Trwa ładowanie...

Silna wola w odchudzaniu

Podczas stosowania diety zdarzają się momenty kryzysowe. Trudno jest utrzymać stałą motywację do odchudzania, tym bardziej kiedy pokus jest mnóstwo, a rezultaty diety są mało satysfakcjonujące. Jednak nie warto przerywać raz rozpoczętej diety. Szybko będziesz tego żałować, a kilogramy powrócą ze zdwojoną siłą. Jak wyrwać na diecie i przetrwać kryzys w odchudzaniu?

spis treści

1. Co utrudnia odchudzanie?

Sposób na odchudzanie
Sposób na odchudzanie

Każda dieta lub inna metoda odchudzająca musi bazować na ruchu, wszelki wysiłek fizyczny jest w tej

zobacz galerię

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

W czasie

kuracji odchudzającej każdy miewa gorsze chwile. Czasami może się wydawać, że cały trud włożony w odchudzanie idzie na marne. Do kryzysu w odchudzaniu najczęściej przyczynia się:

  • Nieodpowiednio dobrana dieta – to najczęstszy błąd osób odchudzających się. Źle dobrana dieta sprawia, że bardzo szybko się do niej zniechęcamy i porzucamy odchudzanie. Dieta powinna pasować do naszego stylu życia. Musimy przestać o niej myśleć jak o obowiązku. Sama wiesz najlepiej, które produkty możesz wprowadzić, a z których musisz zrezygnować. Dobra dieta to taka, którą możemy utrzymać przez dłuższy czas.
  • Wygórowane oczekiwania – nie oszukuj się, nie uda ci się przeprowadzić skutecznego odchudzania w tydzień lub dwa. Kilogramy traci się powoli. Często stawiamy sobie krótkoterminowe cele, a jeśli nie uda nam się ich osiągnąć, zniechęcamy się i wracamy do starego sposobu odżywiania. To błąd. Pamiętaj, że utrata nawet dwóch kilogramów jest osiągnięciem.
  • Brak ćwiczeń – Warto pamiętać, że każda dieta odchudzająca musi być wspomagana ćwiczeniami. Nie musisz wykonywać katorżniczych ćwiczeń na siłowni. Skuteczne będą jazda na rowerze, jazda na rolkach, a nawet praca w ogródku. Aktywność wprowadzaj małymi porcjami. Zacznij od spaceru lub krótkodystansowych biegów. Z czasem zwiększaj intensywność i czas ćwiczeń.
  • Pokusy – przechowujesz w domu czekoladki na czarną godzinę? Wyrzuć je lub oddaj znajomym. Słodycze w domu stanowią pokusę nie do odparcia. Jeżeli jesteś na diecie, poproś rodzinę by cię wspierała. Wymień produkty w domu na bardziej wartościowe i odżywcze. Jeżeli w końcu zauważyłaś postępy, nie nagradzaj się słodyczami. Lepiej zaopatrz się w nowy ciuszek.
  • Brak postępów - na początku spadek wagi nie będzie duży. Jednak z czasem waga znacznie się obniży. Żeby w pełni kontrolować odchudzanie, śledź swoje postępy.

2. Jak przetrwać kryzys w czasie odchudzania?

Jeśli odchudzasz się i czujesz, że coraz trudniej jest ci trzymać się zasad diety, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Nie myśl ciągle o jedzeniu. Zamiast myśleć o kolejnych posiłkach, a co gorsza o tym, czego nie powinnaś jeść, zrób coś dla siebie. Wybierz się do kosmetyczki lub zrób makijaż i idź na spacer, od razu poczujesz się lepiej i pewniej.
  • Dieta nie musi być nudna. Zadbaj o to, by twoje posiłki były nie tylko dietetyczne i zdrowe, lecz także smaczne. Próbuj nowych smaków. Dodawaj zioła i przyprawy, czosnek, jogurt naturalny i oliwę z oliwek. Dzięki nim twoje potrawy będą codziennie smakować inaczej.
  • Ruszaj się. Wybierz sport, który lubisz i uprawiaj go regularnie. Zajęcia salsy dla wielu z osób są dużo bardziej interesujące niż bieganie skrajem ulicy. Aktywność fizyczna nie tylko sprzyja utracie wagi, lecz także powoduje wydzielanie endorfin, dzięki którym mamy lepszy humor i lepsze samopoczucie.
  • Nie odmawiaj sobie wszystkiego. Jeśli wytworzy się poczucie braku czy pustki, łatwiej sięgniesz po przekąski. W zasadzie możesz jeść wszystko tylko w odpowiednich ilościach. Jeśli skusisz się na jedno ciastko w tygodniu, to jeszcze nie koniec świata. Ważne żeby zachować umiar i dbać o to, by dieta była odpowiednio zrównoważona.
  • Żeby złagodzić nadmierny apetyt, wypij szklankę wody lub herbatę na pół godziny przed posiłkiem. Jedz tylko wtedy, kiedy naprawdę poczujesz głód.

O powodzeniu stosowanej diety decyduje przede wszystkim motywacja. Może być nią chęć lepszego wyglądu lub poprawy zdrowia. Ważne, aby przypominać sobie o tym celu za każdym razem, kiedy kusi nas, by zrezygnować. Każdy może mieć swoje własne sposoby na przetrwanie kryzysu, ważne, aby silna wola w odchudzaniu była dla nas priorytetem.

Dr n. med. Aneta Kościołek
Silna wola w odchudzaniu
Silna wola w odchudzaniu (123RF)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.