Jabłczan kreatyny – działanie, dawkowanie, skutki uboczne
Jabłczan kreatyny ma za zadanie zwiększenie siły mięśniowej oraz wytrzymałości podczas treningu. Coraz chętniej stosowany jest przez sportowców uprawiający sporty wytrzymałościowe, a także przez osoby będące na redukcji tkanki tłuszczowej. Jak stosować jabłczan kreatyny i jakie efekty daje jego regularne stosowanie? Czy zażywanie jabłczanu kreatyny przynosi efekty niepożądane?
1. Jak działa jabłczan kreatyny
Jabłaczam kreatyny (TCM) to połączenie kwasu jabłkowego z kreatyną. Jabłaczan kreatyny ma za zadanie dostarczanie mięśniom energii. Suplement diety daje prawdopodobnie lepsze efekty podczas budowy masy mięśniowej niż sama kreatyna. Jest kwasem naturalnie występującym, najczęściej występuję w owocach: borówki, żurawina czy jarzębina.
Mało kto wie, że jabłczan kreatyny często dodawany jest do syropów, pastylek czy po prostu leków. Możmy go odnaleźć także w niektórych produktach spożywczych, takich jak: herbaty, lody czy dżemy.
Jabłczan kreatyny ma właściwości przeciwutleniające, czyli chroni organizm przed wolnymi rodnikami, które powodują infekcje organizmu – poprawia odporność organizmu. Jabłczan kreatyny ma zdolności do pobudzania układu trawiennego, znacznie go wspomaga i reguluje pracę jelit.
Po treningu regeneracja mięśni jest znacznie lepsza, jabłczan kreatyny znacznie wspomaga regenerację mięśni. Jabłczan kreatyny zaopatruje mięśnie w wodę. Osoby trenujące siłowo zauważają znaczne lepsze efekty pompowania mięśni.
Dodatkową zaletą jabłczanu kreatyny jest jego łatwa rozpuszczalność w wodzie. Jabłczan kreatyny jest w formie sproszkowanej, dlatego lepiej przyswajalny jest przez organizm.
Połączenie kreatyny i jabłczanu kreatyny poprawia i ułatwia wchłanianie kreatyny. Jabłczan kreatyny jest bardzo popularny nie tylko w sportach sylwetkowych i podczas treningów siłowych. Bardzo często korzystają z niego osoby uprawiające sporty wytrzymałościowe: piłka ręczna, bieganie, koszykówka, kolarstwo.
2. Dawkowanie kwasu jabłkowego z kreatyną
Przed pierwszym zażywaniem jabłczanu kreatyny należy dokładnie przeczytać zalecenia co do stosowania, podane przez producenta. Jednak standardowa dawka jabłczanu kreatyny w dzień treningowy powinna wynosić od 8 do 10 gramów. Natomiast w dzień, w który nie wykonujemy treningu siłowego, można przyjmować 5 gramów.
Przez pierwsze pięć dni zażywania jabłczanu kreatyny powinniśmy stosować go nieco więcej. Powinny to być dawki od 20 do 25 gramów na dzień w kilku porcjach.
Jeżeli uprawiamy sport stale i zależy nam na długotrwałych efektach, można pokusić się o stałą dawkę jabłczanu kreatyny. Poprawną dawko będzie 3 gramów na dzień.
3. Skutki uboczne
Zbyt duże dawki jabłczanu kreatyny może powodować powstawanie formaldehydu. Związek ten jest dość toksyczny i prowadzi do podrażnień układu pokarmowego, a nawet może prowadzić do uszkodzeń serca, nerek czy wątroby.
Dlatego każda osoba powinna dopasować dawkę jabłczanu kreatyny, w taki sposób, aby nie wywołał on działań niepożądanych. Należy także robić kilkutygodniową przerwę w stosowaniu tego suplementu. Jabłczan kreatyny kupimy już za około 50 złotych, jednak należy szukać tańszych okazji, gdyż ceny różnią się od siebie.