Trwa ładowanie...

Ile cukru jest w twoim ulubionym napoju gazowanym?

Masz swój ulubiony napój gazowany? Coca-cola, Pepsi, Fanta, 7Up czy tonik Schweppes to produkty, które można kupić na całym świecie. Jeśli jednak sądzisz, że te napoje wszędzie smakują tak samo, jesteś w błędzie. Puszka Sprite'a w Tajlandii ma nawet 7 łyżeczek cukru więcej niż ta kupiona w Polsce!

Napoje, które służą i szkodzą twojej figurze
Napoje, które służą i szkodzą twojej figurze [12 zdjęć]

Wiele osób uważa na to, co je, ale nie na to, co pije, kiedy są na diecie – to błąd. Przeciętnie w płynach

zobacz galerię

1. Słodkie różnice

Badania nad zawartością cukru w popularnych napojach przeprowadzili specjaliści i naukowcy zrzeszeni w inicjatywie Action on Sugar. Wzięli oni pod lupę prawie 250 słodkich gazowanych trunków z całego świata. Testy wykazały, że niektóre produkty sprzedawane pod tą samą nazwą znacząco różnią się zawartością cukru. Wszystko zależy od tego, w jakim kraju są sprzedawane.

Zobacz film: "Otyłość w Polsce"

W zestawieniu najgorzej wypadł Sprite z Tajlandii. W puszce o pojemności 330 ml jest aż 47 g cukru, czyli dwanaście łyżeczek! Ten sam napój jest najmniej słodki w Polsce i w Austrii – w jednej porcji znajduje się pięć łyżeczek cukru.

Lubisz lekko gorzki smak toniku? Jeśli sięgniesz po puszkę Schweppes'a w Stanach Zjednoczonych, możesz czuć wyłącznie słodycz. Dlaczego? Do jednej puszki dodaje się aż 45 g cukru (czyli jedenaście łyżeczek). Dla porównania – w Argentynie znany tonik ma tylko cztery łyżeczki cukru w 330 ml.

Podobnie jest w przypadku pomarańczowej Fanty. Mieszkańcy Indii i Wietnamu, pijąc jedną puszkę, spożywają aż jedenaście łyżeczek cukru. Jeśli jednak kupisz ten sam napój w Wielkiej Brytanii, dostarczysz organizmowi znacznie mniej tej substancji – sześć łyżeczek.

A co z Coca-Colą i Pepsi? Orzeźwiające trunki z dawką kofeiny zawierają dużo cukru. Coca-Cola z Kanady ma dziesięć łyżeczek w puszce, czyli tyle samo, co Pepsi dostępna w Kuwejcie czy Japonii. Najmniej słodką Colę kupisz w Tajlandii (osiem łyżeczek cukru), a Pepsi w Grecji, Serbii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii (dziewięć łyżeczek).

2. Niebezpieczne kalorie

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu dnia nie należy spożywać więcej niż 25 g cukru, czyli około sześciu łyżeczek. Oznacza to, że wystarczy jedna puszka ulubionego napoju, aby dwukrotnie przekroczyć normę!

Właśnie dlatego naukowcy zrzeszeni w projekcie Action on Sugar apelują do koncernów produkujących napoje oraz rządów państw o ograniczenia w ilości dodawanego cukru. Jak pokazują wyniki badania, już teraz w wielu krajach te same napoje zawierają o wiele mniej słodkiej substancji. Specjaliści namawiają, aby zredukować ilość cukru w napojach na całym świecie.

Dlaczego to tak ważne? Zbyt duże spożycie cukru przyczynia się do nadwagi, otyłości, a to z kolei może być przyczyną groźnych chorób – cukrzycy typu 2, chorób układu krążenia, a nawet nowotworów.

WHO szacuje, że do 2030 roku ponad dwa miliardy osób na świecie będzie miało nadwagę, a otyłość będzie dotyczyć więcej niż miliarda osób.

Mgr inż. Emilia Kołodziejska
Ile cukru jest w twoim ulubionym napoju gazowanym?
Ile cukru jest w twoim ulubionym napoju gazowanym? (Zdjęcie puszek / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.