Jak upiec chleb w domu?
Coraz więcej osób decyduje się na pieczenie chleba we własnym zakresie. Miłośnicy domowych wypieków przekonują, że nic nie może równać się z zapachem świeżo upieczonego chleba roznoszącym się po domu oraz smakiem ciepłego jeszcze bochenka. Jeśli planujesz rozpocząć swoją przygodę z domowym wypiekiem chleba, przyda ci się garść wskazówek, jak sprawić, by upieczony w domu chleb był idealny pod każdym względem.
1. Jak przygotować się do pieczenia chleba?
Przede wszystkim zapoznaj się z informacjami na temat domowych wypieków chleba. W tym celu przydatne będą nie tylko książki, ale i strony internetowe. Wiele osób chętnie dzieli się swoimi ulubionymi przepisami i przemyśleniami na temat pieczenia chleba, warto skorzystać z ich doświadczeń i uniknąć przynajmniej niektórych błędów. Kiedy znajdziesz przepis, który cię zaintryguje, zaopatrz się w wysokiej jakości składniki.
Podstawowe składniki domowego chleba to: mąka, woda, drożdże, zakwas oraz sól. Do ciasta można dodać również suszone owoce, zioła oraz orzechy. Chleb będzie smaczniejszy i zdrowszy, jeśli użyjesz organicznej mąki zamiast zwykłej.
Duże znaczenie ma również woda – najlepsza będzie mineralna, ponieważ woda z kranu jest pełna chloru.
Wybierz sól bez żadnych dodatków, na przykład substancji zapobiegających tworzeniu się bryłek. Aby upiec chleb, będziesz potrzebowała także drożdży oraz zakwasu. Zakwas poprawia smak i wygląd bochenków, dlatego nie należy o nim zapominać.
Pamiętaj, że im starszy zakwas, tym lepiej. Po skompletowaniu składników czas na potrzebne akcesoria. Doświadczeni piekarze są zgodni, że najważniejsza jest duża drewniana misa na ciasto.
2. Pieczenie chleba w domu
Gdy znajdziesz interesujący przepis, dokładnie go przeczytaj i trzymaj się zaleceń. Podczas wyrabiania ciasta na chleb dosypuj tylko niewielkie ilości mąki naraz. Mieszaj składniki całą dłonią lub drewnianą łyżką, wykonując przy tym zamaszyste ruchy. W ten sposób ciasto będzie dobrze rozrobione. Nie zapomnij o dokładnym wymieszaniu składników.
Wyrabianie ciasta powinno zająć ci kilka minut.
Następnie zakryj ciasto na około 20 minut. W tym czasie gluten w chlebie rozluźni się, a ciasto stanie się bardziej gładkie i wilgotne. Podczas ponownego urabiania ciasta zauważysz, że łatwiej jest formować z niego różne kształty. Jest to dobra pora na dosypanie dodatków, takich jak zioła, suszone owoce oraz orzechy.
Sól dodaj dopiero na koniec, po czym odstaw ciasto do wyrośnięcia. Im dłużej pozwolisz mu wyrastać, tym smaczniejszy będzie twój chleb. Bochenek możesz wypiekać w zwykłym piekarniku, ale jeśli masz ochotę poeksperymentować, zaopatrz się w kamień do pieczenia.
Przed użyciem podgrzewaj go w piekarniku przez 45 minut. Następnie połóż na nim uformowane ciasto i piecz zgodnie z przepisem. Po upieczeniu chleba pozwól mu wystygnąć i przechowuj w temperaturze pokojowej. Część bochenka możesz zamrozić.
Pieczenie chleba w domu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych wskazówkach. Początki mogą być trudne, ale nie należy rezygnować po pierwszej próbie. Jeśli mimo dobrego przepisu chleb nie udał się, upiecz go jeszcze raz. Kolejna próba powinna być bardziej udana.