Jakie sygnały braku witamin daje ci twój organizm?
Kiedy twój organizm ma za mało witamin, najczęściej daje ci przeróżne sygnały. Doktor Susan Blum, autorka książki The Immune System Recovery Plan, uważa, że w dzisiejszych czasach wyjątkowo łatwo doprowadzić do niedobrorów witamin. Szczególny wpływ ma na to mało zbilansowana dieta bogata w fast foody i produkty przetworzone. „Może nie doprowadzisz do rozwoju choroby, ale może skończyć się na zaburzeniach funkcjonowania, ponieważ witaminy pobudzają do występowania reakcji biochemicznych w organizmie. Potrzebujemy ich, aby funkcjonować właściwie”.
- 1. Czujesz sygnały? Działaj!
- 2. Sygnał: mrowienie oraz drętwienie rąk i nóg
- 3. Sygnał: czerwona wysypka na twarzy, łuszczenie się skóry i wypadanie włosów
- 4. Sygnał: bolesne skurcze mięśni obejmujące palce, łydki, plecy i stopy
- 5. Sygnał: popękane kąciki ust
- 6. Sygnał: czerwone lub białe krostki na policzkach, ramionach, udach i pupie
1. Czujesz sygnały? Działaj!
Każde zaburzenie może objawiać się w inny sposób i zależeć od witaminy, której brakuje. Znaki ostrzegawcze, opisane poniżej, pozwolą ci na zdiagnozowanie problemu i zlikwidowanie go poprzez zmianę nawyków żywieniowych. Jeżeli jednak nie przyniesie to rezultatów, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem.
2. Sygnał: mrowienie oraz drętwienie rąk i nóg
Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedobór witamin z grupy B, w szczególności kwasu foliowego, witaminy B6 i B12. Drętwienie kończyn może być bezpośrednio związane z nerwami obwodowymi, które swoje zakończenia mają w skórze. Stąd też wynika drętwienie i mrowienie, które dodatkowo mogą być powiązane z uczuciem lęku, depresji, zmęczenia, niedokrwistością i zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Jak uzupełnić brak tych witamin? Do diety trzeba włączyć szpinak, buraki, fasolę, jaja, owoce morza i szparagi.
3. Sygnał: czerwona wysypka na twarzy, łuszczenie się skóry i wypadanie włosów
Jeśli towarzyszą ci takie dolegliwości, to znak, że nie masz w organizmie biotyny, znanej jako witamina B7. W czasie, kiedy twój organizm magazynuje rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K, nie jest w stanie przechować większości witamin z grupy B, które rozpuszczają się w wodzie. Osoby dbające na siłowni o budowę swojego ciała powinny pamiętać, że jedzenie surowych jaj, a w szczególności białka z tzw. awidyną, jest niewskazane, ponieważ hamuje ona zdolność organizmu do wchłaniania biotyny. Warto więc sięgnąć po gotowane jajka, ponieważ wysoka temperatura usuwa awidynę. Ponadto należy jeść awokado, łososia, kalafior, banany, maliny i grzyby.
4. Sygnał: bolesne skurcze mięśni obejmujące palce, łydki, plecy i stopy
Takie objawy świadczą o niedoborze magnezu, potasu i wapnia. Przy braku tych składników warto wzbogacić dietę o suplementy. Dotyczy to w szczególności osób, które uprawiają sport i prowadzą aktywny tryb życia. W ich przypadku występuje utrata większych ilości minerałów, które wypłukiwane są z organizmu wraz z potem. Jak zapobiec tym bolesnym dolegliwościom? Warto wzbogacić swoją dietę w orzechy, jabłka, grejpfruty, banany, szpinak, kapustę, wiśnie i brokuły. Jeżeli doświadczamy częstych skurczów, ulgę powinien przynieść zimny okład położony bezpośrednio na bolący mięsień.
5. Sygnał: popękane kąciki ust
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, np. niedobór żelaza, cynku, witamin z grupy B (niacyny i ryboflawiny). Potocznie zwane „zajady” występują często u wegetarian i osób często i długo przebywających na diecie, która pozbawia ich wartościowych składników odżywczych. Aby zlikwidować te nieestetyczne i bolące ranki, warto jeść więcej drobiu, łososia, tuńczyka, jaj, owoców morza, roślin strączkowych i botwiny. Warto też pamiętać, że wchłanianie żelaza wspiera witamina C. Jedzmy zatem więcej papryki, kalafiora i kapusty.
6. Sygnał: czerwone lub białe krostki na policzkach, ramionach, udach i pupie
To wynik niedoboru kwasów tłuszczowych, witaminy A i D. Bardzo często takie objawy mają kobiety, które – odchudzając się – rezygnują z wszelkiego rodzaju tłuszczów, także tych zdrowych. Przede wszystkim należy zadbać o włączenie do codziennego menu tłustych ryb, takich jak łosoś czy sardynki, orzechów i nasion. Odpowiedni poziom witaminy A zapewnią zielone warzywa, słodkie ziemniaki i czerwona papryka. Przy niedoborze witaminy D warto stosować suplementy diety, szczególnie w miesiącach, w których trudno o promienie słoneczne. Dlatego zaleca się przyjmowanie witaminy D między październikiem a majem.
Twój organizm wie najlepiej, czego w danej chwili mu brakuje. Dlatego właśnie nie powinieneś lekceważyć sygnałów, którymi codziennie podnosi alarm. Pamiętaj jednak, że jeżeli zmienisz swoją dietę, będziesz stosować suplementy i zadbasz o gospodarkę witaminową, a niepokojące objawy nie ustąpią, udaj się do lekarza, bo mogą to być symptomy poważnej choroby.