Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Karina Ryterska

Jak pozbyć się cellulitu - dieta, produkty antycellulitowe, napoje

Avatar placeholder
09.04.2021 17:39
Jak pozbyć się cellulitu - dieta, produkty antycellulitowe, napoje
Jak pozbyć się cellulitu - dieta, produkty antycellulitowe, napoje

Cellulit: nieestetycznie wyglądająca skórka pomarańczowa, na udach, brzuchu, pośladkach i czasami na ramionach. Kiepską pociechą jest fakt, że cellulit dotyka aż 90% kobiet. Miło byłoby znaleźć się w tych 10 proc. bez problemu. Na szczęście jest to możliwe! Jak pozbyć się cellulitu? Jest wiele metod walki z cellulitem. Jednak bazą skutecznego działania ich wszystkich jest prawidłowo skomponowana dieta.

spis treści

1. Jak pozbyć się cellulitu?

Analizując swój sposób żywienia, należy zwrócić uwagę na trzy aspekty: ile jemy, jak jemy i co jemy. Dieta antycellulitow powinna obfitować w składniki przyspieszające przemianę materii, wspomagające spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej, oczyszczające organizm oraz wzmacniające włókna kolagenowe w skórze.

Aby pozbyć się cellulitu obniżenie kaloryczności diety jest niezbędne. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety wynosi około 1600 kcal, u osób aktywnie uprawiających sport może wzrosnąć nawet o 1000 kcal. Jednak nie można zacząć się głodzić. Zbyt radykalne diety, monoskładnikowe, monosmakowe sprzyjają rozwojowi cellulitu.

Zobacz film: "Domowe sposoby na walkę z cellulitem"

Dieta niedoborowa, uboga w składniki odżywcze, powoduje rozwój cellulitu i wiotczenie skóry. Dieta antycellulitowa powinna być dietą wieloskładnikową. Ważne, aby spożywać odpowiednie produkty! W stosowaniu diety trzeba być konsekwentnym, ponieważ wahania wagi nie pomagają pozbyć się cellulitem.

Rozwojowi cellulitu sprzyja nieregularnie spożywanie posiłków w pośpiechu, i w dodatku zimnych. Ważne, aby ustalić pory średnio 5 posiłków dziennie, z czego 3 powinny być ciepłe. Pamiętajmy, że informacja o zaspokojeniu głodu dociera do mózgu dopiero po 20 minutach od rozpoczęcia posiłku, dlatego nie warto się spieszyć. Temperatura pokarmu pobudza m.in. krążenie krwi i limfy, co pozwala na usuwanie toksyn z przestrzeni międzykomórkowych i odpowiednie odżywienie tkanek.

2. Produkty antycellulitowe

Kontrolując kaloryczność diety, należy zwrócić uwagę, skąd pochodzą kalorie. Ile energii czerpiemy z białek, ile z węglowodanów, a ile z tłuszczów. Pomiędzy zjedzeniem pełnowartościowego śniadania a spożyciem pączka z cukrem jest zdecydowana różnica. Dieta antycellulitowa powinna obfitować w dobre tłuszcze zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, które poprawiają metabolizm, przyspieszają spalanie tłuszczu i zapobiegają odkładaniu się tkanki tłuszczowej.

Tłuszcze takie zawierają m.in. ryby, orzechy, oleje roślinne oraz tran. Unikać należy tłuszczów zawierających duże ilości kwasów tłuszczowych nasyconych, tłuszczów smażalniczych wykorzystywanych wielokrotnie. Trzeba bezwzględnie zrezygnować m.in. z fast foodów, chipsów i kiełbas. Dla zainteresowanych parówki zwierają średnio 40% tłuszczu oraz mnóstwo konserwantów i emulgatorów.

Dieta przeciw cellulitowi
Dieta przeciw cellulitowi [11 zdjęć]

Czy wiesz, że rodzaj codziennego menu może wpływać na powstawanie cellulitu?

zobacz galerię

Aby pozbyć się cellulitu nie wolno zapomnieć o dostarczaniu pełnowartościowego białka. Niekoniecznie z mięsa), lepiej z nabiału. Białko pełnowartościowe dostarcza całego kompletu aminokwasów i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów metabolicznych. Pozwala ono na zamianę tłuszczu na mięśnie podczas ćwiczeń fizycznych.

Ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, który pomaga regulować trawienie, ogranicza wchłanianie tłuszczów, zapobiega magazynowaniu toksyn i produktów przemiany materii. Błonnik znajduje się m.in. w pieczywie pełnoziarnistym, grubych kaszach czy muesli. Dodatkowo produkty te obfitują w witaminy z grupy B, które pomagają uregulować przemianę materii.

Aby pozbyć się cellulitu zdecydowanie należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców. Oprócz błonnika zawierają one mnóstwo witamin, składników mineralnych i antyoksydantów niwelujących ilość wolnych rodników, dzięki czemu hamują procesy starzenia. Dieta antycellulitowa powinna obfitować w grejpfruty i wiśnie. Owoce te nie dość, że zawierają dużo antyoksydantów, to w dodatku są bogatym źródłem witamin, głównie witaminy C, która ma wpływ na procesy oczyszczania organizmu i odbudowę włókien kolagenowych.

