Dlaczego warto wykluczyć z diety syrop glukozowo-fruktozowy?
Dlaczego coraz więcej ludzi ma problem z nadwagą i otyłością? Dlaczego tak trudno jest schudnąć? Gdyby odpowiedzi na te pytania były proste, wszyscy byliby szczupli i nikt nie musiałby zastanawiać się, na jakiej diecie będzie miał największe szanse, aby się odchudzić.
1. Przczyny nadwagi
Problem częściowo wynika z tego, że nie wiadomo dokładnie, co stoi za przybieraniem na wadze . Pomijając oczywiście zajadanie się fast foodami, słodyczami i innymi kalorycznymi posiłkami. Naukowcy twierdzą, że pewne przyczyny tkwią także w środowisku, w którym przebywamy. Powiązali ze wzrostem masy ciała takie czynniki jak: substancje chemiczne, zanieczyszczenie gleby, jakość powietrza, a także kontakt z promieniowaniem słonecznym.
Najnowsze badania dotyczą jednak substancji dodawanych do produktów spożywczych, które stanowią podstawę diety wielu osób, a które same w sobie prowadzą do wzrostu wagi. Co z kolei przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób.
Większość z nas jest świadoma niebezpieczeństw związanych ze spożywaniem pokarmów "wzbogaconych" o syrop glukozowo-fruktozowy, kukurydziany lub ryżowy oraz tłuszcze trans. Jak pokazują badania wykluczenie z diety syropu glukozowo- fruktozowego, który możemy znaleźć w napojach gazowanych i słodyczach, może pomóc nam zmniejszyć ryzyko otyłości, stłuszczenia wątroby i cukrzycy. Efekty są zauważalne już po ośmiu dniach od odstawienia.
2. Zaskakujące wyniki badań
Naukowcy zaprosili do udziału w badaniu grupę 40 otyłych dzieci, którym całkowicie wykluczono syrop glukozowo-fruktozowy z diety. Wyniki pokazały, że już po nieco ponad tygodniu, uczestnicy mieli obniżony poziom cholesterolu, ciśnienia krwi oraz mniej tłuszczu na wątrobie. Należy zauważyć, że syrop glukozowo-fruktozowy jest popularnym dodatkiem do żywności i napojów. Głównie dlatego, że jest tańszy i znacznie słodszy niż zwykły cukier. Po spożyciu jest metabolizowany w wątrobie i przekształcany w tłuszcz. Usuwając go z diety pomagamy organizmowi przestać odczuwać głód i pragnienie cukru, a także stracić dodatkowe kilogramy.
Wyeliminowanie tego składnika z menu może pomóc zmniejszyć ryzyko otyłości, stłuszczenia wątroby i cukrzycy. W porównaniu z glukozą, która metabolizuje się w 20 proc. w wątrobie i w 80 proc. w reszcie ciała, jest on w 90 proc. metabolizowana w wątrobie. Ulega on również przekształceniu w tłuszcz do 18,9 razy szybciej niż glukoza.
"Badania wykazały, że diety bogate w syrop glukozowo-fruktozowy zwiększają objętość tłuszczu w wątrobie. Co ważne, usunięcie go z diet stosowanych przez dzieci z nadwagą, zmniejszyło objętość tłuszczu w wątrobie oraz poprawiało metabolizm glukozy i lipidów" - powiedział Profesor Schwarz, prowadzący badania.