Trwa ładowanie...

Ile wody powinniśmy pić podczas upałów?

Uff, jak gorąco... Żar leje się z nieba. Wysokie temperatury mogą naprawdę dać nam się we znaki. Jak się wtedy ratować? Nakrycie głowy, wiatrak na pełnych obrotach, ucieczka w zacienione miejsce – każdy z nas może wymienić coś, co pozwala mu przetrwać upał. A co z wodą? Oczywiście, że pijemy. Nasz organizm w trackie upałów dopomina się przecież częściej o płyny. Naukowcy twierdzą jednak, że pijemy za mało.

spis treści

1. Ile pijemy?

Polak wypija każdego dnia około 1,6 litra płynów. Taka ilość to stanowczo za mało.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Wypicie zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie może skutkować tzw. zatruciem wodnym. Nadmiar wody w organizmie prowadzi do poważnych zaburzeń elektrolitowych, w wyniku których może dojść nawet do zgonu.

Według znowelizowanych norm żywienia z 2012 roku udostępnionych na stronie Instytutu Żywności i Żywienia, dorosły mężczyzna powien spożywać 2,5 l płynów na dobę (z napojów i produktów żywnościowych), zaś dorosła kobieta 2 l. Wskazane jest, by kobiety oczekujące dziecka spożywały 2,3 l płynów w ciągu dnia, zaś karmiące 2,7 l.

Zaleca się, by chłopcy w wieku 10-12 lat spożywali wraz z płynami i pokarmami 2,1 l wody, w wieku 13-15 lat – 2,35 l, a wieku 16-18 lat – 2,5 l.

Inaczej normy przedstawiają sie w przypadku dziewcząt. Dziewczynka w wieku 10-12 lat powinna spożywać 1,9 l wody, nastolatka w wieku 13-15 lat – 1,95 l, a dziewczynka starsza – 2 l.

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody
10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody [10 zdjęć]

Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna

zobacz galerię

W przypadku niemowląt, który nie ukończyły jeszcze pół roku, norma dzienna wynosi 100-190 ml na dobę (w zależności od masy ciała malucha). Dzieci od 6 miesięcy do 1 roku powinny wypijać od 800 do 1000 ml wody dziennie. Maluchy w przedziale wiekowym 1-3 powinny spożywać 1,25 l wody w ciągu doby. Wskazane jest, by dzieci od 4 do 6 roku życia spożywały 1,6 l wody dziennie wraz z napojami i produktami spożywczymi. Z kolei te w wieku 7-9 lat powinny przyjmować 1,75 l wody w ciągu dnia.

Zalecenie dziennego spożycia płynów może jednak ulec pewnym modyfikacjom. Dzieje się tak, gdy np. wzrasta temperatura powietrza. Agnieszka Jartosz, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia, uważa, że w czasie upałów powinniśmy pić ok. 1 l płynów więcej niż normalnie.

Niektórzy z nas piją wodę tylko wtedy, gdy odczuwają pragnienie. To za mało. Nie powinniśmy czekać tylko na takie momenty. Agnieszka Jarosz zaznacza, że podczas lata, gdy temperatura znacząco wzrasta, należy pić wodę w małych ilościach, ale systematycznie (nawet wtedy, gdy nie chce nam się pić). Jeżeli odczuwamy pragnienie, oznacza to, że już jesteśmy odwodnieni – przypomina ekspertka.

 

2. Więcej wody

Picie zwykłej wody może po pewnym czasie się znudzić. Dlatego warto czasem dodać do niej plasterki cytryny czy limonki
Picie zwykłej wody może po pewnym czasie się znudzić. Dlatego warto czasem dodać do niej plasterki cytryny czy limonki

Badania przeprowadzone przez TNS Polska pokazują, że pijemy za mało płynów. A jeśli już pijemy, to najczęściej słodzone napoje. To błąd. Słodkie, kolorowe płyny tak naprawdę nie nawadniają w odpowiedni sposób naszego organizmu. Dlaczego? Ponieważ zawarty w nich cukier hamuje wchłanianie się płynów w układzie pokarmowym. Ponadto są one wysokokaloryczne, co nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.

Według badań Polacy niechętnie spożywają zwykłą wodę. Tylko 28% wszystkich spożywanych przez nas płynów to woda. Daleko nam do ideału, ponieważ woda powinna stanowić od 60 do 80% wypijanych płynów.

3. Co się stanie, jeśli nie będę pić?

Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli człowiek przez dłuższy czas nic nie pije (wystarczy kilka dni), może to dla niego skończyć się śmiercią
Woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli człowiek przez dłuższy czas nic nie pije (wystarczy kilka dni), może to dla niego skończyć się śmiercią

Skutki odwodnienia organizmu mogą być dla nas opłakane. Osłabienie, brak sił, wymioty i biegunka, uszkodzenie organów wewnętrznych, omdlenie – to tylko niektóre objawy odwodnienia. Na niebezpieczną utratę wody z organizmu jesteśmy szczególnie narażeni latem. Wysokie temperatury wzmagają pocenie. Tracimy wówczas dużo płynów, przez co gospodarka wodna organizmu zostaje zaburzona. Dlatego tak ważne jest, by w tym czasie dużo pić (oczywiście wodę).

Odpowiednie nawodnienie organizmu w czasie upałów to podstawa. Woda przecież daje życie, dodaje energii, wpływa korzystnie na pracę serca, zmniejsza ból głowy i pleców, poprawia koncentrację. Jeśli więc chcemy spędzić urlop bez przykrych zdrowotnych niespodzianek, nie zapominajmy o nawodnieniu organizmu.

Dr inż. Katarzyna Kowalcze
Ile wody powinniśmy pić podczas upałów?
Ile wody powinniśmy pić podczas upałów? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.