Dlaczego warto jeść słodkie ziemniaki na śniadanie? Idealne dla cukrzyków
Słodkie ziemniaki na śniadanie? Brzmi zaskakująco, ale taka propozycja może mieć wiele zalet. Dla osób chorych na cukrzycę to prawdziwie zbawienne danie.
1. Słodkie ziemniaki na śniadanie. Sprzymierzeniec w walce z cukrzycą
Słodkie ziemniaki nie są popularnym składnikiem porannych posiłków. Jeśli jednak stawiamy na zdrowe jedzenie, nie powinno ich zabraknąć w naszym menu śniadaniowym.
Dla osób cierpiących na cukrzycę typu 2 to szczególnie wartościowe warzywo. Cukrzycy mają problemy ze zdrowiem z powodu niewłaściwego poziomu glukozy. Dlatego prawidłowe żywienie ma dla nich szczególnie ważną rolę.
Niewłaściwe jedzenie może dodatkowo zaburzać wydzielanie insuliny, co rzutuje na poziom cukru we krwi. Skutkiem może być stan zapalny w organizmie, problemy z nerkami oraz szereg innych powikłań.
Chorzy na cukrzycę powinni dbać o odpowiednie proporcje węglowodanów, białek i tłuszczów. Mają one decydujący wpływ na poziom cukru we krwi.
Zauważono, że słodkie ziemniaki, w przeciwieństwie do innych skrobiowych warzyw, mogą zbawiennie wpływać na organizmy cukrzyków. Wbrew "słodyczy" w nazwie i smaku, obniżają poziom cukru we krwi.
Zawarty w nich błonnik reguluje poziom glukozy, sprzyja prawidłowemu trawieniu i utrzymaniu optymalnej wagi, podczas gdy potas korzystnie działa na układ krążenia i utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Słodkie ziemniaki są również źródłem witaminy A, która korzystnie wpływa na cerę i narząd wzroku.
Zawarta w słodkich ziemniakach adiponektyna korzystnie wpływa na metabolizm i reguluje wydzielanie insuliny. Dzięki temu, że mają niski indeks glikemiczny są bezpieczne dla cukrzyków.
Wbrew pozorom słodkie ziemniaki dają dużo możliwości kulinarnych. Można zrobić z nich zupę, koktajl, grzanki, naleśniki. Nie należy przekraczać 5 sztuk słodkich ziemniaków każdego dnia.
Dobrze zbilansowana dieta pozwala trzymać cukrzycę w ryzach. Słodkie ziemniaki na śniadanie to doskonały pomysł na smaczny i zdrowy początek dnia.
Najczęstsze objawy cukrzycy typu 2 to zwiększona częstotliwość oddawania moczu, duże pragnienie, ciągłe uczucie głodu, zaburzenia widzenia, powolne gojenie ran, uczucie mrowienia lub bólu w kończynach i przewlekłe uczucie zmęczenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl