Trwa ładowanie...

Herbata z lukrecją powoduje nadciśnienie

84-letni mężczyzna wylądował w szpitalu po tym, jak przez 2 tygodnie pił herbatę z lukrecji. Napój spowodował gwałtowny wzrost ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Zobacz dlaczego lepiej nie pić herbaty z cytryną!"

1. Lukrecja powoduje wzrost ciśnienia krwi

Na oddział ratunkowy na Uniwersytecie McGill w Montrealu trafił mężczyzna z bardzo wysokim ciśnieniem krwi. 84-latek przyznał, że przez ostatnie 2 tygodnie pije 2 razy dziennie domową herbatkę z lukrecji. Nie wiedział, że napój może wywołać nadciśnienie. Po zbadaniu okazało się, że ciśnienie krwi u pacjenta wynosi 196/66 mmHg, ponadto mężczyzna wykazywał objawy zatrzymania płynów w łydkach.

Dlaczego lukrecja może być tak niebezpieczna?

Czarna lukrecja jest wytwarzana z ekstraktu z korzenia rośliny Glycyrrhiza glabra, która nadaje cukierkowi słodycz. Korzeń zawiera związek zwany glicyryzyną. Kwas glicyryzynowy zapobiega prawidłowemu wchłanianiu potasu w organizmie, więc gdy spożywasz zbyt dużo glicyryzyny, poziom potasu może spaść poniżej normalnego poziomu. Równowaga między poziomem potasu i sodu jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania serca.

Gdy poziom potasu jest zbyt niski, poziom sodu jest odpowiednio zbyt wysoki. Wzrost ciśnienia krwi znacznie zwiększa ryzyko zawału serca, dlatego nie wolno go bagatelizować. Przykład mężczyzny pokazuje, że nawet ze zwykłym naparem ziołowym można przesadzić, dlatego zanim zaczniemy wprowadzać jakiś produkt do swojego menu, najpierw sprawdźmy, jakie mogą być skutki uboczne jego przyjmowania.

- Nadmierne ilości niektórych produktów ziołowych mogą mieć szkodliwe skutki uboczne - powiedział dr Jean-Pierre Falet, jeden z autorów raportu o tym medycznym przypadku. - Produkty zawierające wyciąg z korzenia lukrecji mogą podnosić ciśnienie krwi, powodować zatrzymywanie wody w organizmie i obniżać poziom potasu, jeśli są spożywane w nadmiarze – wyjaśnia ekspert.

Lukrecja jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży oraz karmiących. Jak wyniknęło z badań naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach – spożywanie lukrecji w dużych ilościach przez kobiety w ciąży ma bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.