Akrylamid szkodliwy dla zdrowia. Sprawdź, w jakich produktach się znajduje (WIDEO)
Akrylamid powstaje podczas obróbki cieplnej produktów spożywczych. Zobacz wideo i dowiedz się, dlaczego jest szkodliwy dla zdrowia.
Groźny akrylamid, co warto o nim wiedzieć? Akrylamid powstaje podczas obróbki cieplnej powyżej 120 stopni Celsjusza produktów spożywczych. Najczęściej pojawia się podczas smażenia i pieczenia produktów bogatych w skrobię - ziemniaków i zbóż.
Powoduje brązowienie potraw. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje akrylamid za substancję potencjalnie rakotwórczą. Spożywanie jej w nadmiarze może prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera.
Nie da się całkowicie wyeliminować akrylamidu z diety, ale można znacznie ograniczyć jego spożywanie. Nie da się całkowicie wyeliminować akrylamidu z diety, ale można znacznie ograniczyć jego spożywanie.
Tych produktów unikaj, niektóre produkty są bogate w akrylamid. Wyrzuć ze swojej diety chipsy ziemniaczane, frytki, prażone orzeszki i zupy instant. Znajdziesz go też w czekoladzie, chlebie, maśle orzechowym, paluszkach solonych, popcornie i płatkach kukurydzianych.
Ciekawostka, akrylamid znajduje się też w kawie. Im ciemniejsze ziarna, tym jest go więcej. Im wyższa temperatura i dłuższy czas obróbki produktu, tym więcej wytworzy się akrylamidu. W produkcie smażonym w temperaturze 215 stopni Celsjusza przez siedem minut wytworzy się 800 miligramów na kilogram akrylamidu.
Dla porównania, w produkcie surowym, znajdują się śladowe ilości tej substancji. Kiedy tylko możesz wybieraj gotowanie w wodzie albo na parze. Jeśli lubisz pieczone ziemniaczki, przed pieczeniem nie przechowuj ich w lodówce.
Pamiętaj o tym, nie grilluj ziemniaków, kukurydzy, pieczywa, mięsa w panierce i ulepszonego skrobią. Nie jedz produktów mocno przypalonych i przypieczonych. To w nich jest najwięcej szkodliwych substancji. Do potraw dodawaj surowe warzywa. Mają właściwości osłabiające działanie akrylamidu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl