Trwa ładowanie...

Dlaczego warto pić gorącą wodę?

Dlaczego warto pić gorącą wodę?
Dlaczego warto pić gorącą wodę? (123RF)

Pomoże na niestrawność, przeziębienie czy katar - mowa o gorącej wodzie. Jakie są jeszcze zalety jej picia i dlaczego ma więcej korzyści niż zimna mineralna?

Bez jedzenia przeżyjemy kilka tygodni, bez wody zaledwie kilka dni. Jest niezbędna do życia, do zachowania zdrowia, urody i sprawności fizycznej. Lekarze i dietetycy radzą, by wypijać do dwóch litrów dziennie. Ważna jest regularność - nie możemy dopuścić do sytuacji, gdy nie pijemy kilka godzin.

Niedobór wody w organizmie spowodować może podwyższoną temperaturę, niewydolność nerek oraz skurcze mięśni, a w skrajnych przypadkach odwodnienie i śmierć.

O zaletach zimnej wody z cytryną napisano i powiedziano wiele. A jakie są właściwości ciepłej? Kto powinien ją pić? Chińczycy dawno odkryli jej zalety, dla nich to sposób na zdrowie.

Zobacz film: "Skóra po zabiegach kosmetycznych"

1. Na przeziębienia i odchudzanie

Przeczytaj koniecznie

Gorąca woda pomaga przy infekcjach. Zmniejsza ból gardła. Działa wykrztuśnie, gdyż rozrzedza flegmę. Ulży także w katarze, ponieważ oczyszcza nos z zalegającej wydzieliny.

Picie gorącej wody, szczególnie z plasterkiem cytryny, poprawia metabolizm, przyspiesza przemianę materii i pomaga w odchudzaniu. Z kolei woda z dodatkiem miodu dostarcza porcji energii.

Szklanka gorącej wody oczyszcza także organizm z toksyn. W jaki sposób? Powoduje wzrost temperatury ciała, przez co zaczynamy się pocić, a wtedy szybciej pozbywamy się szkodliwych substancji.

2. Przy niestrawności i zaparciach

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody
10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody [10 zdjęć]

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna

zobacz galerię

Kubek gorącej wody jest niezastąpiony przy niestrawności i zatruciach pokarmowych. Ułatwia trawienie, reguluje pracę jelit, pobudza żołądek do pracy.

Świetnie rozpuszcza tłuszcze i zapobiega tworzeniu się złogów w jelitach. Gdy zjedliśmy ciężki i obfity posiłek, warto profilaktycznie popić go gorącą wodą, by długo nie zalegał w żołądku.

Spożywanie ciepłej wody przynosi także ulgę w bólach miesiączkowych - działa rozkurczająco i łagodzi nieprzyjemne dolegliwości.

3. Dla urody

Ciepła woda pomoże także zachować młodość na dłużej, ponieważ neutralizuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Skóra staje się elastyczna, bardziej nawilżona, napięta.

Zwolennicy kuracji ciepłą wodą, m.in. Dr. Faris Al Hajri, twierdzą, że dzięki niej można złagodzić objawy alergii, migreny, a nawet astmy. Należy jednak pamiętać o jednym - nie wolno pić wrzątku. Po zagotowaniu wody należy ją przestudzić przez kilka minut przed spożyciem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze