Trwa ładowanie...

Jak ograniczyć ilość kalorii w posiłkach?

Avatar placeholder
21.06.2016 12:43
Jak ograniczyć ilość kalorii w posiłkach?
Jak ograniczyć ilość kalorii w posiłkach?

Aby poznać wartość energetyczną produktu wystarczy dokładnie obejrzeć jego opakowanie. Jest ona bowiem zawarta w specjalnej tabeli, która wyszczególnia wartości odżywcze. Natomiast, jeśli chodzi o obliczenie kaloryczności posiłku lub łącznie wszystkich produktów spożywanych podczas dnia wystarczy zsumować poszczególne wartości każdego z produktów spożywczych.

Ograniczenie ilości spożywanych codziennie kalorii nie jest, wbrew pozorom, takie trudne. Wystarczy wprowadzić kilka zmian do swoich posiłków, by wskazówka wagi poszła w dół. Jeśli chcesz tracić na wadze stopniowo, zmniejsz ilość kalorii o 100 dziennie. Jeżeli jednak marzą ci się szybsze rezultaty zmian w jadłospisie, każdego dnia korzystaj z dwóch lub trzech poniższych wskazówek. Pozbędziesz się zbędnych kilogramów niemal bez wyrzeczeń, ale uważaj na to, by odchudzanie nie stało się twoją obsesją.

1. Mniej kalorii na śniadanie

Śniadanie to niezwykle ważny posiłek w ciągu dnia, dlatego nie ulegaj pokusie, by z niego zrezygnować. Jedzenie z rana dostarczy ci dużo energii i pomoże uniknąć pokus w dalszej części dnia. Aby w pełni skorzystać z właściwości śniadania, przy jednoczesnym ograniczeniu ilości kalorii, postaw na chude mięso i wędliny. Zamiast kalorycznej wieprzowej kiełbaski zjedz lżejszy wyrób z indyka. Jeżeli dzień zaczynasz od bajgla lub innych wypieków, wybierz mniejsze ich porcje lub zjedz tylko połowę rogalika lub bułki. Kalorie możesz oszczędzić również na dodaniu do porannej kawy chudego mleka zamiast pełnotłustego. Jeśli na śniadanie przyrządzasz sobie omlet z dwóch jaj, wprowadź małą modyfikację i usmaż omlet z białek czterech jaj. Na dobre wyjdzie ci także spożycie jogurtu light zamiast zwykłego, a także podanie gofrów z owocami, a nie gęstym i słodkim syropem. Sto kalorii możesz zaoszczędzić nawet na tak prostej czynności jak picie. Wystarczy zdecydować się na szklankę wody zamiast soku owocowego.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

2. Jak oszczędzić kalorie po południu?

Podczas lunchu wybór dietetycznych alternatyw jest bajecznie prosty. Jeśli zdecydujesz się na pizzę na cienkim cieście, jesteś 100 kalorii do przodu. Kanapka z pełnoziarnistym pieczywem zamiast pszennej bułki to kolejny dobry wybór, nie tylko pod względem kalorii, ale i składników odżywczych, na przykład błonnika. Jeżeli jesz coś bardziej treściwego, na przykład pieczonego kurczaka, pamiętaj, by zdjąć z niego skórkę. Ten prosty zabieg pomoże ci zaoszczędzić niemało kalorii, podobnie jak użycie musztardy zamiast majonezu. Dobrym pomysłem jest także zastąpienie frytek sałatką.

Jeśli w porze podwieczorku masz ochotę na przekąskę, nie jesteś odosobniona. Po południu większość ludzi ma chęć na coś słodkiego. Aby przekąska nie była bombą kaloryczną, pamiętaj o kilku prostych wskazówkach. Zastąp tradycyjne lody owocowym sorbetem, a zamiast suszonych owoców wybierz świeże. Jeżeli jednak czujesz, że nie oszukasz w ten sposób własnego ciała i koniecznie musisz zjeść czekoladowego batona, pójdź na kompromis i wybierz ten o mniejszym rozmiarze.

Ograniczenie ilości spożywanych kalorii jest możliwe, wystarczy tylko chcieć. Nawet niewielkie zmiany w sposobie podawania posiłków mogą sprawić, że za jakiś czas znów zmieścisz się w ulubioną, ale obecnie nieco przyciasną sukienkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze