Trwa ładowanie...

GIS wycofuje ze sprzedaży talerze deserowe. "Zagrażające zdrowiu stężenie ołowiu"

Avatar placeholder
30.06.2020 18:12
GIS wycofuje talerze z obrotu. Są zatrute ołowiem
GIS wycofuje talerze z obrotu. Są zatrute ołowiem (GIS)

Główny Inspektor Sanitarny wycofuje ze sprzedaży talerze deserowe. Badania wykryły w nich tak duże stężenie ołowiu, że może ono szkodzić zdrowiu. GIS apeluje, aby osoby, które nabyły te talerze, nie używały je do kontaktu z żywnością.

1. Talerze z ołowiem

Ze sprzedaży została wycofana pozycja "Granit talerz deserowy 20 cm czarny NBC".

GIS: Zagrażające zdrowiu stężenie ołowiu w talerzach deserowych
GIS: Zagrażające zdrowiu stężenie ołowiu w talerzach deserowych (GIS)

Jak informuje GIS w próbkach produktu "stwierdzono migrację ołowiu na poziomie, który może stwarzać zagrożenie dla zdrowia konsumentów". GIS apeluje do osób, które nabyły te talerze, aby w żadnym wypadku nie używały je do kontaktu z żywnością.

Zobacz film: "Nie zawijaj resztek jedzenia w folię aluminiową"

2. Postępowanie wyjaśniające

Sprzedaż talerzy prowadziła firma Altom Sp. z o. o. sp. k. Miała ona poinformować swoich klientów o zaistniałej sytuacji.

Wszystkie talerze, którymi dysponowała firma, mają zostać wycofane z obrotu i przeznaczone do utylizacji.

Talerze mają zostać zutylizowane
Talerze mają zostać zutylizowane (GIS)

Jak informuje GIS, obecnie jest prowadzone postępowanie, które ma wyjaśnić, jak do obrotu mogły trafić talerze z zagrażającym zdrowiu stężeniem ołowiu.

3. Zatrucie ołowiem

Zatrucie ołowiem to inaczej ołowica. Ostre zatrucia ołowiem są dość rzadkie. Metal wchłaniany jest przez układ oddechowy lub pokarmowy.

Ołów działa toksycznie szczególnie na krew, układ nerwowy obwodowy i ośrodkowy, wydalniczy, płciowy, kostny oraz układ nerwowy autonomiczny. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, u których może wywołać nieodwracalne zaburzenia.

Aby stwierdzić zatrucie ołowiem, przede wszystkim bada się krew pod kątem składu (szczególnie ważny jest stan czerwonych krwinek) oraz poziomu ołowiu.

Dopuszczalny poziom ołowiu we krwi u dzieci mieści się w przedziale od 0 do 10 µg/dL, natomiast u dorosłych od 0 do 25 µg/dL.

Pierwsza pomoc w zatruciu ołowiem drogą pokarmową polega na podaniu węgla leczniczego (odtrutka nieswoista), soli glauberskiej i prowokowaniu wymiotów. Należy natychmiast wezwać lekarza. Leczenie szpitalne to dożylna lub doustna chelatacja, czyli wprowadzanie do organizmu czynników chelatujących, wiążących ze sobą metale ciężkie i usuwanie ich z organizmu.

Odtrutką metali ciężkich, w tym ołowiu, jest Cuprenil czyli D-penicylamina. Jest to terapia stosowana przy zatruciach metalami ciężkimi oraz przy hiperkalcemii - zbyt wysokim poziomie wapnia. Podczas leczenia penicylaminą należy prowadzić suplementację witaminą B6. W przypadku braku leczenia zatrucie ołowiem może doprowadzić do śmierci.

Zobacz także: GIS wycofuje boczek z Biedronki. Boczek wędzony "Kraina wędlin" może zawierać bakterie Listerii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze