizmu wolne rodniki mogące być przyczyną rozwoju komórek nowotworowych, ale również wykazujące protekcyjne działanie na serce. Działają jak szczotka na nasze tętnice i powodują, że blaszka miażdżycowa się nie odkłada, co zmniejsza ryzyko chorób krążenia – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dietetyk, mgr Agnieszka Piskała-Topczewska.
Dodaje, że dietą będącą złotym standardem dla sercowców jest tzw. dieta DASH. W jej zaleceniach, jak przypomina dietetyk, znajduje się codzienne spożywanie jednej szklanki owoców jagodowych.
Ta grupa owoców zawiera też inne fitochemikalia, tj. kwas kawowy, katechiny, kwercetynę, kemferol i garbniki. Przypisuje się im m.in. właściwości przeciwzapalne i przeciwwirusowe, a także antyproliferacyjne.
Badania skupiające się na jagodach oraz truskawkach dowiodły również, że te owoce mogą hamować starzenie mózgu i poprawiać funkcje poznawcze. Jedno z badań w "Food & Function" wykazało z kolei, że spożywanie malin u osób z zaburzeniami węglowodanowymi, może wpływać pozytywnie na stężenie insuliny po posiłku.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl