Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Pozbądź się brzuszka!

Avatar placeholder
Joanna Brodziak 05.09.2013 14:27
Pozbądź się brzuszka!
Pozbądź się brzuszka!

Jeśli martwi cię obwód talii, nie jesteś odosobniona. Większość kobiet ma bowiem kompleksy na punkcie swojego brzucha. Nawet szczupłe osoby miewają „oponkę” na brzuchu, jednak specjaliści są zgodni, że dużo większym powodem do zmartwień jest warstwa tłuszczu znajdująca się głębiej, wokół istotnych dla naszego funkcjonowania narządów. Skąd bierze się tłuszcz na brzuchu i co można zrobić, by zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w okolicach talii?

1. Rodzaje tkanki tłuszczowej

Jak łatwo pozbyć się brzuszka?
Jak łatwo pozbyć się brzuszka? [12 zdjęć]

Czy odchudzanie bez ciągłego uczucia głodu jest możliwe? Tak! Poznaj kilka skutecznych wskazówek.

zobacz galerię

Przede wszystkim nie zapominaj, że twoje ciało potrzebuje tłuszczu. Mimo że zawartość tkanki tłuszczowej ma znaczenie dla organizmu, ważniejsza jest jej lokalizacja. W różnych partiach ciała tłuszcz zachowuje się bowiem w inny sposób. U ludzi dochodzi do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w dwóch miejscach: tuż pod skórą na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu, a także głęboko, wokół ważnych narządów (serca, płuc, części układu pokarmowego, wątroby itp.) w klatce piersiowej, brzuchu i miednicy. Większość z nas przejmuje się widocznymi fałdkami, jednak to tłuszcz gromadzący się głęboko stanowi duże zagrożenie. Nie jest to bowiem substancja, która leży bezczynnie. Tłuszcz zachowuje się jak „narząd”, wydzielając substancje, które mogą zostać wchłonięte przez sąsiednie organy. Nadmiar znajdującej się głęboko tkanki tłuszczowej może zwiększyć ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy typu 2, choroby serca, demencji i raka piersi, odbytu oraz endometrium.

Skąd bierze się tłuszcz głęboko w ciele? Każdy człowiek ma zapasy tłuszczu wokół narządów, bez względu na wagę i rozmiar. Jednak zawartość tkanki tłuszczowej u poszczególnych osób różni się. Ma to związek z predyspozycjami genetycznymi, trybem życia, wiekiem i płcią. Mężczyźni poniżej 40. roku życia mają więcej tłuszczu wokół narządów niż kobiety, a u pań dochodzi do zwiększonego gromadzenia się tkanki tłuszczowej głęboko w ciele po okresie menopauzy. Jest to naturalny proces, jednak należy uważać, by ilość tłuszczu w organizmie nie przekroczyła bezpiecznej granicy. Jak sprawdzić, czy jest w normie? Najbardziej precyzyjne wyniki dają tomografia komputerowa i obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego. Jednak dużo prostsze jest zmierzenie obwodu talii zwykłą miarką krawiecką. Sygnałem alarmowym jest obwód ponad 80 cm u kobiet i 94 cm u mężczyzn. Należy przy tym pamiętać, że nawet bardzo szczupła osoba może mieć duże zapasy tłuszczu wokół narządów. Można to poznać po bardzo wysokim poziomie cholesterolu i cukru.

Zobacz film: "Żywność light pod lupą dietetyka"

2. Jak kontrolować ilość tłuszczu w organizmie?

Kluczem do mniejszej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie jest dieta, ćwiczenia, sen i radzenie sobie ze stresem. Wystarczy pół godziny energicznych ćwiczeń aerobowych cztery razy w tygodniu, by zmniejszyć tkankę tłuszczową znajdującą się zarówno pod skórą, jak i głęboko, wokół narządów. Rodzaj treningu warto dopasować do swoich upodobań – wysiłek fizyczny ma nam sprawiać przyjemność. Ważna jest również właściwa dieta bogata w błonnik. Należy także zadbać o wysypianie się. Zbyt krótki sen przyczynia się do większego gromadzenia się tkanki tłuszczowej. Podobnie jest ze zbyt długim snem. Sześć lub siedem godzin snu w zupełności wystarczy. Ogromne znaczenie ma również umiejętne radzenie sobie z napięciem. Stres jest nieunikniony, ale musimy nauczyć się, jak sobie z nim radzić. W przeciwnym razie jesteśmy bardziej narażone na liczne choroby. Dobrym sposobem na uporanie się ze stresem jest podtrzymywanie relacji z przyjaciółmi. Wiele kobiet przyznaje, że rozmowa pomaga im zdystansować się od swoich problemów i skuteczniej je rozwiązywać.

Tkanka tłuszczowa może wydawać ci się wrogiem numer 1, ale w odpowiedniej ilości jest wręcz potrzebna człowiekowi. Problem pojawia się, gdy tłuszczu jest zbyt wiele i zaczyna zagrażać zdrowiu. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na kontrolowanie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze