Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Jak zrzucić brzuch - choroby i dolegliwości, porady żywieniowe, ćwiczenia

Avatar placeholder
13.04.2021 10:09
Jak zrzucić brzuch - choroby i dolegliwości, porady żywieniowe, ćwiczenia
Jak zrzucić brzuch - choroby i dolegliwości, porady żywieniowe, ćwiczenia (123RF)

„Jak zrzucić brzuch?” to pytanie zadaje sobie na pewno wiele osób. Otyłość brzuszna jest nieestetyczna, często także przeszkadza w życiu codziennym, a może być niebezpieczna również dla naszego zdrowia. Widoczny brzuszek może być efektem nieprawidłowej, ciężkostrawnej diety.

spis treści

1. Choroby spowodowane otyłością

Duży brzuch może być niebezpieczny dla zdrowia, dlatego podejmując walkę z oponką wokół brzucha możemy uniknąć wielu niebezpiecznych chorób. Zaniedbanie masy ciała może doprowadzić do cukrzycy typu 2. Mogą powodować również kamicę pęcherzyka żółciowego, nowotwory jelita grubego i nowotwory odbytnicy. Sprzyja to także refluksowi, podwyższonemu cholesterolowi czy stłuszczeniu wątroby.

Pacjenci, którzy walczą z otyłością mają również problemy z kręgosłupem, stawami, układem krążenia, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą. Otyłość może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

2. Najlepsza dieta na odchudzanie

Szukając odpowiedzi na pytanie „jak zrzucić brzuch?” możemy się niemile zaskoczyć. Dlaczego? Ponieważ nie istnieje dieta na brzuch. Wszystkie diety odchudzające powodują, że tracimy tkankę tłuszczową w całym organizmie, a nie w konkretnej części. Dobra wiadomość to taka, że osoby, które stosują diety odchudzające szybciej tracą zbędne kilogramy z brzucha niż z bioder, ud czy pośladków.

Zobacz film: "Leczenie otyłości brzusznej"

Z naszej codziennej diety trzeba wyeliminować produkty, które sprzyjają formowaniu się brzucha. Należą do nich: napoje alkoholowe, mocna kawa i herbata, wody gazowane, kolorowe napoje, tłuste wędlin).

Produkty, które nie pozwalają nam zrzucić brzuch to serki topione, ser feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem naturalnym 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, "fast-food'y", gruszki, daktyle, czereśnie, ciasta, ciasteczka.

Wypukłość brzucha mogą także powodować przyprawy takie jak ocet, pieprz, curry, papryka, ziele angielskie, liść laurowy, gorczyca, gałka muszkatołowa, czy musztarda.

Nie są wskazane także warzywa kapustne, czosnek, cebula czy rośliny strączkowe. Oleje lepiej sprawdzą się jak element surówki, niżeli produkt do smażenia. Warto rozważyć także ograniczenie soli do posiłków. Wpłynie to na redukcję wody w organizmie.

3. Ćwiczenia na brzuch

Aby zrzucić brzuch należy stosować także ćwiczenia na brzuch. Najlepiej sprawdzą się: brzuszki proste, brzuszki skośne, skłony w przód do siadu równoważnego, brzuszki na piłce (w tym wypadku dodatkowo trzeba pokonać niestabilność piłki, co pobudza do pracy mięśnie głębokie), prostowanie kończyn dolnych ze stopami lekko uniesionymi nad podłogą, unoszenie miednicy w leżeniu na plecach, "rowerek", zginanie tułowia w bok w leżeniu bokiem.

Ćwiczenia z zakresu fitness również przyczynią się do redukcji tkanki tłuszczowej na brzuchu. Należą do nich: - energy kick (z dużą ilością energicznych kopnięć i ciosów, w których wykonanie zaangażowane są mięśnie brzucha). - trening na siłowni - piłki (ćwiczenia wykonywane na specjalnych dużych piłkach wprawiających w stan niestabilności, którą trzeba pokonać siłą mięśni) - postural training (ćwiczenia korygujące wady postawy, mające za zadanie zwiększyć wytrzymałość mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy, także mięśni brzucha) - fat burner - ćwiczenia spalające tkankę tłuszczową.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze