Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Anna Brinken

Jak poprawić przemianę materii?

Jak poprawić przemianę materii?
Jak poprawić przemianę materii?

Szybka przemiana materii pozwala nie rezygnować z jedzenia, a przy tym zachować szczupłą sylwetkę. Większość z nas stara się schudnąć za pomocą restrykcyjnych diet, zapominając, że podstawą odchudzania jest szybsza przemiana materii. Ograniczanie ilości potraw jest heroicznym wyrzeczeniem, a przecież dużo mniej poświęcenia z naszej strony wymaga poprawienie przemiany materii. Dlatego warto poznać możliwości, jakie stwarza natura w przyspieszaniu metabolizmu. Zobacz, jak poprawić przemianę materii.

spis treści

1. Lepsza przemiana materii a wysiłek fizyczny

Zastanawiasz się, jak poprawić metabolizm, bo wiesz, że szybka przemiana materii to klucz do pięknej sylwetki ? Często jesteś zdecydowana sięgnąć po specjalne suplementy, które mają przyspieszać metabolizm. Niepotrzebnie. Istnieje wiele naturalnych sposobów na to, by usprawnić pracę układu trawiennego, a co za tym idzie, zachować szczupłą sylwetkę. Po pierwsze, należy zwiększyć ilość spalanych kalorii, dzięki wzmożonej aktywności fizycznej. Ruch to niekwestionowany lider w szybkim spalaniu tkanki tłuszczowej. W zależności od rodzaju ćwiczeń fizycznych można wyszczuplić talię lub uda albo sprawić, że sylwetka stanie się bardziej masywna. Utrata wagi jest znacznie szybsza, gdy wysiłek włożony w ćwiczenia jest umiarkowany. Dlatego też szybsza przemiana materii jest możliwa badziej, jeśli wykonujemy przysiady, niż gdy biegamy na długie dystanse. Intensywny bieg jest wskazany, gdy ktoś chce rozbudować swoją masę mięśniową. Pamiętajmy, że utrata wagi nie zawsze wiąże się wyłącznie z utratą tkanki tłuszczowej. Może to być również spadek masy mięśniowej. Tak się dzieje przy restrykcyjnej diecie lub nieprawidłowo poprowadzonym wysiłku fizycznym.

Dowiedz się więcej

Zobacz film: "Tłuszcze mogą być zdrowe. Sprawdź jakie są najlepsze dla dziecka"

Najlepiej chudniemy, gdy pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami przerwa wynosi około 20 godzin. Umiarkowana aktywność fizyczna przyspiesza krążenie krwi i pobudza poszczególne komórki do efektywnej pracy. Powinna trwać dłużej niż 20 minut. Przez pierwsze 20 minut głównym źródłem energii podczas aktywności fizycznej jest glikogen zawarty w mięśniach, później w miarę upływu czasu spada wykorzystanie glikogenu, a wzrasta spalanie tłuszczu. Na poprawę przeminany materii możesz też wypróbować różne rodzaje masażu. Metabolizm przyspiesza m.in. masaż tajski, masaż chiński, masaż Lomi Lomi czy masaż Ma-uri.

2. Produkty przyspieszające metabolizm

Problemy z przemianą materii można pokonać poprzez odpowiednią dietę i wybieranie produktów, które zawierają np. duże ilości witaminy B6 czy białka. Również stosowanie niektórych przypraw czy dodatków do potraw może poprawić metabolizm. Oto one:

2.1. Przyprawy

Przyprawy o ostrym smaku, takie jak pieprz i papryka, wspomogą przyspieszenie przemiany materii nawet o 10%. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że przeciętna kobieta, która prowadzi spokojny tryb życia, spala około 1800 kcal. Owe 10% stanowi w tym przypadku 180 kcal. Oznacza to, że jeśli zjemy makaron przyprawiony sosem z ostrymi przyprawami, to możemy sobie pozwolić dodatkowo na trzy kostki czekolady lub mały wafelek.

2.2. Imbir

Właściwości odchudzające ma nie tylko ostry pieprz, ale i imbir. Imbir, oprócz tego, że przyspiesza przemianę materii, ma również właściwości rozgrzewające. Małe ciasteczka z dodatkiem imbiru uchodzą za deser idealny dla osób, które dbają o linię. Gingerol, jeden ze składników imbiru, pobudza spalanie tkanki tłuszczowej obecnej na brzuchu oraz w organach wewnętrznych. Zjadanie potraw dobrze przyprawionych imbirem jest skuteczniejsze niż łykanie tabletek.

2.3. Garcynia

Garcynia to mały, żółty owoc tropikalnej rośliny, który wchodzi w skład przyprawy curry. Naukowcy odkryli, że jeden ze składników tej rośliny, kwas hydroksycytrynowy, wyjątkowo skutecznie zwalcza tkankę tłuszczową. Przyspiesza przemianę materii i działa na ośrodek głodu w mózgu, powodując zmniejszenie apetytu.

2.4. Witamina B6

Witamina B6 ma niezwykłą właściwość uaktywniania energii zamkniętej w komórkach tłuszczowych. Oprócz tego jest ważnym składnikiem koenzymów, biorących udział w przemianach białek, aminokwasów i tłuszczów. Bogatym źródłem witaminy B6 był pity niegdyś przez nasze babcie kwas chlebowy. Miał on działanie odchudzające, a to za sprawą dwóch podstawowych składników tego napoju – drożdży i chleba razowego. Dziś trudno już o kwas chlebowy. Możemy jednak wykorzystać odchudzające właściwości witaminy B6. Znajduje się ona w awokado, otrębach, soi czy mące z pełnego przemiału.

2.5. Białko

Dietetycy twierdzą, że zwiększona ilość białka w codziennym menu może przyspieszyć przemianę materii. Dlatego też w prawidłowo skomponowanej diecie nie powinno zabraknąć chudego mięsa ani nabiału. Białko pobudza bowiem wytwarzanie hormonu wzrostu, zwiększającego zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na energię nawet o 15%. Dieta białkowa obarczona jest jednak wieloma wadami. Między innymi powoduje zakwaszenie organizmu i może skutkować kłopotami z wypróżnianiem. Dlatego dietę ze zwiększoną zawartością białka należy stosować najdłużej przez miesiąc.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze