Trwa ładowanie...

Silna wola w odchudzaniu

Podczas stosowania diety zdarzają się momenty kryzysowe. Trudno jest utrzymać stałą motywację do odchudzania, tym bardziej kiedy pokus jest mnóstwo, a rezultaty diety są mało satysfakcjonujące. Jednak nie warto przerywać raz rozpoczętej diety. Szybko będziesz tego żałować, a kilogramy powrócą ze zdwojoną siłą. Jak wyrwać na diecie i przetrwać kryzys w odchudzaniu?

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

spis treści

1. Co utrudnia odchudzanie?

Sposób na odchudzanie
Sposób na odchudzanie

Każda dieta lub inna metoda odchudzająca musi bazować na ruchu, wszelki wysiłek fizyczny jest w tej kwestii...

zobacz galerię

W czasie

kuracji odchudzającej każdy miewa gorsze chwile. Czasami może się wydawać, że cały trud włożony w odchudzanie idzie na marne. Do kryzysu w odchudzaniu najczęściej przyczynia się:

  • Nieodpowiednio dobrana dieta – to najczęstszy błąd osób odchudzających się. Źle dobrana dieta sprawia, że bardzo szybko się do niej zniechęcamy i porzucamy odchudzanie. Dieta powinna pasować do naszego stylu życia. Musimy przestać o niej myśleć jak o obowiązku. Sama wiesz najlepiej, które produkty możesz wprowadzić, a z których musisz zrezygnować. Dobra dieta to taka, którą możemy utrzymać przez dłuższy czas.
  • Wygórowane oczekiwania – nie oszukuj się, nie uda ci się przeprowadzić skutecznego odchudzania w tydzień lub dwa. Kilogramy traci się powoli. Często stawiamy sobie krótkoterminowe cele, a jeśli nie uda nam się ich osiągnąć, zniechęcamy się i wracamy do starego sposobu odżywiania. To błąd. Pamiętaj, że utrata nawet dwóch kilogramów jest osiągnięciem.
  • Brak ćwiczeń – Warto pamiętać, że każda dieta odchudzająca musi być wspomagana ćwiczeniami. Nie musisz wykonywać katorżniczych ćwiczeń na siłowni. Skuteczne będą jazda na rowerze, jazda na rolkach, a nawet praca w ogródku. Aktywność wprowadzaj małymi porcjami. Zacznij od spaceru lub krótkodystansowych biegów. Z czasem zwiększaj intensywność i czas ćwiczeń.
  • Pokusy – przechowujesz w domu czekoladki na czarną godzinę? Wyrzuć je lub oddaj znajomym. Słodycze w domu stanowią pokusę nie do odparcia. Jeżeli jesteś na diecie, poproś rodzinę by cię wspierała. Wymień produkty w domu na bardziej wartościowe i odżywcze. Jeżeli w końcu zauważyłaś postępy, nie nagradzaj się słodyczami. Lepiej zaopatrz się w nowy ciuszek.
  • Brak postępów - na początku spadek wagi nie będzie duży. Jednak z czasem waga znacznie się obniży. Żeby w pełni kontrolować odchudzanie, śledź swoje postępy.

2. Jak przetrwać kryzys w czasie odchudzania?

Jeśli odchudzasz się i czujesz, że coraz trudniej jest ci trzymać się zasad diety, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Nie myśl ciągle o jedzeniu. Zamiast myśleć o kolejnych posiłkach, a co gorsza o tym, czego nie powinnaś jeść, zrób coś dla siebie. Wybierz się do kosmetyczki lub zrób makijaż i idź na spacer, od razu poczujesz się lepiej i pewniej.
  • Dieta nie musi być nudna. Zadbaj o to, by twoje posiłki były nie tylko dietetyczne i zdrowe, lecz także smaczne. Próbuj nowych smaków. Dodawaj zioła i przyprawy, czosnek, jogurt naturalny i oliwę z oliwek. Dzięki nim twoje potrawy będą codziennie smakować inaczej.
  • Ruszaj się. Wybierz sport, który lubisz i uprawiaj go regularnie. Zajęcia salsy dla wielu z osób są dużo bardziej interesujące niż bieganie skrajem ulicy. Aktywność fizyczna nie tylko sprzyja utracie wagi, lecz także powoduje wydzielanie endorfin, dzięki którym mamy lepszy humor i lepsze samopoczucie.
  • Nie odmawiaj sobie wszystkiego. Jeśli wytworzy się poczucie braku czy pustki, łatwiej sięgniesz po przekąski. W zasadzie możesz jeść wszystko tylko w odpowiednich ilościach. Jeśli skusisz się na jedno ciastko w tygodniu, to jeszcze nie koniec świata. Ważne żeby zachować umiar i dbać o to, by dieta była odpowiednio zrównoważona.
  • Żeby złagodzić nadmierny apetyt, wypij szklankę wody lub herbatę na pół godziny przed posiłkiem. Jedz tylko wtedy, kiedy naprawdę poczujesz głód.

O powodzeniu stosowanej diety decyduje przede wszystkim motywacja. Może być nią chęć lepszego wyglądu lub poprawy zdrowia. Ważne, aby przypominać sobie o tym celu za każdym razem, kiedy kusi nas, by zrezygnować. Każdy może mieć swoje własne sposoby na przetrwanie kryzysu, ważne, aby silna wola w odchudzaniu była dla nas priorytetem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.