Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jak zaoszczędzić na zakupach?

Avatar placeholder
05.09.2013 14:28
Jak zaoszczędzić na zakupach?
Jak zaoszczędzić na zakupach?

Ceny żywności stale rosną, dlatego coraz więcej osób szuka sposobów na tańsze zakupy spożywcze. Jednak nie trzeba rezygnować z wartościowych produktów, by zmieścić się w domowym budżecie. Wystarczy zastosować się do kilku sprawdzonych wskazówek, by zakupy stały się prostsze, a w kieszeni zostało więcej pieniędzy. Umiejętne robienie sprawunków pozwala zaoszczędzić także czas. Wiedząc, jak i gdzie kupować, jesteśmy w stanie szybciej uporać się z zakupami. W rezultacie mamy więcej czasu na inne, przyjemniejsze zajęcia.

spis treści

1. Oszczędne zakupy krok po kroku

Dobre planowanie to pierwszy krok do udanych, lecz rozsądnych zakupów. Przed każdą wizytą w sklepie spożywczym przygotuj listę potrzebnych produktów i trzymaj się jej. Promocje omijaj szerokim łukiem – oszczędność jest zwykle tylko pozorna. Przed zakupami koniecznie zjedz coś pożywnego - w ten sposób pod wpływem impulsu nie kupisz niezdrowych przekąsek, które zwykle nie są tanie. Słodycze należą do stosunkowo drogich produktów spożywczych, jeśli weźmie się pod uwagę ich znikomą wartość odżywczą. Nierzadko zdrowe produkty są tańsze niż żywność przetworzona – warto o tym pamiętać, robiąc zakupy spożywcze. Zamiast słodkich napojów gazowanych można wybrać wodę mineralną. Zdrową alternatywą dla coli są soki owocowe. Te prawdziwe są jednak dość drogie. Z drugiej jednak strony, lepiej jest wypić szklankę soku owocowego niż dwie szklanki napoju gazowanego. Jeśli jesteś zdania, że owoce są zbyt kosztowne, przelicz ich ceny na pojedyncze porcje. Wówczas okaże się, że ich ceny nie są tak wygórowane. Owoce to świetna alternatywa dla bomb kalorycznych, takich jak ciastka i drożdżówki. Jeżeli masz ochotę na coś słodkiego, oprócz owoców możesz wybrać jogurt naturalny. Wystarczy wymieszać jogurt z kawałkami owoców, by uzyskać pełnowartościową i niezbyt drogą przekąskę.

2. Wskazówki dla oszczędnych

Staraj się kupować te produkty spożywcze, na które jest właśnie sezon. Truskawki w zimie są nie tylko dużo droższe, ale i niezbyt smaczne. Podobnie jest z innymi owocami i warzywami. Ponadto w czasie zakupów zachowaj ostrożność w stosunku do promocji cenowych. Często wystarczy sprawdzić cenę danego produktu przed obniżką, by przekonać się, że promocja jest mało opłacalna. Jeśli jednak masz pewność, że kupując dany artykuł spożywczy, możesz oszczędzić i na pewno go zużyjesz, nie wahaj się. Niektóre produkty spożywcze można przechowywać przez długi czas. Dlatego jeśli kupisz na przykład makaron w promocyjnej cenie, prędzej czy później przyrządzisz z niego obiad. Na co dzień spróbuj jednak nie kupować zbyt wielu rzeczy „na zapas”. Jedzenie ma określony termin przydatności do spożycia i jeśli nie zużyjesz go na czas, są to pieniądze wyrzucone w błoto.

Zobacz film: "Jak zdrowo jeść i tracić na wadze?"

W oszczędzaniu ważna jest kreatywność. Jeśli umiejętnie wykorzystasz resztki jedzenia, zyskasz smaczny posiłek i nie stracisz pieniędzy. Z resztek warzyw i mięsa możesz ugotować zupę lub gulasz, ewentualnie przyrządzić sałatkę lub zapiekankę. Zajmie ci to tylko kilka minut. Równie mało czasochłonne jest przygotowywanie drugiego śniadania do pracy. Zamiast kalorycznej drożdżówki weź ze sobą zdrową kanapkę lub sałatkę. W ten sposób będziesz mieć kontrolę nad tym, co jesz.

Z pewnością słyszałaś, jak ważne jest białko w diecie. Niestety, jego cenne źródło, czyli mięso, nie jest tanie. Aby oszczędzić, można raz na jakiś czas zastąpić je fasolą i roślinami strączkowymi. Dużo białka jest także w jajach i tofu.

Dobrym pomysłem na oszczędzenie kilku złotych jest kupowanie niemarkowych produktów spożywczych. W każdym supermarkecie można znaleźć artykuły z logo danego sklepu. Są one zwykle tańsze od markowych produktów, przy czym zazwyczaj nie ustępują im jakością.

Zakupy spożywcze to konieczność, przy czym ceny żywności ciągle rosną i wiele osób musi zaciskać pasa. Przy ograniczonym budżecie, wskazówki, jak zaoszczędzić na zakupach spożywczych, są na wagę złota. Umiejętne robienie zakupów pozwala bowiem zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy. Świadomy wybór produktów pomaga także zdrowo się odżywiać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze