Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?

Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?
Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? (Zdjęcie mężczyzny trzymającego się za szyję / Shutterstock)

Niedoczynność tarczycy jest schorzeniem, które powoduje m.in. przybranie na wadze. Dlatego też osoby, które narzekają na zaburzenie wydzielania hormonu tarczycy muszą szczególnie dbać o swój sposób odżywiania.

spis treści

Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy wymaga także wzbogacenia swojej diety o produkty białkowe, gdyż dzięki temu usprawniony zostanie metabolizm i spalanie tłuszczu.

Dieta redukująca jest zawsze wymagana tam, gdzie mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością, a przy schorzeniach tarczycy zdarza się to często. Idąc do dietetyka, należy być przygotowanym na wywiad: na jakim tle wystąpiła niedoczynność (Hashimoto, wole guzkowate, poporodowe zapalenie tarczycy, niedobory jodu), od kiedy pacjent przyjmuje leki, jak długo utrzymuje się nadwaga. W zależności od schorzenia dietetyk dobierze właściwe produkty i zbilansuje dietę tak, aby nie występowały niedobory (w tym pierwiastków istotnych dla tarczycy, czyli żelaza, jodu, cynku, selenu oraz antyoksydantów). Podstawą pracy dietetyka jest zawsze ochrona chorego narządu i zapewnienie odpowiedniej podaży składników żywnościowych.

Zobacz film: ""Horrorem było, kiedy byłam na diecie i nic nie chudłam. Mogłam umrzeć z głodu ważąc tonę!""

1. Dieta przy niedoczynności tarczycy

Zaburzenia wydzielania hormonów tarczycy łatwo jest rozpoznać, gdy pojawiają się następujące objawy: szybkie tycie niespowodowane wzrostem jedzenia, sucha i blada skóra, częste poczucie zimna i ociężałości.

Są to symptomy niedoczynności tarczycy, które można leczyć suplementacją jodu i hormonów. Najcenniejsze źródło pierwiastka to ryby morskie, szczególnie dorsz, łosoś, płastuga, makrela wędzona, śledź.

Dlatego też dieta powinna zawierać jak największą ilość tych produktów. Jeśli chodzi o warzywa, owoce czy produkty zbożowe, to zawartość jodu w nich jest uwarunkowana od miejsca i sposobu hodowli.

Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy nie powinny interesować się jakimikolwiek środkami odchudzającymi – większość z nich może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie hormonu oraz wejść w interakcje z lekami wspomagającymi jego pracę.

Złym pomysłem są także popularne diety – tycie przy tej odmianie choroby tarczycy nie wynika zwykle z nadmiernego apetytu i objadania się. Ograniczenie więc spożycia pokarmów może doprowadzić do poważnych zaburzeń pracy organizmu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Jak się odchudzić?

Dieta redukująca jest zawsze wymagana tam, gdzie mamy do czynienia z nadwagą lub otyłością, a przy schorzeniach tarczycy zdarza się to wyjątkowo często.

Idąc do dietetyka, należy być przygotowanym na wywiad: na jakim tle wystąpiła niedoczynność (Hashimoto), wole guzkowate, poporodowe zapalenie tarczycy, niedobory jodu, od kiedy pacjent przyjmuje leki, jak długo utrzymuje się nadwaga.

W zależności od schorzenia ekspert dobierze właściwe produkty i zbilansuje dietę tak, aby nie występowały niedobory (w tym pierwiastków istotnych dla tarczycy, czyli żelaza, jodu, cynku, selenu oraz antyoksydantów). Podstawą pracy dietetyka jest zawsze ochrona chorego narządu i zapewnienie odpowiedniej podaży składników żywnościowych.

Najważniejszym składnikiem odżywczym przy niedoczynności tarczycy jest (oprócz jodu) białko. To ono powinno zajmować naczelne miejsce w codziennym menu. Wszystko za sprawą metabolizmu, który zachodzi sprawniej i szybciej, gdy dostarczamy go organizmowi.

Ponadto sprzyja też spalaniu tłuszczu. Naturalnie, znacznemu ograniczeniu muszą być poddane tłuszcze. Zły wpływ na dietę, pracę tarczycy i wchłanianie się jodu mają też niektóre surowe produkty, np. kalafior, kapusta, groch, fasola, rzepa, brukiew, soja, gorczyca czy orzeszki ziemne.

Warto natomiast postawić na kolendrę, majeranek, kminek, czerwoną herbatę czy rutę, które wspomagają przemianę materii.

Pozostałe zalecenia są zbliżone do zasad każdej zdrowej i skutecznej diety: regularne posiłki, najlepiej spożywane w mniejszej ilości, a częściej, spokojne i powolne przeżuwanie potraw i nienajadanie się do syta podczas jednego posiłku (ośrodek głodu i sytości reaguje na nową porcję jedzenia z opóźnieniem, już po wstaniu od stołu), picie dużej ilości wody mineralnej.

Zobacz także

Niedoczynność tarczycy objawia się wzrostem wagi, należy więc przy utrzymaniu odpowiedniej diety, wykonywać ćwiczenia fizyczne. Może to być pływanie, jazda na rowerze lub zwykła gimnastyka. Ważne, by aktywność fizyczna była systematyczna i połączona z właściwym sposobem odżywiania. Jeśli jesteś aktywny, ale twoje menu nie jest dostosowane do choroby, to masz niewielkie szanse na pozbycie się nadwagi.

Dieta przy tarczycy powinna być dobrana indywidualnie przez dietetyka i skonsultowana z endokrynologiem podczas wizyty kontrolnej.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze