Doustna witamina D może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy
Ostatnie wydanie czasopisma „Cochrane Review” przedstawiło dowody, że **przyjmowanie doustnej witaminy D może łagodzić silne ataki astmy**.
Astma jest chorobą dotykającą około 300 milionów ludzi na całym świecie. Jej objawy to przede wszystkim świszczący oddech, kaszel, ucisk w klatce piersiowej i duszności.
Wcześniejsze badania potwierdziły już, że niskie stężenie witaminy D we krwi jest związane ze zwiększonym ryzykiem ataków astmy u dzieci i dorosłych. W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem specjalistów cieszyła się potencjalna rola, jaką owa witamina może odgrywać w zapobieganiu astmie oskrzelowej. Może ona bowiem łagodzić infekcje górnych dróg oddechowych (takie jak przeziębienia), często prowadzące do zaostrzenia astmy.
Do tej pory wykonano liczne testy kliniczne, które miały potwierdzić, czy dodatkowe przyjmowanie witaminy D ma wpływ na ataki astmy, złagodzenie jej objawów i polepszenie czynności płuc u dzieci i dorosłych cierpiących na tę chorobę.
Zespół naukowców z Cochrane przeprowadził siedem badań z udziałem 435 dzieci i dwa badania z udziałem 658 osób dorosłych.
Uczestnicy badań byli etnicznie zróżnicowani, co odzwierciedla szeroki zakres globalnych uwarunkowań geograficznych. Pochodzili z Polski, Kanady, Indii, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA, a większość z nich miała łagodną lub umiarkowaną astmę. Postać ciężka choroby występowała u mniejszości osób zerbowanych do badania.
Większość ludzi podczas badań, które trwały od 6 do 12 miesięcy, nadal przyjmowała standardowe leki na astmę.
Naukowcy odkryli, że podawanie doustnej witaminy D zmniejsza ryzyko ciężkich napadów astmy kończących się hospitalizacją lub wizytą na pogotowiu ratunkowym od 3 do około 6 proc. Suplementacja witaminy D zmniejszyła również wskaźnik ataków astmy wymagających leczenia sterydami. Wyniki te w dużej mierze opierają się na badaniach z udziałem dorosłych.
Odkryto również, że witamina D nie poprawia czynności płuc ani nie zmniejsza objawów astmy z dnia na dzień, a także, że nie zwiększyła ryzyka wystąpienia skutków ubocznych w dawkach, które były poddane testom.
"Okazało się, że przyjmowanie suplementów witaminy D znacznie zmniejszyło ryzyko wystąpienia ciężkich ataków astmy, bez powodowania skutków ubocznych" – powiedział główny autor badania, profesor Adrian Martineau z Brytyjskiego Centrum Badań Stosowanych nad Astmą Uniwersytetu Królowej Marii w Londynie.
"Są to ekscytujące wnioski, ale należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre ustalenia odnoszące się do ciężkich napadów astmy pochodzą z zaledwie trzech badań. Większość pacjentów uczestniczących w tych badaniach była dorosła z łagodną lub umiarkowaną postacią astmy."
"Ponadto należy przeprowadzić dalsze badania nad działaniem witaminy D u dzieci i dorosłych z ciężką astmą, aby dowiedzieć się, czy te grupy pacjentów również skorzystają na suplementacji."
"Nie jest też jeszcze jasne, czy suplementy witaminy D mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciężkich napadów astmy u wszystkich pacjentów, czy efekt ten był po prostu widoczny u tych, którzy mieli niski poziom witaminy na początku badania. Dalsze analizy w celu znalezienia odpowiedzi na te pytania są w toku, a wyniki powinny być dostępne w ciągu kilku najbliższych miesięcy" – dodaje.