Dodatkowo jagody, czarne borówki i porzeczki zawierają flawonoidy – barwniki, które poprawiają stan naczyń krwionośnych, pozytywnie wpływając na krążenie. Z warzyw szczególnie polecane są seler, pietruszka, cebula i czosnek. Pomagają one w usuwaniu toksyn i oczyszczaniu organizmu. Aby pozbyć się cellulitu warto dostarczać organizmowi odpowiednią ilość potasu.

Ma on szczególne znaczenie w regulacji metabolizmu i krążenia krwi, działa również przeciwobrzękowo. Bogatym źródłem potasu są m.in. banany i ziemniaki, które jednak ze względu na zawartość skrobi nie są polecane w diecie antycellulitowej. Innym pierwiastkiem wpływającym na krążenie i przyspieszającym metabolizm jest jod. Głównym donorem jodu są ryby morskie, owoce morza oraz gruszki.

3. Napoje na pozbycie się cellulitu?

Nie wolno zapominać o dostarczeniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów . To właśnie woda jest medium, w którym zachodzą wszystkie procesy w organizmie. Aby pozbyć się cellulitu powinno się dostarczać około 2 litrów płynów dziennie.

Zobacz także:

Pić należy czerwoną i zieloną herbatę oraz herbatki ziołowe – pomagają one spalić tłuszcz i oczyścić organizm z toksyn. Wskazana jest również woda niegazowana mineralna o niskiej zawartości sodu. W celu pozbycia się cellulitu zdecydowanie powinno się ograniczyć picie kawy, czarnej herbaty, zamieniając je na Yerba Mate lub guaranę, które również dodadzą energii i dodatkowo przyspieszają metabolizm, mają właściwości oczyszczające i są bogatym źródłem składników odżywczych.

Jak pozbyć się cellulitu? Zupy w diecie to odpowiedź! Dostarczają one płynów, są prawdziwym koktajlem witaminowo-mineralnym, jednocześnie doskonale sycąc głód. Bezwzględnie powinno się unikać piwa i innych alkoholi.

Aby pozbyć się cellulitu do przygotowywania potraw powinno się używać ziół świeżych, suszonych bądź mieszanek. Oprócz właściwości smakowych zwiększają diurezę, czyli przyspieszają usuwanie nadmiaru wody z organizmu oraz mają właściwości rozgrzewające i regulujące pracę układu pokarmowego. Celem pozbycia się cellulitu zdecydowanie powinno się odstawić sól i ostre przyprawy, ponieważ sprzyjają zatrzymywaniu wody w tkankach i gromadzeniu toksyn.

Chcąc oczyścić organizm z toksyn, powinniśmy trzymać się jeszcze jednej zasady – nie dostarczać ich więcej z pożywieniem. Dlatego należy czytać etykiety na opakowaniach produktów, które chcemy kupić. Unikać produktów zawierających barwniki, konserwanty, fosforany, emulgatory, duże ilości mieszanek przyprawowych i soli. Są to głównie: produkty o długich terminach ważności, zupy instant, mrożone dania gotowe, sosy z torebki, wędliny wysokowydajne pakowane, sery żółte, topione i pleśniowe, słodziki, słodkie napoje gazowane.

Kupując owoce i warzywa, wybierajmy sezonowe, krajowe, pochodzące z upraw ekologicznych. Ze względu na sposób uprawy zawierają zdecydowanie mniej składników chemicznych oraz nie wymagają dodatkowych składników utrwalających. Unikać należy produktów wysoko przetworzonych, płatków śniadaniowych, białego pieczywa i przede wszystkim słodyczy – mają one niewiele składników odżywczych, dostarczają jedynie pustych kalorii. Jednak nie wszystko, co słodkie, jest złe. Od czasu do czasu stosować można do słodzenia brązowy cukier trzcinowy lub ryżowy, słód jęczmienny, melasę, syrop klonowy.

Przygotowując potrawy, aby pozbyć się cellulitu warto zrezygnować ze smażenia, szczególnie na głębokim tłuszczu, oraz pieczenia na rzecz gotowania, duszenia, gotowania na parze, a jeżeli już pieczemy, to najlepiej „w rękawie”, bez dodatku tłuszczu. Natomiast w barach szybkiej obsługi najlepiej stosować zasadę „im mniej, tym lepiej”. Zamiast pizzy na grubym cieście z podwójnym serem, lepiej wziąć pizzę na cienkim cieście z warzywami czy bułkę wegetariańską bez sosów, zamiast ociekającego majonezem hamburgera.

Wszystkie wymienione wyżej zalecenia żywieniowe mają zbawienny wpływ na stan wątroby, a co za tym idzie pomagają pozbyć się cellulitu. To wątroba odpowiada za właściwy proces regeneracji oczyszczania tkanek i krążenie. To dzięki wątrobie usuwana jest większość toksyn z organizmu. Dlatego ograniczmy produkty ciężkostrawne, alkohol, zbędne suplementy diety. Przy dobrze zbilansowanej diecie nie będą potrzebne.

Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z cellulitem jest morszczyn. Morszczyn to alga morska. Jest on prawdziwą kopalnią makro- i mikroelementów, szczególnie bogatą w jod, witaminy C, E, B1, B2, B5, B6, B12, aminokwasy, kwas foliowy, kwas alginowy, laminarynę, fukoidynę, żelazo, selen, cynk, potas, wapń, manitol i wiele innych składników. Morszczyn pobudza czynności tarczycy, zwiększa przemianę materii, rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi, obniża poziom cholesterolu, reguluje wypróżnienia, likwiduje obrzęki, wykazuje działanie regenerujące, wzmacniające i przeciwmiażdżycowe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze