Foie gras (pasztet strasburski) - kalorie i wartości odżywcze, kontrowersje
Foie gras (pasztet strasburski) to produkt, składający się ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Wyrób stanowi tradycyjną, świąteczną potrawę we Francji, jest uznawany za jedną z najdroższych i najbardziej wykwintnych potraw na świecie. Dlaczego proces produkcji foie gras budzi ogromne kontrowersje?
1. Co to jest foie gras?
Foie gras (pasztet strasburski) to wyrób, przypominający pasztet, produkowany ze stłuszczonych wątróbek gęsich i kaczych. Do foie gras wykorzystuje się jedynie niektóre gatunki, takie jak kaczka mulard i piżmowa, gęś landes oraz tuluska.
Pasztet stanowi jedną z tradycyjnych potraw kuchni francuskiej, serwowanej w czasie świąt, a także jedną z najdroższych i najbardziej wykwintnych dań na świecie.
Zwykle foie gras kroi się w plastry i podsmaża na tłuszczu lub serwuje na zimno - w zwartym bloku lub w formie musu w słoiczku. Wyrób ma trudną do opisania konsystencję, a także delikatny i lekko orzechowy smak, zupełnie odbiegający od pasztetów, znanych w Polsce.
Foie gras wywodzi się ze starożytnego Egiptu, wówczas zauważono, że podroby z utuczonych ptaków zachwycają smakiem. Zaczęto podawać gęsiom większe ilości pożywienia, składającego się z fig, daktyli i rozmiękniętego chleba. Obecnie proces produkcji pasztetu strasburskiego budzi wiele kontrowersji i okupiony jest dużą dawką cierpienia zwierząt.
2. Kalorie i wartości odżywcze foie gras
Foie gras w 100 gramach zawiera:
- wartość energetyczna - 600 kcal,
- białko - 5,94 g,
- węglowodany - 1,41 g,
- w tym cukry - 1,14 g,
- błonnik - 0 g,
- tłuszcze - 63,4 g,
- w tym nasycone kwasy tłuszczowe - 28,1 g,
- w tym jednonienasycone kwasy tłuszczowe - 0 g,
- w tym wielonienasycone kways tłuszczowe - 0 g,
- wapń - 10 mg,
- żelazo - 6,4 mg,
- chlorek sodu - 0,52 mg.
3. Kontrowersyjna produkcja foie gras
Pasztet strasburski tworzony jest z gęsich i kaczych wątróbek. Ptaki określonych gatunków muszą wcześniej zostać utuczone, by ich podroby zyskały lepszy smak.
Proces ten przebiega w kilku etapach. Początkowo młode kaczki i gęsi jedzą samodzielnie, by na ponad dwa tygodnie przed ubojem doszło do nagłego zwiększenia dawki paszy i karmienia ich dwa razy dziennie za pomocą metalowej sondy, aplikowanej wprost do gardła.
W efekcie ptaki cierpią na stany zapalne, a także uszkodzenia dzioba lub przełyku. Doświadczają przewlekłych biegunek i problemów z oddychaniem. Przerośnięta wątroba negatywnie wpływa na ich stan zdrowia, często prowadząc do śmierci.
Kaczki i gęsi tuż przed planowanym ubojem muszą spożywać 1-2 kg paszy w ciągu dnia, co znacząco przekracza ich zapotrzebowanie. Foie gras produkowane jest z chorej, stłuszczonej wątroby, otrzymywanej z ptaków przetrzymywanych w ciasnych klatkach.
W wielu krajach przymusowe tuczenie zwierząt na foie gras zostało zakazane, w Europie zakaz obowiązuje w Polsce, Czechach, Danii, Finlandii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Luksemburgu, części Austrii, w Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.
Obecnie niehumanitarna produkcja pasztetu odbywa się w Bułgarii, Hiszpanii, Francji, w Chinach i na Węgrzech. Francja rok rocznie odpowiada za prawie 80% produkcji pasztetu strasburskiego.
Cena foie gras zaczyna się od 130-150 zł za sto gramów produktu. Pomimo kontrowersji wokół procesu produkcji pasztet po dziś dzień uznawany jest za jedną z najbardziej luksusowych przekąsek.