6 z 7Sumak w kuchni – z czym to się je?
Sumak jadalny rośnie w południowych Włoszech, krajach arabskich i Bliskiego Wschodu, a także w Turcji. Nie należy go mylić z inną, niejadalna odmianą, często spotykaną w naszej szerokości geograficznej.
Jest jednym z podstawowych produktów w kuchni libańskiej, syryjskiej oraz irańskiej. Przyprawa dobrze komponuje się z drobiem, rybami, jagnięciną oraz cielęciną, ale również z daniami na bazie warzyw. Szczyptę sumaku warto dodać do zup, potraw z soczewicą, ryżu, sałatek. Idealnie sprawdza się jako zamiennik dla cytryny w wielu przepisach.
Sumak jest też jednym ze składników arabskiej mieszanki przypraw o nazwie zatar, której używa się do marynat, grillowanych warzyw, przyprawiania pieczywa oraz aromatyzowania hummusu. Aby zrobić zatar, należy połączyć sumak, ziarna sezamu, sól oraz suszone zioła, takie jak tymianek, majeranek, oregano, bazylia.
Sumak można kupić w sklepach internetowych oferujących arabskie produkty. Za 100 g trzeba zapłacić około 6-7 złotych. Przyprawę warto przywieźć z wakacji w Turcji czy na Sycylii – bez problemu dostaniemy ją na lokalnych bazarkach.