Dlaczego warto przejść na dietę pescowegetariańską?
Pescowegetarianizm to odmiana diety wegetariańskiej, w której dopuszcza się spożywanie ryb i owoców morza. Oznacza to, że pescowegetarianie nie spożywają innych mięs: wołowiny, wieprzowiny, drobiu. Dieta ta jest podobna do diety śródziemnomorskiej czy japońskiej, które są uważane za jedne z najzdrowszych na świecie. Oto cztery powody, dla których warto wypróbować pescowegetarianizmu.
1. Potężna dawka zdrowych tłuszczów
Przeciętny Polak przyjmuje stanowczo za mało kwasów tłuszczowych omega-3 znanych ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Do tego dochodzi fakt, że powszechnie spożywane produkty, takie jak prztworzone mięso, cukier i mocno rafinowane oleje roślinne, powodują stan zapalny organizmu, co z czasem może prowadzić do chorób serca. Natomiast produkty w diecie pescowegetariańskiej, takie jak łosoś, wiejskie jaja, orzechy włoskie czy pestki dyni, zawierają duże dawki kwasów tłuszczowych omega-3. Jadłospis bogaty w te produkty może prowadzić do lepszego zdrowia i optymalnej sylwetki.
2.
3. Poprawa profilu lipidowego
Spożywanie tłustych ryb dwa razy w tygodniu może obniżyć poziom trójglicerydów. Co więcej, badania przeprowadzone przez finlandzkich naukowców dowodzą, że zwiększenie tej liczby do 3-4 posiłków w tygodniu zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL, który chroni przed chorobami serca.
4. Więcej witaminy D i B12
Będąc na ścisłej diecie wegetariańskiej, wiele osób ma problemy z pozyskaniem tych witamin. Witamina D jest ważna dla zdrowia zębów i kości oraz układu odporności. Witamina B12 potrzebna jest, by cieszyć się energią. Sardynki, łosoś, czy tuńczyk zawierają jej więcej niż mięso zwierząt hodowlanych, zaś łosoś ma więcej witaminy D niż krowie mleko.
5. Eliminacja antybiotyków i hormonów wzrostu z diety
Spożywanie dzikich ryb i owoców morza sprawia, że eliminujemy antybiotyki i hormony używane w masowej produkcji mięsa. Nadużywanie antybiotyków sprawia, że w jedzeniu rozwijają się odporne na nie bakterie. To z kolei może spowodować pojawienie się w człowieka chorób odpornych na antybiotyki.